Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Ulice

Zmiany na jednym z "czarnych punktów" Ochoty

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po trzy pasy ruchu w każdym kierunku przy skrzyżowaniu Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPasy przy skrzyżowaniu Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej przed remontem

"Do wypadków i kolizji dochodziło tu wyjątkowo często - od 2015 roku odnotowaliśmy 14 zdarzeń drogowych, w tym pięć na zebrze" - piszą o skrzyżowaniu ulic Grójeckiej z Harfową i Racławicką drogowcy i chwalą się postępami przy jego przebudowie. Bezpieczeństwo ma poprawić sygnalizacja, drugie przejście dla pieszych i lewoskręt z obu podporządkowanych ulic.

O skrzyżowaniu Grójeckiej z Harfową i Racławicką, jednym z "czarnych punktów" dzielnicy, pisaliśmy na tvnwarszawa.pl nie raz. Miejscy aktywiści i lokalne stowarzyszenia określali je jako "jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Ochocie" i od lat walczyli o zmiany. W audycie przejść dla pieszych, bezpieczeństwo w tym miejscu oceniono na 0 (w skali 0-5). Pieszy nie miał tu łatwego zadania - musiał pokonać w sumie aż sześć pasów ruchu przedzielonych wysepką z torami tramwajowymi.

Pod koniec ubiegłego Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych rozpoczął przebudowę skrzyżowania. "Obecnie prace wiążą się głównie z układaniem chodników i przygotowaniem jezdni pod asfaltowanie, między innymi w sąsiedztwie torów tramwajowych. Na ułożenie nawierzchni czekają także wlot ulicy Harfowej, pas do zawracania na Grójeckiej i lewoskręt w Racławicką" - informuje Zarząd Dróg Miejskich. Dodaje, że wytyczony też został ślad ścieżek rowerowych przygotowanych pod położenie asfaltu.

Trwają prace przy niebezpiecznym skrzyżowaniuZDM

Będzie szerzej, z przejazdami dla rowerzystów

W ramach przebudowy zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu. Kierowcy stracą możliwość skrętu w prawo z Grójeckiej w Harfową, która stanie się ulicą jednokierunkową. Możliwy za to będzie wyjazd w prawo oraz jazda w lewo i na wprost w Racławicką.

"Racławicka w obrębie skrzyżowania po stronie południowej będzie mieć drugą jezdnię. Dzięki temu poprawi się wjazd i wyjazd z tej ulicy. Możliwy stanie się skręt w lewo w ul. Grójecką. Do tej pory kierowcy mogli tylko skręcać w prawo. Obecnie prowadzone przy nowej jezdni prace związane są z przygotowywaniem podbudowy pod asfaltowanie" - informuje ZDM.

Po zakończeniu przebudowy skrzyżowanie będzie szerszeZDM

Wcześniej skrzyżowanie było bardzo wąskie i - jak zwracają uwagę drogowcy - przypominało bardziej lukę do skrętu w lewo z Grójeckiej w Racławicką. Teraz ma być szersze, dzięki czemu kierowcy jadący od strony Hynka będą mogli tam zawracać. "Dotychczasowa zawrotka przed skrzyżowaniem zostanie zlikwidowana. W ciągu Grójeckiej powstanie za to oczekiwany przez kierowców lewoskręt w Racławicką. Poprawi to komfort jazdy lewym pasem dla kierujących się od strony centrum na wprost" - zapowiadają drogowcy.

Ich zdaniem zmiany ucieszą też rowerzystów, którzy zyskają przejazdy rowerowe przy wszystkich czterech przejściach (dwóch przez Grójecką i po jednym przez Harfową i Racławicką). Na około 70-metrowym odcinku przebudowanej Harfowej, po jej północnej stronie, ma powstać kontrapas.

Zakończenie prac planowane jest na przełomie listopada i grudnia. 

Wytyczony już został ślad ścieżek rowerowychZDM

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości