Podtopione auta, zalane wejście do metra. Wylał Potok Służewiecki, nie lądowały samoloty

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP / Kontakt24
Zalane wejście do stacji metra Stokłosy
Zalane wejście do stacji metra Stokłosy Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Zalane wejście do stacji metra Stokłosy Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Wieczorem nad Warszawę dotarł front burzowy. Intensywne opady spowodowały lokalne podtopienia. Strażacy mieli najwięcej zgłoszeń z Ursynowa i Wilanowa. Pod wodą znalazła się między innymi część Doliny Służewieckiej. Poziom wody w Potoku Służewieckim był bardzo wysoki. Nie lądowały samoloty na Lotnisku Chopina.

- Około godziny 18.59 zaczęliśmy przyjmować pierwsze zgłoszenia związane z przejściem frontu burzowego. Najwięcej z nich dotyczy Ursynowa i Wilanowa - poinformował Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Jak wyjaśnił, dotyczyły one głównie podtopień oraz połamanych gałęzi drzew. Jak dodał potem w rozmowie z PAP, do godziny 20 było około 80 zgłoszeń, a na całym Mazowszu - 419. Zastrzegł, że cały czas napływają kolejne. Podkreślił, że nie ma osób rannych.

Nasz reporter Tomasz Zieliński opisywał, że zalana została między innymi Dolina Służewiecka przy skrzyżowaniu z aleją Komisji Edukacji Narodowej. - Niektóre samochody znalazły się do połowy wysokości pod wodą - zaznaczył. Jeden z nich musieli wyciągać na suchą część jezdni strażacy. Jeszcze przed ich przyjazdem nasz reporter pomógł opuścić auto podróżującemu w nim dziecku.

Do podobnej sytuacji dochodziło na ulicy Płaskowickiej przy skrzyżowaniu z Braćmi Wagów. Zdjęcia z podtopionymi samochodami oraz miejskim autobusem, a także płynącą toaletą przenośną zostały udostępnione na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.

- Ulica jest już przejezdna. Na miejscu interweniowała straż pożarna - dowiedział się Zieliński.

Zalane wejście, ale metro jeździ

Zalane zostało również przejście podziemne na stacji metra Stokłosy. Na zdjęciach zrobionych przez naszego reportera widać, że kobietom, które znalazły się w przejściu, woda sięgała niemal do kolan. Nad odpompowaniem wody pracowali strażacy z Zakładowej Służby Ratowniczej Metra Warszawskiego.

Pasażerowie nie mieli dostępu do jednego z wejść na stację Stokłosy. - Mimo tego ze stacji nadal można korzystać - przekazała Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Jak wyjaśniła, grodzie zostały zamknięte, aby woda nie wlewała się do stacji.

Problemy w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mogły pojawiać się na terenie całego miasta. "Z powodu intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru w obszarze działania WTP występują utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej WTP. Mogą występować opóźnienia i przekierowania pojazdów" - ostrzegał Zarząd Transportu Miejskiego.

Problemy były także na kolei. Jak podano, "w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. Możliwe opóźnienia, odwołania, przekierowania i relacje skrócone pociągów". Burze spowodowały usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowym w rejonie stacji Warszawa Zachodnia. Ponadto drzewo spadło na sieć trakcyjną na szlaku Warszawa Zachodnia - Warszawa Włochy.

Potok Służewiecki jak rwąca rzeka

Kolejny dzień opadów z rzędu spowodował podniesienie poziomu wody w Potoku Służewieckim. Nasz reporter opisywał, że po poniedziałkowej ulewie przypominał on rwącą górską rzekę. - Przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej z aleją Wilanowską wystąpił z brzegów. Najpierw podmywał zaplecze restauracji przy ulicy Fosa. Ale sytuacja stawała się coraz gorsza. Wkrótce woda zaczęła również przelewać się na skrzyżowanie - relacjonował Zieliński. 

Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. - Na wysokości Centrum Alzheimera w alei Wilanowskiej przejezdny jest tylko jeden pas ruchu w kierunku Przyczółkowej - ostrzegał.

Problemy z przejazdem były też na trasie S79 przy węźle Marynarska. "W wyniku intensywnych opadów atmosferycznych doszło do utworzenia się zastoiska wodnego. Jezdnia w kierunku węzła Opacz została zablokowana oraz prawy pas jezdni w kierunku centrum. Utrudnienie potrwa do czasu odwołania" - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Również w Śródmieściu burze spowodowały szkody. Na Krakowskim Przedmieściu wiatr powywracał parasole, krzesła i stoliki w jednym z kawiarnianych ogródków.

Problemy z lądowaniem na Okęciu

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że samoloty nie lądowały na Lotnisku Chopina w Warszawie. Sytuację potwierdził Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT.

- Z powodu burzy trzy samoloty zostały skierowane na lotniska zapasowe we Wrocławiu i Poznaniu. Stamtąd, po zatankowaniu i po poprawieniu sytuacji pogodowej, samoloty polecą na lotnisko w Warszawie. Chodzi o loty z Sofii, Bukaresztu i Belgradu - przekazał redakcji Kontaktu24 Moczulski.

Front burzowy na Mazowszu

Po południu zagrzmiało również w innych częściach Mazowsza. Burze przeszły między innymi w rejonie Lipska, Zwolenia, Kozienic, Łaskarzewa, Garwolina, Warki, Sulejówka, Góry Kalwarii i Ciechanowa. "Do godziny 18 mazowieccy strażacy interweniowali 204 razy w związku z burzami. Najwięcej było ich w powiecie płockim - 108, Warszawie - 21, powiecie żyrardowskim - 14, warszawskim zachodnim - 8, pułtuskim - 8, gostynińskim - 7" - poinformowała mazowiecka straż pożarna. Nikt nie został ranny.

Straż - ze względu na sezon wakacyjny - sprawdzała też obozy harcerskie. - Jednostki PSP z terenu województwa mazowieckiego nawiązały kontakt radiowy lub telefoniczny z obozowiskami pod namiotami zlokalizowanymi na obszarach leśnych - przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego Karol Kierzkowski. Do wieczora żaden z komendantów obozów nie zgłosił potrzeby ewakuacji. Chodziło o 14 obozów z 700 uczestnikami.

SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA W TVNMETEO.PL >>>

Burzowy był również niedzielny wieczór. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, przez całą noc mazowieccy strażacy interweniowali ponad sto razy.

Ostrzeżenia przed gradem i upałami

Na obszarze niemal całej Polski obowiązywały w poniedziałek po południu alerty drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem.

Synoptycy ostrzegali jednocześnie przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 25 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm, oraz wiatru w porywach do 90 km/h. Miejscami mógł także padać grad.

W niektórych regionach kraju ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać aż do czwartku. Instytut zastrzega, że w związku z dynamiczną sytuacją synoptyczną ostrzeżenia mogą ulec zmianie lub zostać wydłużone.

Autorka/Autor:kk/ek/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP / Kontakt24

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP