Szpital Południowy odpowiada miastu: pomogliśmy 56 tysiącom ludzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kaznowska: w szpitalu, który ma 300 łóżek, od kilku dni jest 9, 10 pacjentów
Kaznowska: w szpitalu, który ma 300 łóżek, od kilku dni jest 9, 10 pacjentówTVN24
wideo 2/2
Kaznowska: w szpitalu, który ma 300 łóżek, od kilku dni jest 9, 10 pacjentówTVN24

- W cztery miesiące szpital udzielił pomocy prawie 56 tysiącom mieszkańców Warszawy, hospitalizował 740 pacjentów i tym samym odciążył inne szpitale w czasie fali pandemii, gdzie w szczytowym momencie miał w gotowości 250 łóżek - wylicza spółka Solec, zarządzająca Szpitalem Południowym, w odpowiedzi na zarzut ratusza o niegospodarności.

Po środowej konferencji ratusza, który domaga się zwrotu Szpitala Południowego od rządu i wskazuje, że placówka jest zarządzana w "sposób tragiczny", do zarzutów odniosła się pełnomocnik zarządu spółki Szpitala Solec Ewa Więckowska. "Odnoszę wrażenie że władze Warszawy nie chcą Szpitala Południowego, ale kolejnych konferencji prasowych. To do niczego nas nie zaprowadzi. Panu Prezydentowi rekomenduję pilną weryfikację otrzymywanych informacji oraz źródeł ich pozyskiwania" - zaznacza.

Zaprzecza też zarzutom władz miasta, jakoby szpital stał pusty. "W ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy prawie 10 800 pacjentów" - wylicza Więckowska.

"Odciążyliśmy inne placówki"

"W ciągu około czterech miesięcy działalności szpital udzielił pomocy prawie 56 tysiącom mieszkańców Warszawy, w tym hospitalizowano około 740 pacjentów" - zapewnia spółka. Uważa też, że tym samym odciążone zostały inne szpitale w czasie fali pandemii, kiedy w gotowości było 250 łóżek. "Aktualnie liczba pacjentów leczonych i rehabilitowanych w szpitalu nie spada poniżej 30 dziennie" - zapewnia szpital.

Zarząd placówki wskazuje też, że Szpital Południowy jest bardzo dobrze przygotowany do czwartej fali pandemii. Jak podkreśla, zatrudnia doświadczone zespoły medyczne, posiada wypracowane rozwiązania organizacyjne i procedury. Przypomina też, że decyzją Wojewody Mazowieckiego uruchomiono też na oddziałach łóżka covidowe, co pozwoli w czasie pandemii zająć się pacjentami chirurgicznymi.

Przypomina też, że dzięki utworzeniu szpitala tymczasowego, placówka zaczęła działać tak naprawdę na wiele miesięcy przed planowanym rzeczywistym otwarciem. "Gdyby nie uruchomienie Szpitala Tymczasowego, budynek stałby przez wiele miesięcy pusty z powodu niekończącej się inwestycji" - argumentuje.

20 milionów to nie straty, tylko propozycja dofinansowania

Szpital szacuje, że uruchomienie tymczasowej placówki wygenerowało dwukrotny wzrost kosztów. Spółka zarządza dwoma szpitalami, przychodnią przyszpitalną i dwoma punktami szczepień. W kolejnych miesiącach zarówno szczepienia jak i świadczenia dla pacjentów covidowych i rehabilitacyjne będą dotyczyły głównie pacjentów z Warszawy. "Logiczne i zasadne jest zatem wsparcie finansowe m.st Warszawy, ponieważ beneficjentem działalności szpitala będą mieszkańcy Warszawy" - przypomina.

Spółka odnosi się też do zarzutów o 20-milionowych długach: "Pojawiająca się w przestrzeni medialnej kwota 20 mln zł, to nie rzekome straty Spółki. Kwota 20 mln zł, to propozycja dofinansowania Spółki przez Właściciela, która obejmuje zakupy inwestycyjne, dalsze wyposażanie Szpitala Południowego, zakup niezbędnej aparatury dla Szpitala na Solcu oraz roczną kwotę na pokrycie kosztów eksploatacyjnych i funkcjonowania budynku Szpitala Południowego".

Jednocześnie przypomina, że co roku każda spółka miejska zarządzająca szpitalem w Warszawie występuje o dokapitalizowanie: "Wynika to z faktu, że działalność w ochronie zdrowia polegająca na nieodpłatnym świadczeniu szpitalnych usług medycznych nie jest dochodowa, jednocześnie wymaga finansowego wsparcia inwestycyjnego".

Spór o szpital

Władze Warszawy domagają się od premiera Mateusza Morawieckiego kontroli w Szpitalu Południowym i zwrotu placówki od rządu. Na środowej konferencji ratusz zarzucił zarządzającej nim obecnie spółce Solec, że kilka miesięcy po przejęciu szpitala przez rząd, placówka generuje długi, i "to bardzo poważne", bo - jak oszacował - pod koniec roku może być to nawet 20 milionów złotych. Jak mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, jeżeli spółka "naprawdę pilnie, nie wróci do miasta Warszawy - grozi jej upadłość". Padły też zarzuty, że w szpitalu leczonych jest w ostatnim czasie zaledwie kilku pacjentów, a placówka nie jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa. Mało tego, rząd domaga się, by miasto dokapitalizowało szpital.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24