"Zaczęliśmy zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów". Posypią nimi chodniki

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBędą posypywać oblodzone chodniki przy ursynowskim ratuszu fusami z kawy (zdj. ilustracyjne)

Na pomysł wpadli we Lwowie. Szybko podchwycili go w Krakowie. Teraz rozwiązanie chcą przetestować na Ursynowie. Władze dzielnicy postanowiły, że oblodzone chodniki przy urzędzie będą posypywać fusami z kawy zamiast solą czy piaskiem.

O tym pomyśle poinformował na Facebooku zastępca burmistrza dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak. "Tak, robimy kawowy pilotaż! W weekend chyba wszyscy przeczytaliśmy o tym, że Lwów wykorzystuje fusy po kawie do posypywania ośnieżonych i oblodzonych chodników - zamiast piasku i soli" – napisał w poniedziałek Dominiak.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak przekazał, w poniedziałek urząd zaczął zbieranie fusów kawowych z urzędowych ekspresów. "Od jutra zamierzamy posypywać nimi chodnik wzdłuż budynku ratusza od strony parkingu. Naszym celem jest przede wszystkim zebranie na przyszłość doświadczeń oraz opinii mieszkanek i mieszkańców" – wyjaśnił cel tego eksperymentu urzędnik. Poprosił także mieszkańców, aby przekazali opinie na temat takiego rozwiązania.

Najpierw Lwów, potem Kraków

Ulice w stolicy posypuje się chlorkiem sodu, czyli solą drogową, ale jest ona niedobra na przykład dla delikatnej skóry psich łap, dlatego na chodnikach miasto używa piasku. Ale spółdzielnie czy właściciele prywatnych nieruchomości nie zawsze wykazują się taką wrażliwością i zdarza się, że solą chodniki.

W ostatnim czasie głośno było o Lwowie, który jako pierwszy zdecydował się na posypywanie oblodzonych chodników fusami z kawy. W ślad za nim poszedł Kraków. Tamtejszy Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował w sobotę, że miasto podejmie się eksperymentalnie użycia fusów z kawy do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w jednym z naszych parków w Krakowie.

Urzędnicy poprosili również o kontakt wszystkie krakowskie kawiarnie chętne do wzięcia udziału w tej inicjatywie.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również, że w tym roku miasto zrezygnowało z odśnieżania ścieżek rowerowych:

Zaśnieżone ścieżki rowerowe w WarszawieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl