Rolnicy protestowali przed Pałacem Prezydenckim. "Pogrzeb polskiej wsi"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rolnicy pod Pałacem Prezydenckim
Rolnicy pod Pałacem PrezydenckimMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Protest rolników w centrum Warszawy

Rolnicy protestowali w obronie polskiej wsi. Manifestacja rozpoczęła się rano przed pomnikiem Witosa, skąd protestujący przeszli pod Sejm. Stamtąd przemaszerowali pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Manifestacja wywołała czasowe utrudnienia w ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Już około godziny 9 zaczęli zbierać się na placu Trzech Krzyży. Jak relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Mateszu Szmelter, mieli ze sobą polskie flagi i transparenty z napisami: "Nie damy zniszczyć swojej pracy", "Chcemy tylko spokojnie żyć", "Chcemy rozwijać polską wieś" czy "Nie zabijajcie polskiej wsi". Przyniesiono też trumnę z napisem: "Hodowle polskie idą do piachu".

- Miało być tysiące, ale na razie trudno określić, ile dokładnie jest tu osób. Na pewno jednak teren pod pomnikiem Witosa jest szczelnie wypełniony - mówił po godzinie 10 reporter TVN24 Michał Gołębiowski i dodał, że właśnie dzisiaj parlament ma zajmować się tym projektem. - Na ulicy widać transparenty Agrounii i Solidarności rolniczej, ale są też takie prywatne. Jest mowa wprost o tym, że "rząd się rekonstruuje, a rolnik bankrutuje". I przeciwko temu zakazowi uboju rytualnego i - jak mówią rolnicy - przeciwko zarżnięciu futerkowego biznesu, rolnicy protestują - wyjaśniał Gołębiowski.

"Pogrzeb polskiej wsi"

Z kolei reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter przywołał treść wystąpienia lidera Agrounii Michała Kołodziejczyka: - Najpierw powiedział na mównicy "Kaczyński pokazał swoje zdradzieckie oblicze", a potem razem z tłumem skandował "Kaczyński, zdrajca wsi".

Przekazał również, że o godzinie 10.30 rolnicy ruszyli z placu Trzech Krzyży w stronę Sejmu. - Na przodzie idzie "korowód żałobny" z trumną i z kostuchami. Z głośników wybrzmiewa "Marsz Żałobny" Chopina, a uczestnicy idą z grobowymi minami. Na transparencie widnieje zaś napis: "Pogrzeb polskiej wsi" - opisywał Szmelter.

Z Sejmu skierowali się z powrotem na Trakt Królewski i poszli w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Jak podał około godziny 12 Szmelter, rolnicy dotarli na Krakowskie Przedmieście. Wcześniej, na trasie ich przemarszu, doszło do incydentu. - W oknie budynku na ulicy Nowy Świat 63 wisiał duży transparent w obronie zwierząt i ustawy, przeciwko której protestują rolnicy. Z protestującego tłumu padały wyzwiska. Do środka weszła policja i po jej interwencji baner został zdjęty - opisywał Szmelter.

Około godziny 12.30 pochód dotarł przed Pałac Prezydencki.

Ktoś wywiesił w budynku na ulicy Nowy Świat plakat w obronie zwierzątMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Race na rondzie Dmowskiego

Protestujący przekazali, że ich delegacja zamierza udać się na spotkanie z Andrzejem Dudą około 13-13.30. - Prezydent staje przed wielkim zadaniem: czy staje po stronie głupoty, czy po stronie rolników, po stronie ludzi, którzy ciężko pracują i z tej pracy chcą godnie żyć – informował w poniedziałek szef rolniczego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Sławomir Izdebski.

Po godzinie 15 nasz reporter poinformował, że protest rolników zakończył się. Ruch na Krakowskim Przedmieściu został przywrócony.

Przedstawiciele Agrounii pojawili się już po godzinie 7.30 na rondzie Dmowskiego. Na profilu organizacji w mediach społecznościowych umieszczono film - widać na nim, jak na środkową część ronda wbiega kilka osób i odpala race, z których zaczął unosić się dym. Chwilę później na rondzie było już spokojnie. - Będziemy dzisiaj spokojnie manifestować, ale musicie wiedzieć, że jesteśmy gotowi na wszystko – powiedział na końcu nagrania Kołodziejczak.

"Obronimy polską wieś"

Na jednej z opublikowanych w zapowiedzi protestu grafik widniał napis: "Obronimy polską wieś, wybijemy Kaczyńskiemu piątkę z głowy".

Chodzi o uchwaloną przez Sejm nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Wprowadza ona między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika i przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych.

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

To już kolejny protest działaczy AGROunii przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień wcześniej przed Sejmem rolnicy wyłożyli 356 główek kapusty, w którą wbito tabliczki z nazwiskami 356 posłów popierających nowelę. Miało to w zamiarze protestujących symbolizować bezmyślność posłów, którzy zagłosowali za zmianą przepisów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Utrudnienia

Ratusz informował w komunikacie w sumie o trzech zgromadzeniach publicznych na placu Trzech Krzyży. "Uczestnicy pierwszego z nich zbiorą się ok. godz. 9.00 na pl. Trzech Krzyży przy pomniku Witosa, a następnie przemaszerują trasą: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście pod Bibliotekę Rolniczą i dalej przed Kościół św. Anny. Zakończenie zgromadzenia planowane jest ok. godz. 15.00" - przekazali w komunikacie urzędnicy.

Z kolei uczestnicy dwóch pozostałych zgromadzeń mają zebrać się na placu Trzech Krzyży około godziny 10. Przemaszerują stamtąd ulicą Wiejską przed gmach Sejmu RP, a następnie ulicami: Piękną, Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki. Zakończenie tych zgromadzeń planowane jest ok. godz. 18.00.

"Podczas zgromadzeń, w przypadku braku możliwości przejazdu, swoje trasy zmienią tramwaje linii: 7, 9, 22, 24, 25 oraz autobusy linii: E-2, 102, 106, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 507, 518, 521" - ostrzegał ratusz.

Poprzedni raz rolnicy wyszli na ulice Warszawy 16 września:

Protest rolników przed siedzibą PiS
Protest rolników przed siedzibą PiSTVN24

Autorka/Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl