Las Kabacki to popularne wśród mieszkańców Warszawy miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. Nie brakuje w nim leśnych ścieżek pieszych i rowerowych, a także miejsc na rozpalenie grilla. Sprawdź, gdzie znajdują się kabackie szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne.
● Las Kabacki to największy las w lewobrzeżnej części Warszawy. ● Od 1980 roku Las Kabacki ma status rezerwatu przyrody. ● Przez Las Kabacki biegną trzy szlaki turystyczne, wytoczono tu także ścieżki edukacyjne. ● Las Kabacki to dobre miejsce na spacer, jogging, przejażdżkę rowerową, a nawet ognisko czy grilla (w wyznaczonych miejscach).
Las Kabacki o powierzchni 924,72 ha jest największym zwartym kompleksem leśnym w lewobrzeżnej Warszawie. Ma ok. pięć kilometrów długości i ok. trzy kilometry szerokości. Znajduje się w południowej części miasta, w dzielnicy Ursynów, sąsiadując z podwarszawskimi miejscowościami: Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną.
Las Kabacki jest największym rezerwatem przyrody w województwie mazowieckim oraz częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Las Kabacki
Las Kabacki to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Warszawy. To idealne miejsce na spacer, przyciąga też rowerzystów i entuzjastów biegania. W lesie tym można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jednym z najbardziej znanych jest zabytkowa leśniczówka z 1890 roku. Malowniczo usytuowana na skarpie leśniczówka jest wpisana do rejestru dóbr kultury przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W rezerwacie tym znaleźć można też kilkanaście drzew - pomników przyrody.
Popularną atrakcją podczas wizyty w Lesie Kabackim jest oprócz aktywnego wypoczynku możliwość rozpalenia własnego ogniska lub grilla. Wolno to zrobić w wyznaczonych miejscach przy ul. Rydzowej i ul. Muchomora, a na polanie rekreacyjnej przy ul. Maślaków w Lesie Kabackim znajdują się także grille stacjonarne.
Dodatkowe atrakcje znajdują się w pobliżu Lasu Kabackiego. Do najważniejszych należą Park Kultury i Wypoczynku w Powsinie oraz Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk - planując wyprawę do Lasu, warto uwzględnić wizytę w tych miejscach.
ZOBACZ TEŻ: Drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu
Las Kabacki - szlaki turystyczne
Aby ułatwić aktywny wypoczynek oraz orientację, w Lesie Kabackim wyznaczone zostały trzy szlaki turystyczne:
● czerwony (9 km) - z Pyr przez las i Park Kultury w Powsinie do ścieżki rowerowej biegnącej z Wilanowa do Powsina, ● zielony (10 km) - ze stacji Warszawa-Dawidy PKP przez las do Ciszycy, ● niebieski (5 km) - z Kabat przez las, Konstancin-Jeziorną, Chojnowski Park Krajobrazowy do stacji Zalesie Górne PKP.
Las Kabacki - ścieżki edukacyjne
Przez Las Kabacki biegną także dwie ścieżki przyrodnicze wzdłuż których ustawiono ławki, zadaszenia i tablice informacyjne. Można się z nich dowiedzieć więcej o historii tego miejsca, jego mieszkańcach i roślinności:
● ścieżka przyrodnicza nr 1, ma 12 przystanków, początek i koniec znajduje się przy pętli autobusowej przy ul. Rydzowej, ● ścieżka przyrodnicza nr 2, ma 10 przystanków, początek i koniec znajduje się przy ulicy Moczydłowskiej.
Obie ścieżki przyrodnicze mają po ok. cztery kilometry długości, a przejście każdą z nich zajmuje ok. trzech godzin.
Fauna i flora w Lesie Kabackim
Las Kabacki posiada różnorodną florę - znaleźć w nim można 34 gatunki drzew, m.in. modrzewie, świerki, brzozy, osiki, klony, lipy, graby, oraz 28 gatunków krzewów. Nie brakuje starodrzewia, napotkamy tu m.in. ponad stuletnie dęby, buki i sosny. W Lesie Kabackim rosną też rośliny objęte ochroną gatunkową: lilia złotogłów, pomocnik baldaszkowaty, widłak goździsty, jarząb szwedzki. W maju spektakularny widok zapewniają całe połacie kwitnących konwalii.
Las Kabacki jest także domem różnych gatunków zwierząt. Spotkać tu można sarny, dziki, lisy, łasice, kuny, jeże, borsuki. Nie brakuje też ptaków - dzięciołów zielonych i czarnych, myszołowów, krogulców, puszczyków. Spacerując po lesie, można się też natknąć na zaskrońce i padalce. Ze względu na bliskość osiedli ludzkich stałym problemem jest jednak płoszenie dzikich zwierząt mieszkających w tym lesie.
ZOBACZ TEŻ: Wycinka w Lesie Kabackim. "Las to nie park, nie liczy się drzew na sztuki"
Historia Lasu Kabackiego
Las Kabacki uzyskał status rezerwatu przyrody w 1980 roku, jednak podział powierzchniowy lasu powstał w latach 90. XIX wieku. Początkowo teren ten był własnością prywatną, a w 1938 roku ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński wykupił go i udostępnił Las Kabacki mieszkańcom stolicy.
Przed wojną na terenie Lasu działała ściśle tajna jednostka wojskowa "Wicher", w której polscy matematycy przed II wojną światową zdołali złamać szyfry niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Współcześnie nadal znajduje się tam jednostka wojskowa, a dawne osiągnięcia kryptologów upamiętnia tabliczka informacyjna.
W czasie wojny okupanci zamordowali na terenach Lasu Kabackiego co najmniej kilkaset osób, pochowanych w znajdujących się w lesie zbiorowych mogiłach.
Ważnym wydarzeniem była też katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim, najtragiczniejsza taka katastrofa w historii Polski. 9 maja 1987 roku na południowo-zachodnim skraju Lasu Kabackiego rozbił się samolot pasażerski "Tadeusz Kościuszko" lecący z Warszawy do Nowego Jorku. W katastrofie zginęły wówczas 183 osoby.
ZOBACZ TEŻ: Posprzątali po wichurach. Las Kabacki otwarty
Autorka/Autor: red.//mm
Źródło: mazowsze.szlaki.pttk.pl, lasymiejskie.waw.pl, warszawa19115.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl