Protest rowerzystów na moście Poniatowskiego. Jeździli zgodnie z przepisami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Protest rowerzystów na Moście Poniatowskiego
Protest rowerzystów na Moście Poniatowskiego
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Protest rowerzystów na Moście PoniatowskiegoTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

W okolicach mostu Poniatowskiego odbył się protest rowerzystów, którzy po raz kolejny zwracali uwagę na brak drogi rowerowej na tej ważnej przeprawie. Protest polegał na jeździe zgodniej z przepisami, a więc tym samym pasem, co auta. - Jazda rowerzystów nie wprowadziła dodatkowych przestojów czy zatorów - ocenił nasz reporter.

W poniedziałkowy poranek grupa rowerzystów zebrała się przed bramą nr 3 Stadionu Narodowego, aby po raz kolejny pokazać w jak absurdalny i niebezpieczny, ale zgodny z przepisami sposób należy się poruszać przez most Poniatowskiego. Trasa przejazdu prowadziła sprzed Stadionu Narodowego do ronda de Gaulle'a. - Będziemy zawracać i jechać w kierunku zjazdów na Wisłostradę, gdzie będziemy ponownie zawracać, aby kierować się z powrotem w kierunku centrum - zapowiadali protestujący.

- Rowerzyści wystartowali około godziny 7.30. Zaczęli jechać mostem Poniatowskiego, ulicą, w kierunku ronda de Gaulle'a. Nie mogą jechać buspasem, bo buspas nie jest dla rowerów, więc jechali lewym pasem. Dojeżdżali do ronda de Gaulle'a, robili zawrotkę i jechali w kierunku ronda Waszyngtona - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Jego zdaniem, rowerzyści nie przyczyniali się do większych utrudnień na moście Poniatowskiego. - Od godziny siódmej do godziny dziewiątej i tak zawsze jest tu korek i wszystko stoi. Nie zaobserwowałem żeby jazda tych piętnastu rowerzystów wprowadziła jakiś dodatkowy chaos. Oni czekali grzecznie aż wpuszczą ich samochody, ręką pokazywali zamiar skrętu, nie było żadnych chamskich zachowań. Nie wprowadziło to w dodatkowych przestojów, czy zatorów - ocenił Zieliński.

Trasa niebezpieczna dla rowerzystów

- Naszym celem jest pokazanie, że kuriozalna organizacja ruchu na moście Poniatowskiego cały czas utrudnia lub wręcz uniemożliwia przepisowy i sprawny przejazd na rowerze przez ten most do centrum Warszawy. Mimo nagłaśniania tej sprawy od kilku już lat, sytuacja rowerzystów na moście Poniatowskiego cały czas jest tragiczna - w godzinach obowiązywania buspasa są oni zmuszeni do jazdy lewym pasem jezdni, co naraża ich na spore niebezpieczeństwo i nerwowe zachowania kierowców - podkreślają organizatorzy protestu.

Jak wskazują, w związku z taką organizacją ruchu, większość rowerzystów wybiera nieprzepisową jazdę chodnikiem. Tak, jak 17-letnia Anastasia, która zginęła na moście w 2018 roku. Gdy mijała pieszą, ta zaczęła zdejmować sweter, który zaczepił się o rower. Dziewczyna straciła równowagę i zjechała na jezdnię. Przewróciła się, upadła na lewy bok, wprost pod koła nadjeżdżającego renault. Zginęła na miejscu.

Protestujący podkreślają, że władze miasta wiele razy obiecywały rozwiązać problem, jednak obietnice nie zostały wprowadzone w czyn. Ich zdaniem trwający właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności to świetna okazja, aby przypomnieć o tym problemie. Tym bardziej, że strategia #Warszawa2030 zobowiązuje władze do organizacji ruchu w mieście w sposób ułatwiający poruszanie się nisko- lub nieemisyjnymi środkami transportu oraz ograniczający nadmiarowy ruch prywatnych samochodów osobowych.

- Most Poniatowskiego to jedyna przeprawa przez Wisłę w Warszawie, która pozwala dostać się do centrum bez konieczności męczącego wdrapywania się na skarpę warszawską, tym bardziej więc powinna posiadać wygodną i bezpieczną infrastrukturę rowerową - podkreślają organizatorzy protestu.

Bezpieczny most? Świętokrzyski, Łazienkowski. Ale nie Poniatowskiego

"Tam jest bardzo wąsko"
"Tam jest bardzo wąsko"TVN24
wideo 2/3

Autorka/Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl