W sobotę przed południem Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl, przyglądał się sytuacji na trasie S2. - Korek zaczyna się już przez węzłem Patriotów i ciągnie się aż do zjazdu na trasę S17 w kierunku Lublina - opisywał Zieliński. Zaznaczył, że zator na prawym pasie może mieć nawet pięć kilometrów. - Do dyspozycji kierowców, którzy chcą wjechać na trasę S17, jest właśnie jeden pas, dlatego muszę się na nim ustawić już wcześniej - mówił.
Nasz reporter ostrzegał też przed korkami na innych wylotówkach. - Ciaśniej jest na zjeździe z A2 na krajową "dwójkę" w Kałuszynie, zator utworzył się też na S7 na wysokości Tarczyna kierunek Radom, utrudniony jest też ruchu w kierunku Łomianek przy moście Północnym - relacjonował. Po południu sytuacja unormowała się.
Utrudnienia występowały także na A2 w kierunku Warszawy. Po zderzeniu dwóch ciężarówek i samochodu osobowego zablokowany jest pas jezdni w stronę stolicy między węzłami Skierniewice i Wiskitki. Jak poinformowała przed 12 GDDKiA, w wyniku wypadku nikt nie został ranny, a utrudnienia w ruchu mogą potrwać około dwóch godzin.
W piątek 77 wypadków w Polsce
Jak poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, już w piątek w związku z wyjazdami na długi weekend odnotowywano wzmożony ruch, zwłaszcza na drogach wyjazdowych z dużych miast. Dodał, że nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ok. pięć tysięcy policjantów pionu ruchu drogowego.
Policjanci odnotowali tego dnia 77 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób, w tym trzy piesze, a 75 zostało rannych. - Mimo naszych wspólnych apeli aż 304 osoby zostały zatrzymane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu - przekazał nadkom. Opas.
Dodał, że 77 wypadków, do których doszło w piątek, to o 14 mniej niż w piątek, 29 października ubiegłego roku. Odnotowano również o 26 mniej osób rannych. - Natomiast kierowców, którzy spożyli alkohol i wsiedli za kierownicę, było w tym roku niestety o 83 więcej - powiedział Opas. Dodał, że o cztery osoby więcej było także ofiar śmiertelnych.
Jesienią niekorzystne warunki
- Wcześnie zapadający zmrok, jesienna pogoda wpływają niekorzystnie na warunki podróżowania. Również opady atmosferyczne zmniejszają w tym czasie widoczność. Po raz kolejny apel do pieszych, bo wśród dziewięciu ofiar trzy osoby to osoby piesze i wstępne okoliczności zdarzeń w dwóch przypadkach wskazują na to, że przyczynili się oni do powstania tych tragicznych w skutkach wypadków - powiedział.
Nadkom. Opas zaapelował do pieszych o noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców. - Mogą to być takie elementy jak kamizelka, opaska, czy odblaskowy breloczek, które podniosą znacznie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - powiedział.
Policjant poprosił również o stosowanie się uczestników ruchu drogowego do poleceń i wskazówek policjantów, którzy - jak powiedział - w wielu miejscach podejmują ręczne kierowanie ruchem. Zaapelował również o rozsądek i o nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu.
- Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jesteśmy gotowi do podróży, bo chociażby dnia poprzedniego spożywaliśmy alkohol, proszę o rezygnację z tych planów, o skorzystanie z komunikacji publicznej, czy może mniej doświadczonego, ale trzeźwego i wypoczętego kierowcy - zaznaczył.
Wzmożone kontrole policjantów
W okresie Wszystkich Świętych policjanci prowadzą wzmożone kontrole w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii. Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę należy m.in. zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach prowadzących do cmentarzy.
W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci kierują ruchem. Podczas kontroli policjanci zwracają szczególna uwagę na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, kontrolują także trzeźwość kierowców.
Autorka/Autor: kz/b
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl