Ponad milion wypożyczeń w tym sezonie. "Rower miejski wraca do popularności sprzed pandemii"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Veturilo wystartowało 1 marca
Veturilo wystartowało 1 marcaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Veturilo wystartowało 1 marcaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W tym roku milionowe wypożyczenie roweru miejskiego odnotowano 12 maja. O tydzień wcześniej niż rok temu. Z kolei rekord dzienny padł w ciepłą niedzielę, 23 kwietnia. W tym sezonie każdy rower był średnio wypożyczany 348 razy. Daje to ponad cztery wypożyczenia każdego roweru dziennie. Miejskie jednoślady najchętniej są wypożyczane przy Centrum Nauki Kopernik.

- Rower miejski wraca do popularności sprzed pandemii i to mimo nowego elementu systemu komunikacyjnego, jakim są powszechne dziś hulajnogi elektryczne. To pokazuje, jak mieszkańcy przekonują się nie tylko do dwóch kółek, ale do nowej filozofii transportu. Korzystając z wygodnego metra, autobusu, tramwaju i dokładając na końcu albo na początku podróży rower miejski, można błyskawicznie i bez korków pokonać duże odległości. W godzinach szczytu – na pewno szybciej niż samochodem – mówi cytowany w komunikacie wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W kwietniu rowery Veturilo zostały wypożyczone 484 677 razy. To o 80 procent więcej niż w zeszłym roku. Wtedy było 268 581 wypożyczeń.

Jak wskazuje ratusz w komunikacie przez cały zeszły tydzień – od poniedziałku do niedzieli – codziennie warszawiacy używali rowerów miejskich ponad 20 tysięcy razy. Ale rekord dzienny tej wiosny padł w pierwszą ciepłą niedzielę – 23 kwietnia. Wtedy rowery miejskie były wypożyczane 32 200 razy.

ZOBACZ: Veturilo na nowych zasadach, ale ze starymi cenami.

Punkt wypożyczeń VeturiloUM Warszawy

Milionowy rower wypożyczony

Milionowe wypożyczenie w tym roku odnotowano 12 maja. W zeszłym roku odnotowano je 23 maja, czyli ponad tydzień później. Jak wyglądało milionowe wypożyczenie? Przytacza je ratusz w komunikacie.

Piątek, 12 maja, godzina 16.06. Do stacji Veturilo Myśliwiecka-Rozbrat człowiek ze smarfonem w dłoni. Zarejestrował się w systemie dopiero dwa dni wcześniej, ale chyba mu się podoba, bo wypożycza Veturilo już po raz siódmy. Wpada mu w oko rower o numerze 613346. Odblokowuje go i rusza do stacji na skrzyżowaniu ul. Mokotowskiej z Piękną. Droga zabiera mu – albo jej – siedem minut.

Metro Centrum Nauki Kopernik najpopularniejsze

W tym sezonie każdy rower był średnio wypożyczany 348 razy. W przeliczeniu na dni to 4,6 wypożyczeń każdego roweru dziennie. To dane bliskie rekordom sprzed pandemii, chociaż wtedy z rowerami nie konkurowały jeszcze darmowe hulajnogi.

Wśród najpopularniejszych stacji zwycięża Metro Centrum Nauki Kopernik – 14 605 wypożyczeń. Pokazuje to najpopularniejszy schemat małej warszawskiej wycieczki – dojechać metrem nad Wisłę i ruszyć rowerem miejskim na bulwary. Dalej są Arkadia (10 657 wypożyczeń), Al. Niepodległości – Batorego (9 145), Rondo Jazdy Polskiej (9 118) i Metro Dworzec Wileński – Targowa (9,068).

Rowerów mniej, wypożyczeń więcej

- Rower miejski bije kolejne rekordy, chociaż liczba pojazdów jest nieco mniejsza niż w poprzednich latach. Milion wypożyczeń w sezonie, w którym rowerów jest około 3.1 tysiąca, to zupełnie inny milion niż ten, kiedy było ich niemalże 5 tysięcy. Sukcesowi Veturilo sprzyjają nie tylko ciepłe, słoneczne dni, ale także nowa flota rowerów, zupełnie nowa aplikacja mobilna i łatwość korzystania z systemu – mówi cytowany w komunikacie Cezary Dudek rzecznik prasowy Nextbike. – Zależy nam na rozwijaniu systemu i jeszcze większej dostępności pojazdów, dlatego rozmawiamy z dzielnicami Warszawy i partnerami prywatnymi o powstaniu kolejnych stacji Veturilo.

jak wskazuje ratusz w komunikacie od początku funkcjonowania roweru miejskiego w Warszawie – od 2012 roku – Nextbike odnotował blisko 36,5 milionów wypożyczeń. Liczba aktywnych unikalnych użytkowników – czyli osób, które przynajmniej raz wypożyczyły rower – przekroczyła milion. Dokładnie to 1 064 028 (dane na 14 maja).

Nextbike przypomina jednak, że korzystanie z systemu wiąże się ze społeczną odpowiedzialnością. Wszystkie rowery powinny być zwracane w wyznaczonych do tego miejscach, co umożliwia szybkie i efektywne przesiadki, a także utrzymanie porządku w przestrzeni miejskiej.

- Zachęcamy wszystkich naszych użytkowników do zwracania rowerów w wyznaczonych stacjach. To ma kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania systemu – podkreśla Cezary Dudek. – Przypominamy również, że zostawienie roweru poza stacją Veturilo lub poza oznaczonym miejskim stojakiem rowerowym naliczana będzie kara w wysokości 600 zł.

Autorka/Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawy

Pozostałe wiadomości

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Auto uderzyło w bok autobusu, są poszkodowani

Auto uderzyło w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl