Dzielnica Ursus otrzymała pozwolenie na budowę szkoły podstawowej z biblioteką, która powstanie przy ulicy Tadeusza Hennela. Placówka dla około 700 uczniów ma być bardzo nowoczesna, niskoemisyjna i przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Oddanie jej do użytku planowane jest we wrześniu 2025 roku.
Na edukacyjnej mapie Ursusa przybędzie kolejna szkoła podstawowa. Dzielnica uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. - Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków publicznych w dzielnicy - zachwala rzeczniczka dzielnicy Ursus Agnieszka Wall. I dodaje, że w planach jest też budowa przedszkola - trwają prace nad jego projektem. Ma powstać w najbliższych latach na tej samej działce.
- W Ursusie stale rośnie liczba mieszkańców, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na miejsca w publicznych placówkach oświatowych. Architektura szkoły, której budowę wkrótce rozpoczniemy, ma stwarzać przestrzeń do nauki, nawiązywania relacji i rozwijania pasji przez uczniów. Stawiamy na budownictwo przyjazne użytkownikom, a także środowisku. Budynek będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii – informuje cytowany w komunikacie burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński.
Nowoczesna, niskoemisyjna, zielona
Nowa szkoła ma być bardzo nowoczesna. Sterowaniem i monitoringiem szeregu instalacji będzie zarządzał specjalny system BMS (z angielskiego Building Management System). Będzie też zbierał dane i informował operatorów między innymi o stanach alarmowych.
- Projekt zakłada również niskoemisyjność obiektu, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i gruntowej pompy ciepła. Ta ostatnia zapewni zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie, a latem klimatyzację - podkreśla również cytowany w komunikacie naczelnik Wydziału Infrastruktury w dzielnicy Ursus Marek Szymul.
W budynku oprócz szkoły podstawowej będzie też biblioteka, która zajmie osobne skrzydło. Jak zaznaczył dzielnicowy ratusz, ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach - pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. W budynku znajdzie się również hala sportowa z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Najmłodsze dzieci z klas 1-3 będą miały do dyspozycji osobną salę gimnastyczną.
Dla ponad 700 uczniów, w tym tych z niepełnosprawnościami
W placówce będzie mogło uczyć się ponad 700 uczniów, w tym także osoby z niepełnosprawnościami, dzięki przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Cały obiekt będzie wyciszony. Zastosowane zostaną materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki. W budynku znajdzie się pomieszczenie kuchenne i stołówka.
Inwestycję prowadzi Urząd Dzielnicy Ursus. Projekt architektoniczny oraz wizualizacje przygotowała Pracownia Projektowa "Konopińscy". Szczegółowy harmonogram prac oraz kosztorys będzie znany po wyłonieniu wykonawcy w przetargu, który ma zostać ogłoszony do marca 2022 roku. Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku zaplanowane jest we wrześniu 2025 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursus