"Był zabytek i nie ma zabytku". Zabytkowy dwór na Wyczółkach został rozebrany

Źródło:
PAP
Zrujnowany zabytkowy dworek na Ursynowie

Po zabytkowym dworze, który stał na Ursynowie przy ulicy Łączyny, pozostały już tylko fundamenty. Zniknięcie budynku zauważył dzielnicowy radny Paweł Lenarczyk, który od lat walczył o jego zachowanie. Na miejscu pojawiły się służby konserwatorskie. Będą sprawdzać, czy rozbiórkę przeprowadzono zgodnie z prawem.

- Tego dworu już nie ma. Był zabytek i nie ma zabytku. A co gorsza, może być tak, że to wszystko przebiegło zgodnie z prawem - powiedział radny Paweł Lenarczyk, dodając, że w Polsce, niestety, jest pozwolenie na to, by niszczyć zabytki.

Dwór pochodził z przełomu XVIII i XIX wieku. Niegdyś otaczał go park z rzeźbami, z których dziś zostały tylko pojedyncze cokoły albo leżące na ziemi roztrzaskane fragmenty. Niestety został całkowicie rozebrany, pozostały tylko fundamenty. Nie wiadomo, gdzie trafiły pozostałości zabytkowego budynku.

Nieudany remont

W 2009 roku biuro stołecznego konserwatora zabytków rozpoczęło kontrolę dworku. W 2012 roku wydano nakaz jego remontu, od którego właściciel się odwołał. W 2014 roku wydano ponownie nakaz remontu, a rok później wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne. - W 2017 roku byliśmy przygotowani do tego, żeby od 2018 roku wprowadzić inwestora zastępczego, czyli miasto - powiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. - Nawet były już przymiarki, by zarezerwować w budżecie odpowiednią kwotę na poziomie kilkuset tysięcy. Po prostu miasto, jako inwestor zastępczy, wyremontowałoby budynek, a potem obciążyło kosztami właściciela - dodał.

Od 1 listopada 2017 roku Stołeczny Konserwator Zabytków, decyzją wojewody mazowieckiego, oddał swoje kompetencje Mazowieckiemu Konserwatorowi Zabytków. Procedura, która miała doprowadzić do remontu dworu, musiała ruszyć od początku.

Przeczytaj także: Grzywna dla właściciela zabytkowego dworku >>>

"W mojej ocenie jest przekroczenie uprawnień"

W 2022 roku MWKZ wydał pozwolenie na rekonstrukcję dworu, obejmującą rozbiórkę i jego odtworzenie z użyciem wybranych przez nadzór konserwatorski elementów. Natomiast w marcu tego roku MWKZ wydał nakaz zabezpieczenia z terminem do końca tego roku.

- W związku z tym inwestor po prostu rozebrał dwór zgodnie z decyzją. Nie rozumiem, jak konserwator może wcześniej wydać decyzję na rozbiórkę, a dwa lata później na zabezpieczenie. W mojej ocenie jest przekroczenie uprawnień, bo nie można wydać zgody na rozbiórkę zabytku rejestrowego i jego odtworzenie, bo może to nastąpić tylko po skreśleniu go z rejestru. A skreśla z rejestru minister kultury - skomentował Krasucki.

Podkreślił, że jest to skandaliczna sytuacja. - Mogliśmy mieć w 2018 roku odremontowany, stojący, zabezpieczony dwór, który by czekał być może na poważniejszy remont lub nowego właściciela - dodał.

Martwi się obecny konserwator

Wątpliwości ma także obecny mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków Marcin Dawidowicz, który ocenił, że z akt sprawy wynika "takie trochę rozdwojenie podejścia". Przekazał, że podejmowane były próby nakłonienia inwestora do prac, choćby przez to, że dostał dotację na wykonanie dokumentacji technicznej. Zaznaczył, że prawdopodobnie były to działania pozorowane, bo w rzeczywistości nic się przez lata nie wydarzyło. W związku z tym, znowu w 2024 roku, został wydany nakaz zabezpieczenia budynku, w takiej formie, w jakiej był.

- Zakres tego pozwolenia budzi pewne wątpliwości. Teoretycznie formalnej możliwości na rozbiór obiektów wpisanych do rejestru zabytków nie ma. Więc to jest niepojące i wymaga jeszcze sprawdzenia - podkreślił Dawidowicz.

Rozbiórka niezgodna z decyzją?

We wtorek służby konserwatorskie przeprowadziły oględziny na miejscu. - Dworu rzeczywiście już nie ma. Zabezpieczono niewielką ilość elementów konstrukcji i pojedyncze elementy wystroju. Istnieje obawa, że ta rozbiórka została wykonana niezgodnie z decyzją pozwoleniową - powiedział Dawidowicz.

Wyjaśnił, że przede wszystkim nie było tam nadzoru konserwatorskiego ani z ramienia inwestora, ani ze strony urzędu. - Urząd nie został powiadomiony o podjęciu prac rozbiórkowych, nie wykonano też selekcji materiałów pod kątem przydatności do rekonstrukcji. W związku z tym będziemy w tej chwili pilnie wstrzymywać te prace - dodał.

- Musimy sprawdzić, czy były one wykonywane zgodnie z pozwoleniem. Po drugie decyzje to tylko rodzaj uprawnienia, w związku z tym będziemy chcieli wydać nakaz przywrócenia obiektu do stanu pierwotnego. Ze swojej strony mogę zaręczyć, że nie powstanie tam na pewno żaden inny obiekt niż dwór - podkreślił.

Również ursynowscy radni włączyli się w obronę zabytkowego dworu. - Wczoraj zaopiniowaliśmy przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ten teren zostanie objęty ochroną konserwatorską i będę wnioskował o to, żeby jak najszczegółowiej odbudować ten dworek - powiedział radny Lenarczyk.

Utracony majątek odzyskany

Od 1842 roku właścicielami wsi Wyczółek była rodzina Skarbków. Ta sama, do której należała Żelazowa Wola, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Fryderyk Skarbek był jego ojcem chrzestnym. Do wybuchu drugiej wojny światowej zespół dworski należał do rodziny Berensewiczów. Jednak zaraz po jej zakończeniu własność znacjonalizowano dekretem Bieruta i dopiero w latach 90. XX wieku spadkobiercy odzyskali utracony majątek.

Dworek przy ulicy Łączyny 53 jest wpisany do rejestru zabytków od 1965 roku.

Przeczytaj także: Stacjonowali w niej powstańcy, trafiła do rejestru zabytków >>>

Kamienica Józefa i Marii Skrzypków w rejestrze zabytków
Kamienica Józefa i Marii Skrzypków w rejestrze zabytków B. Lis/WUOZ w Warszawie

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MWKZ

Pozostałe wiadomości

Do ośmiu lat więzienia grozi 40-latkowi podejrzanemu o stalking i kierowanie gróźb karalnych wobec byłej partnerki. Miał już zakaz zbliżania się do niej, teraz został tymczasowo aresztowany.

Łamał zakaz i nękał byłą partnerkę. Stalker trafił do aresztu

Łamał zakaz i nękał byłą partnerkę. Stalker trafił do aresztu

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargę przedstawicieli Stowarzyszenia Marszu Niepodległości na decyzję stołecznego ratusza, który nie wydał zgody na zorganizowanie 11 listopada zgromadzeń na trasie od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego.

Narodowcy przegrali w sądzie, zapowiadają odwołanie

Narodowcy przegrali w sądzie, zapowiadają odwołanie

Źródło:
PAP

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Jednocześnie uznał, jak informują, ich czyny za "obywatelskie nieposłuszeństwo". Ze względu na wniesiony sprzeciw wyrok utracił moc. Będzie się toczył proces.

Ostatnie Pokolenie: sąd uznał nasze działania za akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Wyrok jest już jednak nieważny

Ostatnie Pokolenie: sąd uznał nasze działania za akt obywatelskiego nieposłuszeństwa. Wyrok jest już jednak nieważny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery osoby, które były z Łukaszem Ż., gdy spowodował on wypadek na Trasie Łazienkowskiej, nie wyjdą na wolność. Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenia obrońców na areszty dla nich.

Pomagali Łukaszowi Ż. po wypadku na Trasie Łazienkowskiej, nie wyjdą na wolność

Pomagali Łukaszowi Ż. po wypadku na Trasie Łazienkowskiej, nie wyjdą na wolność

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Osiemnaście dzieł wybitnych współczesnych artystów, między innymi Sasnala, Drożyńskiej, Olbińskiego, Horowitza, Żmijewskiego sprzedano na charytatywnej aukcji sztuki "Przyjaciele dla Muzeum POLIN", która odbyła się w 16 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Aukcja urodzinowa Muzeum POLIN, sprzedano 18 prac uznanych artystów

Aukcja urodzinowa Muzeum POLIN, sprzedano 18 prac uznanych artystów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stadion Podskarbińska prezentuje się w nowej odsłonie. Po modernizacji, którą przeszedł, sportowcy mają do dyspozycji dziewięć torów na bieżni. Mogą też korzystać z rzutni lekkoatletycznych i skoczni oraz boiska do siatkówki plażowej.

Stadion Podskarbińska w nowej odsłonie. Bieżnia, siedem rzutni i trzy skocznie

Stadion Podskarbińska w nowej odsłonie. Bieżnia, siedem rzutni i trzy skocznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Umierający w poniedziałek pacjent we wtorek nagle ozdrowiał. Ale to nie był cud. Najpierw były doświadczenie, talent i determinacja fantastycznych lekarzy ze szpitala MSWiA w Warszawie. Zaczęli od schłodzenia fragmentu serca do -180 stopni, a potem przeprowadzili kardioneuroablację. 

Połączyli dwie metody, z tego jedną nieznaną w kardiochirurgii. Tak lekarze uratowali pana Stanisława

Połączyli dwie metody, z tego jedną nieznaną w kardiochirurgii. Tak lekarze uratowali pana Stanisława

Źródło:
Fakty TVN

Strażnicy miejscy z oddziału specjalistycznego zatrzymali mężczyznę, który w "agresywny sposób" miał zaczepiać dzieci na Starym Mieście. Znaleźli przy nim narkotyki.

Dostali zgłoszenie o mężczyźnie, który "w agresywny sposób zaczepia dzieci"

Dostali zgłoszenie o mężczyźnie, który "w agresywny sposób zaczepia dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Czwartego listopada warszawska strefa płatnego parkowania niestrzeżonego poszerzy się o Saską Kępę i Kamionek. Warto się pospieszyć i jak najszybciej złożyć wniosek o abonament mieszkańca – przekazał Zarząd Dróg Miejskich.

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego powiększy się o Saską Kępę i Kamionek. Można się starać o abonament mieszkańca

Strefa płatnego parkowania niestrzeżonego powiększy się o Saską Kępę i Kamionek. Można się starać o abonament mieszkańca

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Śledczy potwierdzają, że Adam Szłapka, zgodnie z zapowiedzią, zrzekł się immunitetu w tej konkretnej sprawie. Oznacza to, że odpowie za potrącenie 16-letniej rowerzystki.

Poseł zrzekł się immunitetu, czeka na zarzuty

Poseł zrzekł się immunitetu, czeka na zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj kierowcy zostali tymczasowo aresztowani. Pijany 32-latek wjechał fordem do rowu, zginęła 20-letnia pasażerka. 44-latek z kolei potrącił rowerzystę i odjechał z miejsca wypadku. Pierwszemu kierowcy grozi do 20 lat więzienia, drugiemu do 12.

Areszty dla kierowców po śmiertelnych wypadkach

Areszty dla kierowców po śmiertelnych wypadkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Starsza kobieta błąkała się w nocy po Woli. Groziło jej wychłodzenie: miała bluzkę z krótkim rękawem i kapcie, założone na gołe nogi. Nieocenioną pomocą w odnalezieniu jej mieszkania okazał się notes.

Zgubiła się w nocy, w powrocie do domu pomógł notes

Zgubiła się w nocy, w powrocie do domu pomógł notes

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po stwierdzeniu przez biegłych niepoczytalności Radosława K., podejrzanego o zabójstwo w 2022 roku trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat, sąd w Płocku umorzył prowadzone przeciwko niemu postępowanie karne. Zdecydował też o umieszczeniu K. w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Zabił trzech chłopców, nie stanie przed sądem

Zabił trzech chłopców, nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ratusz poinformował o pierwszych wnioskach dotyczących skuteczności systemów alarmowania. W ubiegłą środę zostały przetestowane w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Większość ankietowanych mieszkańców stolicy wskazała, że sygnał z syren był niesłyszalny lub słabo słyszalny 

Systemy alarmowania do pilnej modernizacji, konieczna jest też alternatywa

Systemy alarmowania do pilnej modernizacji, konieczna jest też alternatywa

Źródło:
PAP

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska prawomocnie skazany na trzy lata więzienia. Ma też zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez 10 lat. Sąd Okręgowy w Radomiu utrzymał wyrok w mocy.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawca prawomocnie skazany

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawca prawomocnie skazany

Źródło:
PAP

Muzyka inspirowana tradycjami katolicką, prawosławną, protestancką, a także judaizmem oraz islamem zabrzmi na koncercie Pokój dla Jeruzalem. Wystąpią Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jakuba Siekierzyńskiego oraz Bastarda Trio.

Pokój dla Jeruzalem. Wyjątkowy koncert "ponad podziałami"

Pokój dla Jeruzalem. Wyjątkowy koncert "ponad podziałami"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Sulejówku trwa budowa tunelu drogowego pod linią kolejową. W związku z kolejnym etapem prac i rozbiórką jednego z dwóch torów, pociągi SKM linii S2 będą kończyć bieg na stacji Warszawa Rembertów. Utrudnienia potrwają od piątku, 18 października, do połowy grudnia.

Budowa tunelu pod torami, prawie dwa miesiące bez pociągów SKM w Sulejówku

Budowa tunelu pod torami, prawie dwa miesiące bez pociągów SKM w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

22 października hala COS Torwar ponownie stanie się bokserskim sercem Polski! To będzie wydarzenie, które zachwyci nie tylko miłośników boksu, bo atrakcji będzie bardzo wiele.

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy

Po roku przerwy Festiwal Boksu Olimpijskiego wraca do Warszawy