Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Ulice

Autobus i auta utknęły w wodzie, toaleta płynęła jezdnią. "Takie są prawa fizyki"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zalany węzeł MarynarskaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plZalany węzeł Marynarska

Jedną z ulic zalanych w trakcie poniedziałkowej ulewy była Płaskowickiej w pobliżu tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Rzeczniczka stołecznego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia nas, że dobiegająca końca budowa nie miała wpływu na podtopienia w tym rejonie.

W poniedziałek wieczorem nad Warszawę dotarł front burzowy. Intensywne opady spowodowały lokalne podtopienia. Najwięcej zgłoszeń, które otrzymała straż pożarna, pochodziło z Ursynowa i Wilanowa. Pod wodą znalazła się między innymi część Doliny Służewieckiej. Poziom wody w Potoku Służewieckim był bardzo wysoki. Nie lądowały samoloty na Lotnisku Chopina.

Na facebookowej grupie "Obywatele Ursynowa" jeden z mieszkańców dodał zdjęcia zalanej ulicy Filipiny Płaskowickiej. "Nie skręcajcie w Płaskowickiej na wysokości Braci Wagów. Popłyniecie" - ostrzegał Dominik.

Na załączonych zdjęciach widać samochody i autobus miejski, które próbują przebić się przez zalaną ulicę. Najprawdopodobniej z pobliskiej budowy przypłynęła też przenośna toaleta, która zatrzymała się na środku jezdni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

GDDKiA: kanalizacja jest sprawna

Zapytaliśmy rzeczniczkę stołecznego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzatę Tarnowską, czy zalanie ma związek związku z budową tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie.

- Budowa tunelu POW nie miała wpływu na podtopienia we wskazanym rejonie. Wszelkie prace naziemne zostały już wykonane. Wzdłuż Płaskowickiej i krzyżujących się z nią ulic odtworzono kanalizację deszczową, która jest sprawna - zapewniła Tarnowska.

Zwróciła uwagę, że w Warszawie było wiele miejsc, w których wystąpiły podtopienia. - Zjawisko takie może się powtarzać, gdyż projekty kanalizacji deszczowej nie są przewidziane na ponadnormatywne opady deszczu, jakie miały miejsce w dniu wczorajszym - odpowiedziała przedstawicielka GDDKiA.

ZDM: sytuacja nadzwyczajna

Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich tłumaczy podtopienia... prawami fizyki. - Ta ulica zlokalizowana jest w zagłębieniu, więc woda w sposób naturalny tam spływa i nic dziwnego, że spłynęła również po ulewie. Takie są prawa fizyki. Oczywiście prawom tym można się opierać, montując wydajne instalacje wodne, przepompownie, ale nie buduje się tak specjalistycznych instalacji po to, żeby były wykorzystywane tylko od wielkiego święta. Takie opady deszczu jak w poniedziałek, to nie jest standard, tylko sytuacja nadzwyczajna, nieczęsto się zdarza – wyjaśnił Pieńkos.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia z grupy FB "Obywatele Ursynowa"