TVN Warszawa | Ulice

Najpierw wzmocnią, potem wyburzą. Zbliża się przebudowa wiaduktów Trasy Łazienkowskiej

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie Łazienkowskiej
Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie ŁazienkowskiejTVN24
wideo 2/3
TVN24Warszawa wyburzy wiadukty na Trasie Łazienkowskiej

Na Trasie Łazienkowskiej trwają prace związane z przebudową wiaduktów przy Agrykoli. Jak informuje ratusz, w przyszłym tygodniu zakończy się wzmacnianie wiaduktu południowego, na który zostanie skierowany ruch po zamknięciu obiektu północnego.

Jak informuje stołeczny ratusz, obecnie budowane są mury oporowe zabezpieczające nasypy w rejonie przyczółków obu wiaduktów. Dobiega końca przebudowa sieci wodociągowych znajdujących się pod wiaduktami. Gotowy jest też główny kolektor odwodnienia kanalizacji deszczowej.

"Wzmacniany jest wiadukt południowy, po którym odbywał się będzie ruch w obydwu kierunkach w trakcie rozbiórki i odbudowy pierwszego z przebudowywanych wiaduktów - północnego" - podają urzędnicy. I zapowiadają, że prace zakończą się na początku przyszłego tygodnia, by można było wprowadzić niezbędne zmiany w organizacji ruchu – zamknąć wiadukt północny i przerzucić ruch na obiekt południowy.

"Zostaną na nim wytyczone cztery pasy ruchu – po dwa w każdym kierunku. Dla kierowców indywidualnych przeznaczone będą dwa skrajne pasy o szerokości 2,2 metra a dwa wewnętrzne pasy, o szerokości 3 m, zarezerwowane zostaną dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego i dopuszczonych pojazdów (taksówek, motocykli, MTON, pojazdów uprzywilejowanych)" - wyjaśnia ratusz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rozbiórka wiaduktu północnego

Rozbiórka przęseł wiaduktu północnego trasy nad rondem Sedlaczka będzie z kolei wymagała zmian w organizacji ruchu w rejonie ronda. "Do robót rozbiórkowych północnego wiaduktu wykorzystywane będą koparki gąsienicowe wyposażone w gryzaki do betonu i cięcia zbrojenia. Przed rozbiórkami elementów żelbetowych rozbierana będzie jezdnia znajdująca się na wiadukcie. W tym celu użyte zostaną frezarki do nawierzchni mineralno–bitumicznych" - czytamy w komunikacie.

Wiadukt północny składa się z siedmiu trzyprzęsłowych ram, czyli w sumie z 21 przęseł. Rozbiórka każdej z ram będzie się rozpoczynała od rozkuwania lekkim sprzętem pasa o szerokości około pół metra od strony wiaduktu południowego. Następnie będą rozkuwane i obalane elementy pomostu od drugiej strony i usuwane materiały z rozbiórek wraz z rozkuwaniem podpór i fundamentów wiaduktu. Jak zapewnia miasto, prace rozbiórkowe nie będą miały wpływu na ruch odbywający się po sąsiednim, południowym wiadukcie.

Równolegle do prac rozbiórkowych będzie trwała budowa ścian oporowych nasypów i fundamentów podpór nowego wiaduktu północnego. Rozbiórka wiaduktu południowego ruszy po skierowaniu ruchu na nowo wybudowany wiadukt północny.

"Przejazd Trasą Łazienkowską ma być zachowany przez cały czas trwania inwestycji" - zaznacza ratusz.

Wiadukty przy parku Agrykola - wizualizacjaUM Warszawa

Konstrukcje z lat 70. zostaną rozebrane

Stare wiadukty zostały wybudowane wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i oddane do użytku w 1974 roku. Żelbetowe konstrukcje mają po 400 metrów długości. Korzysta z nich ponad 110 tysięcy pojazdów dziennie.

W 2015 roku specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę stanu technicznego wiaduktów, w której rekomendowali rozebranie obiektów i odbudowanie ich od podstaw. W maju 2020 roku do czasu przebudowy wprowadzono na nich ograniczenia tonażowe (do 5 ton dla pojazdów poruszających się lewymi, wewnętrznymi pasami) i prędkości (do 40 km/h).

"Na nowych, trwalszych, ładniejszych i bardziej wytrzymałych wiaduktach przy parku Agrykola zostaną wytyczone obustronne ciągi pieszo-rowerowe, powstaną też pochylnie, które poprawią dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi" - zapowiada miasto.

Wykonawcą robót budowlanych jest firma SKANSKA. Prace mają zakończyć się do marca 2024 roku.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości