TVN Warszawa | Ulice

Mieszkańcy skarżą się na hałas. Radny apeluje o ekrany przy Trasie Łazienkowskiej

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plHałas z Trasy Łazienkowskiej uciążliwy dla mieszkańców Solca

Radny Daniel Łaga (KO) zaapelował o postawienie ekranów akustycznych na odcinku od ulicy Solec do ronda Sedlaczka. Burmistrz Śródmieścia przekonuje, że drogowcy mają inne plany: nowe nasadzenia i frezowanie.

Jak wskazał w interpelacji radny Łaga, mieszkańcy Solca wielokrotnie zgłaszali problem hałasu komunikacyjnego i od lat proszą o wybudowanie ekranów. Podkreślił też, że apelują o to również śródmiejscy radni.

"Hałas tak samo dokuczliwy, jak po stronie praskiej"

"Brak ekranów jest szczególnie widoczny w odniesieniu do zabezpieczeń innych tras szybkiego ruchu w Warszawie. Po stronie Pragi Południe ekrany akustyczne zostały ustawione wzdłuż Trasy Łazienkowskiej oraz na drogach dojazdowych, podczas gdy po stronie Śródmieścia nie wprowadzono tego rozwiązania, a hałas w Śródmieściu jest tak samo dokuczliwy, jak po stronie praskiej" - zauważył radny.

Dodał, że podobne ekrany powstały lub są budowane przy nowo oddawanych trasach szybkiego ruchu - np. na Ursynowie, czy w Wilanowie.

Radny zapytał w interpelacji, jakie wyniki pomiarów wpłynęły na fakt, że ekrany są postawione przy Trasie Łazienkowskiej po stornie Pragi Południe, a brakuje ich po stronie śródmiejskiej. Oprócz tego, poprosił o ewentualne przeciwskazania. Zapytał też o koszt budowy ekranów.

Burmistrz: hałas ograniczą nasadzenia i frezowanie nawierzchni

Burmistrz Śródmieścia powołał się w odpowiedzi na informacje przekazane przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu. Czytamy w niej, że Program Ochrony Środowiska przed Hałasem, stanowiący załącznik z września 2018 roku "zakłada dla tego fragmentu Trasy Łazienkowskiej w działaniach długookresowych zastosowanie cichej nawierzchni oraz egzekwowanie dopuszczalnej prędkości pojazdów". Powołał się także na stanowisko Rady Warszawy z 2012 roku "w sprawie ograniczenia instalowania ekranów akustycznych w celu zmniejszenia oddziaływania hałasu drogowego".

Ferens wskazał też, że w tym rejonie planowane są nasadzenia zieleni "o charakterystyce dźwiękoizolacyjnej" oraz rozważane jest frezowanie nawierzchni jezdni Trasy Łazienkowskiej na odcinku wskazanym w interpelacji radnego. Prace miałyby być wykonane przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, który prowadzi tam zadanie "Rozbudowa wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli wraz z zagospodarowaniem terenów".

Burmistrz wyjaśnił też, że aleja Armii Ludowej, która jest częścią Trasy Łazienkowskiej to droga powiatowa. Zarządza nią Zarząd Dróg Miejskich. Ferens przypomniał też, że budowa ekranów akustycznych przy alei Stanów Zjednoczonych wynika z decyzji marszałka województwa. Podobnie jak wzdłuż rozbudowywanej ulicy Wał Miedzeszyński.

Na pytanie o koszt realizacji, odpowiedział: "Jest szacowany w momencie wprowadzania przedsięwzięcia do wydatków majątkowych".

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl