Ratusz przedstawił plan uruchamiania oddziałów w Szpitalu Południowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala Południowego
Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala PołudniowegoTVN24
wideo 2/3
Prezydent Trzaskowski o kontrakcie z NFZ dla Szpitala PołudniowegoTVN24

Jaka przyszłość czeka Szpital Południowy po zakończeniu leczenia chorych na COVID-19? Władze Warszawy chcą jeszcze w kwietniu uruchomić oddział internistyczny, intensywnej terapii i pracownię endoskopową. Kolejne specjalizacje mają być wdrażane etapami. Na razie będą przenoszone ze Szpitala na Solcu, ponieważ ursynowska placówka nie ma samodzielnego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital Południowy nie będzie już pełnił roli placówki tymczasowej dla chorych na COVID-19. Od 1 kwietnia osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem będą leczone w zwykłych szpitalach przy zachowaniu izolacji i zasad bezpieczeństwa. Pierwsi pacjenci z SARS-CoV-2 trafili na Ursynów w lutym 2021 roku, czyli na kilka miesięcy przed planowanym oddaniem nowej lecznicy do użytku. Prace budowlane przyspieszono jednak w związku z epidemią.

Ratusz poinformował w środę, że decyzję o wygaszeniu szpitala tymczasowego zarząd placówki otrzymał 28 marca 2022 roku, ale już od kilku tygodni władze miasta prowadziły z NFZ rozmowy dotyczące jej dalszego funkcjonowania. - Naszym celem jest możliwie najszybsze uruchomienie szerokiego zakresu świadczeń medycznych w Szpitalu Południowym. Ponieważ ten szpital nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, rozpoczęto przygotowania do stopniowego przenoszenia na Ursynów oddziałów ze Szpitala na Solcu - poinformowała wiceprezydentka Renata Kaznowska, cytowana w komunikacie magistratu. 

Plan uruchamiania oddziałów w Szpitalu Południowym

Docelowo Szpital Południowy ma funkcjonować jako wielospecjalistyczny podmiot leczniczy. Uruchamianie kolejnych oddziałów ma odbywać się etapami. Ratusz zapowiada, że na początku kwietnia działalność rozpocznie nowy oddział internistyczny na 50 łóżek, oddział intensywnej terapii oraz pracownia endoskopii. - Do wakacji planujemy otworzyć w Szpitalu Południowym pododdział kardiologii i izbę przyjęć, a następnie nową poradnię przyszpitalną - wylicza Kaznowska. Jak dodaje, uzgodniono z Mazowieckim Oddziałem NFZ, że na Solcu pozostanie poradnia przyszpitalna.

W dalszej kolejności uruchamiane będą oddział chirurgii ogólnej (ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej), oddział ortopedii, oddział ginekologiczno-położniczy wraz z oddziałem neonatologii, Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz wielospecjalizacyjna poradnia przyszpitalna. Ratusz planuje, że będą one dostępne dla pacjentów jesienią.  

"Proces przenoszenia oddziałów ze Szpitala Solec do Szpitala Południowego, może potrwać około pół roku i wymaga między innymi wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiedniej zabudowy. Konieczna jest także decyzja Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego ta skomplikowana procedura otwierania oddziałów specjalistycznych odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ" - wyjaśniają urzędnicy.

Trzaskowski: domagamy się, żeby ten szpital dostał kontrakt z NFZ

O dalsze funkcjonowanie placówki dziennikarze pytali we wtorek prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Od wielu, wielu lat i miesięcy domagamy się, żeby ten szpital dostał kontrakt z NFZ - powiedział. - Wydawało się, że jesteśmy bliscy rozwiązania, kiedy rządzący sami doceniali wagę tego szpitala, gdy przekształcili go w covidowy. Wtedy było widać, jak ważne jest to, żeby Ursynów - dzielnica, która liczy sobie prawie 200 tysięcy mieszkańców - miała szpital - dodał.

Prezydent zaznaczył, że cały czas ratusz walczy o samodzielny kontrakt z NFZ. - Natomiast przygotowywaliśmy się też na inne rozwiązanie, w którym część kontraktu Szpitala na Solcu byłaby przeniesiona do Szpitala Południowego. Musimy zadbać, żeby cała Warszawa miała równomiernie rozłożone wsparcie, jeśli chodzi o szpitale. Przygotowujemy się do tego scenariusza, cały czas mając nadzieję, że rządzący pójdą po rozum do głowy i ten szpital będzie miał swój kontrakt - zaznaczył prezydent Warszawy. - W przeciągu najbliższych tygodni i miesięcy będziemy podejmowali decyzję, bo zależy nam na tym, żeby szpital służący warszawiakom mógł zacząć funkcjonować jak najszybciej - podsumował.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wojewoda o przyszłości Szpitala Południowego

O Szpital Południowy pytany był w poniedziałek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Zwrócił uwagę, że szpital nie jest jeszcze dokończony. "Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że on został na etapie jeszcze niedokończonego szpitala" - podkreślił.

Zdaniem Radziwiłła, "należy wykonać jeszcze wiele zadań, aby szpital mógł w sposób normalny przyjmować na leczenie pacjentów".

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl