Szlaki turystyczne i atrakcje Lasu Kabackiego. Jak zaplanować trasę?

Źródło:
mazowsze.szlaki.pttk.pl, lasymiejskie.waw.pl, warszawa19115.pl, tvn24.pl
Spacerowicze w Lesie Kabackim
Spacerowicze w Lesie KabackimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Spacerowicze w Lesie KabackimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Las Kabacki to popularne wśród mieszkańców Warszawy miejsce spacerów i wycieczek rowerowych. Nie brakuje w nim leśnych ścieżek pieszych i rowerowych, a także miejsc na rozpalenie grilla. Sprawdź, gdzie znajdują się kabackie szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne.

● Las Kabacki to największy las w lewobrzeżnej części Warszawy. ● Od 1980 roku Las Kabacki ma status rezerwatu przyrody. ● Przez Las Kabacki biegną trzy szlaki turystyczne, wytoczono tu także ścieżki edukacyjne. ● Las Kabacki to dobre miejsce na spacer, jogging, przejażdżkę rowerową, a nawet ognisko czy grilla (w wyznaczonych miejscach). 

Las Kabacki o powierzchni 924,72 ha jest największym zwartym kompleksem leśnym w lewobrzeżnej Warszawie. Ma ok. pięć kilometrów długości i ok. trzy kilometry szerokości. Znajduje się w południowej części miasta, w dzielnicy Ursynów, sąsiadując z podwarszawskimi miejscowościami: Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną.

Las Kabacki jest największym rezerwatem przyrody w województwie mazowieckim oraz częścią Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Las Kabacki

Las Kabacki to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Warszawy. To idealne miejsce na spacer, przyciąga też rowerzystów i entuzjastów biegania. W lesie tym można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jednym z najbardziej znanych jest zabytkowa leśniczówka z 1890 roku. Malowniczo usytuowana na skarpie leśniczówka jest wpisana do rejestru dóbr kultury przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W rezerwacie tym znaleźć można też kilkanaście drzew - pomników przyrody.

Popularną atrakcją podczas wizyty w Lesie Kabackim jest oprócz aktywnego wypoczynku możliwość rozpalenia własnego ogniska lub grilla. Wolno to zrobić w wyznaczonych miejscach przy ul. Rydzowej i ul. Muchomora, a na polanie rekreacyjnej przy ul. Maślaków w Lesie Kabackim znajdują się także grille stacjonarne.

Dodatkowe atrakcje znajdują się w pobliżu Lasu Kabackiego. Do najważniejszych należą Park Kultury i Wypoczynku w Powsinie oraz Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk - planując wyprawę do Lasu, warto uwzględnić wizytę w tych miejscach. 

ZOBACZ TEŻ: Drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu

Las Kabacki - szlaki turystyczne

Aby ułatwić aktywny wypoczynek oraz orientację, w Lesie Kabackim wyznaczone zostały trzy szlaki turystyczne

● czerwony (9 km) - z Pyr przez las i Park Kultury w Powsinie do ścieżki rowerowej biegnącej z Wilanowa do Powsina, ● zielony (10 km) - ze stacji Warszawa-Dawidy PKP przez las do Ciszycy, ● niebieski (5 km) - z Kabat przez las, Konstancin-Jeziorną, Chojnowski Park Krajobrazowy do stacji Zalesie Górne PKP.

Las Kabacki - ścieżki edukacyjne

Przez Las Kabacki biegną także dwie ścieżki przyrodnicze wzdłuż których ustawiono ławki, zadaszenia i tablice informacyjne. Można się z nich dowiedzieć więcej o historii tego miejsca, jego mieszkańcach i roślinności: 

● ścieżka przyrodnicza nr 1, ma 12 przystanków, początek i koniec znajduje się przy pętli autobusowej przy ul. Rydzowej, ● ścieżka przyrodnicza nr 2, ma 10 przystanków, początek i koniec znajduje się przy ulicy Moczydłowskiej.

Obie ścieżki przyrodnicze mają po ok. cztery kilometry długości, a przejście każdą z nich zajmuje ok. trzech godzin.

Fauna i flora w Lesie Kabackim

Las Kabacki posiada różnorodną florę - znaleźć w nim można 34 gatunki drzew, m.in. modrzewie, świerki, brzozy, osiki, klony, lipy, graby, oraz 28 gatunków krzewów. Nie brakuje starodrzewia, napotkamy tu m.in. ponad stuletnie dęby, buki i sosny. W Lesie Kabackim rosną też rośliny objęte ochroną gatunkową: lilia złotogłów, pomocnik baldaszkowaty, widłak goździsty, jarząb szwedzki. W maju spektakularny widok zapewniają całe połacie kwitnących konwalii.

Las Kabacki jest także domem różnych gatunków zwierząt. Spotkać tu można sarny, dziki, lisy, łasice, kuny, jeże, borsuki. Nie brakuje też ptaków - dzięciołów zielonych i czarnych, myszołowów, krogulców, puszczyków. Spacerując po lesie, można się też natknąć na zaskrońce i padalce. Ze względu na bliskość osiedli ludzkich stałym problemem jest jednak płoszenie dzikich zwierząt mieszkających w tym lesie.

ZOBACZ TEŻ: Wycinka w Lesie Kabackim. "Las to nie park, nie liczy się drzew na sztuki"

Historia Lasu Kabackiego

Las Kabacki uzyskał status rezerwatu przyrody w 1980 roku, jednak podział powierzchniowy lasu powstał w latach 90. XIX wieku. Początkowo teren ten był własnością prywatną, a w 1938 roku ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński wykupił go i udostępnił Las Kabacki mieszkańcom stolicy.

Przed wojną na terenie Lasu działała ściśle tajna jednostka wojskowa "Wicher", w której polscy matematycy przed II wojną światową zdołali złamać szyfry niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Współcześnie nadal znajduje się tam jednostka wojskowa, a dawne osiągnięcia kryptologów upamiętnia tabliczka informacyjna. 

W czasie wojny okupanci zamordowali na terenach Lasu Kabackiego co najmniej kilkaset osób, pochowanych w znajdujących się w lesie zbiorowych mogiłach.

Ważnym wydarzeniem była też katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim, najtragiczniejsza taka katastrofa w historii Polski. 9 maja 1987 roku na południowo-zachodnim skraju Lasu Kabackiego rozbił się samolot pasażerski "Tadeusz Kościuszko" lecący z Warszawy do Nowego Jorku. W katastrofie zginęły wówczas 183 osoby.

ZOBACZ TEŻ: Posprzątali po wichurach. Las Kabacki otwarty

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: mazowsze.szlaki.pttk.pl, lasymiejskie.waw.pl, warszawa19115.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Śródmiejscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku trzech mężczyzn w wieku od 42 do 59 lat. Dwaj z nich usłyszeli zarzuty za rozbój oraz zostali tymczasowo aresztowani. Ofiara bójki też usłyszała zarzuty za czyn, którego dopuściła się jesienią 2022 roku wobec kolegi jednego z tymczasowo aresztowanych. Powodem konfliktu miał być kot.

"Dał jednemu ze sprawców kota, po czym mu go zabrał". Pobili go młotkiem

"Dał jednemu ze sprawców kota, po czym mu go zabrał". Pobili go młotkiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grójcu jeden z kierowców zauważył niebezpiecznie poruszający się samochód. Wezwał policję i zajechał drogę toyocie. Okazało się, że jej kierowca był pijany. Jak podała policja, miał blisko trzy promile alkoholu. Kierujący stracił prawo jazdy i pożegnał się z samochodem.

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

"Zajechał drogę podejrzanemu i nie pozwolił mu uciec". Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano na terenie zakładu piekarniczego w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do wycieku amoniaku. Dwie osoby trafiły do szpitala.

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

W zakładzie piekarniczym wyciekł amoniak. Dwóch pracowników zabrano do szpitala

Źródło:
PAP

W Wypędach koło Pruszkowa zderzyły się trzy samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Zderzenie trzech aut, lądował śmigłowiec ratowniczy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów biorących udział w wypadku radiowozu w podwarszawskich Dawidach Bankowych, miał stanąć w piątek przed sądem. Prokurator nie odczytała jednak aktu oskarżenia, ponieważ potrzebna będzie zmiana sędziego. Wobec drugiego z policjantów postępowanie zostało wcześniej umorzone.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Były policjant stawił się w sądzie, ale aktu oskarżenia nie odczytano

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl