Wieczorem nad Warszawę dotarł front burzowy. Intensywne opady spowodowały lokalne podtopienia. Strażacy mieli najwięcej zgłoszeń z Ursynowa i Wilanowa. Pod wodą znalazła się między innymi część Doliny Służewieckiej. Poziom wody w Potoku Służewieckim był bardzo wysoki. Nie lądowały samoloty na Lotnisku Chopina.
- Około godziny 18.59 zaczęliśmy przyjmować pierwsze zgłoszenia związane z przejściem frontu burzowego. Najwięcej z nich dotyczy Ursynowa i Wilanowa - poinformował Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Jak wyjaśnił, dotyczyły one głównie podtopień oraz połamanych gałęzi drzew. Jak dodał potem w rozmowie z PAP, do godziny 20 było około 80 zgłoszeń, a na całym Mazowszu - 419. Zastrzegł, że cały czas napływają kolejne. Podkreślił, że nie ma osób rannych.
Nasz reporter Tomasz Zieliński opisywał, że zalana została między innymi Dolina Służewiecka przy skrzyżowaniu z aleją Komisji Edukacji Narodowej. - Niektóre samochody znalazły się do połowy wysokości pod wodą - zaznaczył. Jeden z nich musieli wyciągać na suchą część jezdni strażacy. Jeszcze przed ich przyjazdem nasz reporter pomógł opuścić auto podróżującemu w nim dziecku.
Do podobnej sytuacji dochodziło na ulicy Płaskowickiej przy skrzyżowaniu z Braćmi Wagów. Zdjęcia z podtopionymi samochodami oraz miejskim autobusem, a także płynącą toaletą przenośną zostały udostępnione na lokalnych grupach w mediach społecznościowych.
- Ulica jest już przejezdna. Na miejscu interweniowała straż pożarna - dowiedział się Zieliński.
Taka sytuacja właśnie na Płaskowickiej - wysokość ulicy Braci Wagów 😳 Zdjęcia z grupy Obywatele Ursynowa.
Posted by Projekt Ursynów on Monday, July 12, 2021
Zalane wejście, ale metro jeździ
Zalane zostało również przejście podziemne na stacji metra Stokłosy. Na zdjęciach zrobionych przez naszego reportera widać, że kobietom, które znalazły się w przejściu, woda sięgała niemal do kolan. Nad odpompowaniem wody pracowali strażacy z Zakładowej Służby Ratowniczej Metra Warszawskiego.
Pasażerowie nie mieli dostępu do jednego z wejść na stację Stokłosy. - Mimo tego ze stacji nadal można korzystać - przekazała Anna Bartoń, rzeczniczka Metra Warszawskiego. Jak wyjaśniła, grodzie zostały zamknięte, aby woda nie wlewała się do stacji.
Problemy w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mogły pojawiać się na terenie całego miasta. "Z powodu intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru w obszarze działania WTP występują utrudnienia w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej WTP. Mogą występować opóźnienia i przekierowania pojazdów" - ostrzegał Zarząd Transportu Miejskiego.
Problemy były także na kolei. Jak podano, "w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. Możliwe opóźnienia, odwołania, przekierowania i relacje skrócone pociągów". Burze spowodowały usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowym w rejonie stacji Warszawa Zachodnia. Ponadto drzewo spadło na sieć trakcyjną na szlaku Warszawa Zachodnia - Warszawa Włochy.
Potok Służewiecki jak rwąca rzeka
Kolejny dzień opadów z rzędu spowodował podniesienie poziomu wody w Potoku Służewieckim. Nasz reporter opisywał, że po poniedziałkowej ulewie przypominał on rwącą górską rzekę. - Przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej z aleją Wilanowską wystąpił z brzegów. Najpierw podmywał zaplecze restauracji przy ulicy Fosa. Ale sytuacja stawała się coraz gorsza. Wkrótce woda zaczęła również przelewać się na skrzyżowanie - relacjonował Zieliński.
Kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu. - Na wysokości Centrum Alzheimera w alei Wilanowskiej przejezdny jest tylko jeden pas ruchu w kierunku Przyczółkowej - ostrzegał.
Problemy z przejazdem były też na trasie S79 przy węźle Marynarska. "W wyniku intensywnych opadów atmosferycznych doszło do utworzenia się zastoiska wodnego. Jezdnia w kierunku węzła Opacz została zablokowana oraz prawy pas jezdni w kierunku centrum. Utrudnienie potrwa do czasu odwołania" - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Również w Śródmieściu burze spowodowały szkody. Na Krakowskim Przedmieściu wiatr powywracał parasole, krzesła i stoliki w jednym z kawiarnianych ogródków.
Problemy z lądowaniem na Okęciu
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że samoloty nie lądowały na Lotnisku Chopina w Warszawie. Sytuację potwierdził Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy Polskich Linii Lotniczych LOT.
- Z powodu burzy trzy samoloty zostały skierowane na lotniska zapasowe we Wrocławiu i Poznaniu. Stamtąd, po zatankowaniu i po poprawieniu sytuacji pogodowej, samoloty polecą na lotnisko w Warszawie. Chodzi o loty z Sofii, Bukaresztu i Belgradu - przekazał redakcji Kontaktu24 Moczulski.
Front burzowy na Mazowszu
Po południu zagrzmiało również w innych częściach Mazowsza. Burze przeszły między innymi w rejonie Lipska, Zwolenia, Kozienic, Łaskarzewa, Garwolina, Warki, Sulejówka, Góry Kalwarii i Ciechanowa. "Do godziny 18 mazowieccy strażacy interweniowali 204 razy w związku z burzami. Najwięcej było ich w powiecie płockim - 108, Warszawie - 21, powiecie żyrardowskim - 14, warszawskim zachodnim - 8, pułtuskim - 8, gostynińskim - 7" - poinformowała mazowiecka straż pożarna. Nikt nie został ranny.
Straż - ze względu na sezon wakacyjny - sprawdzała też obozy harcerskie. - Jednostki PSP z terenu województwa mazowieckiego nawiązały kontakt radiowy lub telefoniczny z obozowiskami pod namiotami zlokalizowanymi na obszarach leśnych - przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego Karol Kierzkowski. Do wieczora żaden z komendantów obozów nie zgłosił potrzeby ewakuacji. Chodziło o 14 obozów z 700 uczestnikami.
SPRAWDŹ, GDZIE JEST BURZA W TVNMETEO.PL >>>
Burzowy był również niedzielny wieczór. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, przez całą noc mazowieccy strażacy interweniowali ponad sto razy.
Ostrzeżenia przed gradem i upałami
Na obszarze niemal całej Polski obowiązywały w poniedziałek po południu alerty drugiego stopnia przed upałami oraz burzami z gradem.
Synoptycy ostrzegali jednocześnie przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu sięgające od 25 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm, oraz wiatru w porywach do 90 km/h. Miejscami mógł także padać grad.
W niektórych regionach kraju ostrzeżenia IMGW będą obowiązywać aż do czwartku. Instytut zastrzega, że w związku z dynamiczną sytuacją synoptyczną ostrzeżenia mogą ulec zmianie lub zostać wydłużone.
Autorka/Autor: kk/ek/b
Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP / Kontakt24
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl