Koniec zielonej oazy, wszystko wycięte. "Jesteśmy w szoku"

Wycinka drzew obok stacji w Falenicy
Wycięli drzewa obok stacji w Falenicy
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Ogród obok kinokawiarni Stacja Falenica przestał istnieć. W związku z kolejową inwestycją wycięto wszystkie drzewa.

Ogród znajdował się między dwoma budynkami: starym drewnianym dworcem kolei nadwiślańskiej i późniejszym murowanym, w którym od kilkunastu lat rezyduje kinokawiarnia. Latem pod drzewami odbywały się spotkania, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Jak zauważyli pod koniec ubiegłego tygodnia właściciele Stacji Falenica, kolejnego sezonu ogródkowego nie będzie.

"Zupełnie bez ostrzeżenia wycięte zostały wszystkie drzewa w naszym ogrodzie i zniszczona przestrzeń, która dotąd służyła jako letnia oaza. Dziesiątki koncertów, spotkań, setki wspólnych godzin w cieniu drzew pamiętających czasy przedwojenne... Jesteśmy w szoku, że tak się dzieje" - napisali.

Na linii otwockiej rozpoczęła się duża inwestycja, której celem jest dodanie dwóch torów między Wawrem a Otwockiem. Pozwoli to oddzielić ruch aglomeracyjny od dalekobieżnego. Budowę poprzedziła wycinka drzew, które kolidują z przyszłymi torami, wiaduktami, tunelami, podziemnymi przejściami i ekranami akustycznymi. Mieszkańcy dopiero oswajają się ze skutkami wycinki. Ale ta najnowsza jej odsłona zszokowała nawet tych nastawionych proinwestycyjnie, bo przecież ogród nie znajduje się w osi torów. Dlaczego więc wycięto w pień wszystkie morwy?

Powód: wejście na peron i kable

- Wszystkie prace przy linii kolejowej wykonywane są zgodnie z obowiązującymi przepisami, z decyzją lokalizacyjną oraz pozwoleniem na budowę - zapewnia na wstępie Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP PLK. I dodaje, że teren został przejęty pod plac budowy.

- Drzewa, z uwagi na bezpieczeństwo ruchu kolejowego oraz zakres robót na odcinku Wawer-Otwock, musiały zostać usunięte. W tym miejscu będzie zbudowane wejście na peron i ułożone kable teletechniczne i energetyczne. Wszelkie szkody, które poniosła Kinokawiarnia Stacja Falenica zostaną pokryte przez wykonawcę robót - dodała przedstawicielka PKP PLK.

Trzy lata utrudnienień

Inwestycja oznacza ogromne utrudnienia dla osób dojeżdżający do Warszawy z Józefowa, Otwocka czy Celestynowa. Mają one potrwać aż trzy lata. Początkowo, od 12 kwietnia, przez dwa tygodnie pociągi w ogóle nie będą jeździć między Otwockiem a Wawrem. Potem będę kursować wahadłowo jednym torem, będzie ich połowę mniej niż obecnie.

Miasto zapowiedziało już uruchomienie komunikacji zastępczej. Oprócz autobusów kursujących wzdłuż linii kolejowej, pojawią się takie, które z Falenicy Mostem Południowym dowiozą pasażerów do pierwszej linii metra na Ursynowie.

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: