Szlaki turystyczne i atrakcje Lasu Kabackiego. Jak zaplanować trasę?

Źródło:
mazowsze.szlaki.pttk.pl, lasymiejskie.waw.pl, warszawa19115.pl, tvn24.pl
Spacerowicze w Lesie Kabackim
Spacerowicze w Lesie KabackimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Spacerowicze w Lesie KabackimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Las Kabacki to popularne wśród mieszkańców Warszawy miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. Nie brakuje w nim leśnych ścieżek pieszych i rowerowych, a także miejsc na rozpalenie grilla. Sprawdź, gdzie znajdują się kabackie szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne.

● Las Kabacki to największy las w lewobrzeżnej części Warszawy. ● Od 1980 roku Las Kabacki ma status rezerwatu przyrody. ● Przez Las Kabacki biegną trzy szlaki turystyczne, wytoczono tu także ścieżki edukacyjne. ● Las Kabacki to dobre miejsce na spacer, jogging, przejażdżkę rowerową, a nawet ognisko czy grilla (w wyznaczonych miejscach). 

Las Kabacki o powierzchni 924,72 ha jest największym zwartym kompleksem leśnym w lewobrzeżnej Warszawie. Ma ok. pięć kilometrów długości i ok. trzy kilometry szerokości. Znajduje się w południowej części miasta, w dzielnicy Ursynów, sąsiadując z podwarszawskimi miejscowościami: Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną.

Las Kabacki jest największym rezerwatem przyrody w województwie mazowieckim oraz częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Las Kabacki

Las Kabacki to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Warszawy. To idealne miejsce na spacer, przyciąga też rowerzystów i entuzjastów biegania. W lesie tym można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jednym z najbardziej znanych jest zabytkowa leśniczówka z 1890 roku. Malowniczo usytuowana na skarpie leśniczówka jest wpisana do rejestru dóbr kultury przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W rezerwacie tym znaleźć można też kilkanaście drzew - pomników przyrody.

Popularną atrakcją podczas wizyty w Lesie Kabackim jest oprócz aktywnego wypoczynku możliwość rozpalenia własnego ogniska lub grilla. Wolno to zrobić w wyznaczonych miejscach przy ul. Rydzowej i ul. Muchomora, a na polanie rekreacyjnej przy ul. Maślaków w Lesie Kabackim znajdują się także grille stacjonarne.

Dodatkowe atrakcje znajdują się w pobliżu Lasu Kabackiego. Do najważniejszych należą Park Kultury i Wypoczynku w Powsinie oraz Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk - planując wyprawę do Lasu, warto uwzględnić wizytę w tych miejscach. 

ZOBACZ TEŻ: Drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu

Las Kabacki - szlaki turystyczne

Aby ułatwić aktywny wypoczynek oraz orientację, w Lesie Kabackim wyznaczone zostały trzy szlaki turystyczne

● czerwony (9 km) - z Pyr przez las i Park Kultury w Powsinie do ścieżki rowerowej biegnącej z Wilanowa do Powsina, ● zielony (10 km) - ze stacji Warszawa-Dawidy PKP przez las do Ciszycy, ● niebieski (5 km) - z Kabat przez las, Konstancin-Jeziorną, Chojnowski Park Krajobrazowy do stacji Zalesie Górne PKP.

Las Kabacki - ścieżki edukacyjne

Przez Las Kabacki biegną także dwie ścieżki przyrodnicze wzdłuż których ustawiono ławki, zadaszenia i tablice informacyjne. Można się z nich dowiedzieć więcej o historii tego miejsca, jego mieszkańcach i roślinności: 

● ścieżka przyrodnicza nr 1, ma 12 przystanków, początek i koniec znajduje się przy pętli autobusowej przy ul. Rydzowej, ● ścieżka przyrodnicza nr 2, ma 10 przystanków, początek i koniec znajduje się przy ulicy Moczydłowskiej.

Obie ścieżki przyrodnicze mają po ok. cztery kilometry długości, a przejście każdą z nich zajmuje ok. trzech godzin.

Fauna i flora w Lesie Kabackim

Las Kabacki posiada różnorodną florę - znaleźć w nim można 34 gatunki drzew, m.in. modrzewie, świerki, brzozy, osiki, klony, lipy, graby, oraz 28 gatunków krzewów. Nie brakuje starodrzewia, napotkamy tu m.in. ponad stuletnie dęby, buki i sosny. W Lesie Kabackim rosną też rośliny objęte ochroną gatunkową: lilia złotogłów, pomocnik baldaszkowaty, widłak goździsty, jarząb szwedzki. W maju spektakularny widok zapewniają całe połacie kwitnących konwalii.

Las Kabacki jest także domem różnych gatunków zwierząt. Spotkać tu można sarny, dziki, lisy, łasice, kuny, jeże, borsuki. Nie brakuje też ptaków - dzięciołów zielonych i czarnych, myszołowów, krogulców, puszczyków. Spacerując po lesie, można się też natknąć na zaskrońce i padalce. Ze względu na bliskość osiedli ludzkich stałym problemem jest jednak płoszenie dzikich zwierząt mieszkających w tym lesie.

ZOBACZ TEŻ: Wycinka w Lesie Kabackim. "Las to nie park, nie liczy się drzew na sztuki"

Historia Lasu Kabackiego

Las Kabacki uzyskał status rezerwatu przyrody w 1980 roku, jednak podział powierzchniowy lasu powstał w latach 90. XIX wieku. Początkowo teren ten był własnością prywatną, a w 1938 roku ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński wykupił go i udostępnił Las Kabacki mieszkańcom stolicy.

Przed wojną na terenie Lasu działała ściśle tajna jednostka wojskowa "Wicher", w której polscy matematycy przed II wojną światową zdołali złamać szyfry niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Współcześnie nadal znajduje się tam jednostka wojskowa, a dawne osiągnięcia kryptologów upamiętnia tabliczka informacyjna. 

W czasie wojny okupanci zamordowali na terenach Lasu Kabackiego co najmniej kilkaset osób, pochowanych w znajdujących się w lesie zbiorowych mogiłach.

Ważnym wydarzeniem była też katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim, najtragiczniejsza taka katastrofa w historii Polski. 9 maja 1987 roku na południowo-zachodnim skraju Lasu Kabackiego rozbił się samolot pasażerski "Tadeusz Kościuszko" lecący z Warszawy do Nowego Jorku. W katastrofie zginęły wówczas 183 osoby.

ZOBACZ TEŻ: Posprzątali po wichurach. Las Kabacki otwarty

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: mazowsze.szlaki.pttk.pl, lasymiejskie.waw.pl, warszawa19115.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Saturn - kundel z podwarszawskiego schroniska - stał się dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt informuje teraz, że lekarz weterynarii, który okaleczył psa, usłyszał wyrok.

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Wyciął nerkę Saturnowi i przeszczepił innemu psu. Sąd skazał lekarza weterynarii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl