W środę rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Małgorzata Tarnowska poinformowała, że trwają odbiory systemu wentylacji w obu nawach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Z kolei strażacy przekazali, że kolejne próby pożarowe zostaną przeprowadzone w przyszłym tygodniu.
W środę w rozmowie z Polską Agencją Prasową Tarnowska poinformowała, że trwają odbiory systemu wentylacji w obu nawach tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. - Jest 8 scenariuszy. Każdy z nich ma 86 stref pożarowych. Oznacza to, że do zweryfikowania jest 688 scenariuszy działania systemu - wyliczyła.
Kolejne próby strażaków w przyszłym tygodniu
Z kolei rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski przekazał, że na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się odbiory techniczne. - Nowe próby rozpoczną się w poniedziałek, 18 października i do 25 października mamy czas, aby te odbiory przeprowadzić - podkreślił strażak.
Jak informowała w ubiegłym tygodniu "Gazeta Stołeczna", podczas próby zadymienia wentylacja w tunelu POW nie zadziałała prawidłowo. Dlatego strażacy odmówili odbioru inwestycji i zapowiedzieli kolejną kontrolę. Według źródeł dziennika, w trakcie próby nie zadziałało jednak automatyczne oddymianie. Wentylatory miały pracować, ale dopiero gdy ręcznie włączyli je pracownicy centrali nadzoru, mimo że wcześniej GDDKiA zapowiadała, że w tunelu znajdzie się kilkanaście systemów bezpieczeństwa i automatyczne czujniki.
Po zakończeniu odbiorów kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkownie. Jak tłumaczyła Tarnowska, pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. - Ostatnim etapem procesu odbiorowego jest kontrola wojewody mazowieckiego. Po sprawdzeniu dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa oraz otrzymaniu opinii urzędnika bezpieczeństwa wyda zgodę na otwarcie tunelu - przekazała.
Opóźniony tunel
Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, otwarcie tunelu pod Ursynowem w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy było wielokrotnie przesuwane. Pod koniec września pisaliśmy o wadliwej nawierzchni. Chodziło o "brak wymaganej mrozoodporności" na około 400-metrowym odcinku, poza tunelem. Wykonawca musiał wykonać prace naprawcze na swój koszt.
Początkowo cała, składająca się z trzech etapów inwestycja, miała być oddana w sierpniu 2020 roku. Jednak dopiero w grudniu, tuż przed świętami, udało się otworzyć dwa odcinki: od węzła Lubelska do Przyczółkowej. W przypadku tunelu pod Ursynowem, zgodnie z aneksem do umowy, wydłużono czas na ukończenie robót do końca marca 2021 roku. Powodem była między innymi długotrwała procedura uzyskiwania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Potem inwestor deklarował, że kierowcy pojadą tunelem w drugim kwartale 2021 roku, czego też nie udało się dotrzymać. Obecnie termin otwarcia tunelu jest bliżej nieokreślony. GDDKiA wskazuje, że ma to nastąpić jesienią.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Nalewajko / GDDKiA