Kolejny przetarg na wykonawcę pomiarów jakości powietrza na Południowej Obwodnicy Warszawy został unieważniony. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie wpłynęła żadna oferta.
W grudniu 2020 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy, który miał dokonać pomiarów jakości powietrza w rejonie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów.
- Postępowanie zostało unieważnione, ponieważ jedyna złożona w nim oferta nie spełniała wymagań postawionych w przetargu. Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji wymaganej przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska. W marcu ponowiliśmy to postępowanie. Do 13 kwietnia czekaliśmy na oferty, niestety żadna jednostka nie złożyła stosownych dokumentów - wyjaśnia rzeczniczka stołecznego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.
To oznacza, że drogowcy będą szykowali przetarg po raz trzeci.
Całodobowe badania jakości powietrza
Jak przypomina Tarnowska, celem zamówienia jest spełnienie wymagań nałożonych na GDDKiA przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. - Zadaniem wykonawcy miało być dokonanie wszystkich niezbędnych pomiarów i badań powietrza atmosferycznego. Wykonawca miał zebrać dane z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali. Dane miały obejmować dwutlenek azotu, pył zawieszony (PM2,5 i PM10) oraz benzen. Badania na wyrzutniach wykonywane miały być całodobowo przez rok - wylicza rzeczniczka.
Zaznacza, że zgodnie z przepisami prawa i w celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników, badania muszą być wykonane przez jednostkę posiadającą akredytację. - Po niekorzystnym wyniku pierwszego postępowania, w drugim przetargu rozszerzono zakres możliwych do zastosowania metodyk badawczych, co umożliwiało udział w postępowaniu większej liczbie laboratoriów - uzupełnia Tarnowska.
GDDKiA: na Ursynowie droga gotowa w 90 procentach
Prace na Ursynowie trwają na odcinku drogi S2 o długości około 4,6 kilometra, a wykonawca prowadzi roboty w tunelu i nad nim. Zaawansowanie prac, według GDDKiA, to około 90 procent. Jak podała, należy spodziewać się zakończenia wszystkich robót jeszcze w czerwcu. - Umożliwi to przeprowadzenie niezbędnych testów i odbiorów, co w konsekwencji doprowadzi do oddania tunelu do ruchu. Ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń - informuje Tarnowska.
Dyrekcja przypomniała w komunikacie, że od 22 grudnia kierowcy mogą korzystać z przeszło 15 km drogi ekspresowej S2 pomiędzy węzłami Warszawa Wilanów a Lubelska, z nowym mostem na Wiśle. "Dostępne są też kolejne relacje ruchu na węźle Lubelska stanowiącym połączenie autostrady A2 oraz dróg ekspresowych S2 i S17. To duże ułatwienie dla przemieszczających się pomiędzy Wilanowem i Wawrem, a także dobre połączenie stolicy z Siedlcami i Lublinem" - oceniła.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA