Otwierają Szpital Południowy. Na razie dla pacjentów zakażonych koronawirusem

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"
"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"
TVN24
TVN24"Naszym celem jest przyjęcie pierwszych pacjentów w połowie lutego"

Szpital Południowy na Ursynowie jest już gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów, ale początkowo zajmie się tylko osobami zakażonymi COVID-19. Ostateczny koszt budowy szpitala wyniósł prawie 400 milionów złotych.

- Pierwsi pacjenci będą przyjmowani w Szpitalu Południowym już od 15 lutego. To oznacza, że budowę i oddanie szpitala do użytku udało się przyspieszyć aż o pół roku – informuje rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przypomina również, że budowa szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 roku, a cztery lata później władze miasta porozumiały się z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tak zwany tymczasowy szpital covidowy. - W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki – precyzuje Karolina Gałecka. Dodaje, że placówka będzie jedną z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek "covidowych".

Prawie 400 milionów złotych

- Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 milionów złotych. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 miliony na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki – podaje cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Budynek szpitala składa się z trzech pięciopiętrowych modułów. Z informacji przekazanych przez ratusz wynika, że jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych – to prawie tyle, co sześć boisk do piłki nożnej.

- Zależało nam, aby oddać do użytkowania cały kompleks. Obecnie uruchamiamy nowoczesny szpital, w którym możemy zapewnić docelowo 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych – podaje prezydent Warszawy.

Już od 25 stycznia w części budynku Szpitala Południowego działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie otrzymało tam już ponad trzy tysiące warszawiaków.

Miasto chce uruchomić tu między innymi oddziały: ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym. Miejsce znajdzie się również na nowoczesne laboratorium, aptekę, nocną i świąteczną opiekę zdrowotną oraz przychodnię przyszpitalną. W szpitalu ma działać też system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, znajdującym się na dachu budynku, ponad 24 metry nad poziomem terenu.

Wojewoda domagał się otwarcia szpitala 21 stycznia

Zgodnie z pierwotnym harmonogramem zakończenie prac w Szpitalu Południowym było planowane na koniec marca 2021 r., a przyjęcie pacjentów – z początkiem września, czyli po uzyskaniu prawa do użytkowania i zakończeniu wyposażania szpitala. Prace budowlane przyspieszono jednak w związku z epidemią i wedle decyzji wojewody mazowieckiego z 20 listopada 2021 roku, która została utrzymana przez ministra zdrowia, szpital miał być przygotowany do 21 stycznia 2021 roku. Dlatego też wojewoda zwrócił się również do prezydenta Rafała Trzaskowskiego z prośbą o wyjaśnienia dotyczące zakresu zaawansowania prac budowlanych, zakupu wyposażenia i sprzętu, w tym realizowanych zamówień publicznych oraz o wykazanie liczby personelu zaangażowanego do przyspieszenia realizacji inwestycji.

W odpowiedzi na pismo wojewody miasto podtrzymało zapowiedziany wcześniej termin, czyli otwarcie w połowie lutego.

Koronawirus na Mazowszu i w Warszawie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 7008 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w całej Polsce. Najwięcej z nich dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 1087 infekcji.

W całej Polsce w czwartek zmarło 456 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Na Mazowszu ofiar było 88.

Z kolei z informacji zamieszczonych na rządowej stronie wynika, że w Warszawie w czwartek przybyły 393 nowe infekcje koronawirusa. Zmarło 41 osób.

Nie są znane statystyki dotyczące 23 listopada 2020 roku – tego dnia zmienił się sposób raportowania. Wcześniej codzienne podsumowania publikowane były na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od tamtej pory raporty z powiatów można znaleźć wyłącznie w serwisie rządowym.

11.02: Ponad siedem tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 456 osóbTVN24

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości