Jak wyjaśnił dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski, w tym roku do wydania na inwestycje drogowcy mają 260 milionów złotych. - W ramach tych środków przewidujemy kompleksowe przebudowy ulic, frezowania, wyznaczanie przejść dla pieszych, wymianę opraw i słupów oświetleniowych, budowę i modernizację sygnalizacji, a także mniejsze zadania, takie jak "rozpłytowanie" - wyliczył Puchalski.
ZOBACZ: Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju.
Gdzie nowa nawierzchnia?
Na liście ulic przeznaczonych do frezowania Puchalski wymienił: Lalki, Senatorską, Ordona, Marszałkowską, Broniewskiego, Czerniakowską, Głębocką, aleję KEN, Odyńca, Wałbrzyską, Zamoyskiego, Focha, Moliera, Wierzbową, Maczka/Rudnickiego i Powązkowską/Krasińskiego. Prace na niektórych z wymienionych ulic przeprowadzi Zakład Remontów i Konserwacji Dróg w Warszawie. Inne zostaną zlecone zewnętrznym firmom.
Tak będzie w przypadku remontów ulicy Marszałkowskiej w Śródmieściu (jezdnia zachodnia na odcinku od placu Bankowego do Królewskiej), Lalki w Ursusie (remont przejdą też chodniki), Odyńca na Mokotowie (od Niepodległości do Wołoskiej), Zamoyskiego na granicy Pragi Północ i Pragi Południe (od Targowej do Lubelskiej) oraz Ordona na Woli (pomiędzy Wolską i Kasprzaka). Prace na pięciu wymienionych ulicach mają potrwać od 4 do 6 miesięcy.
Oświetlenie na finiszu
Puchalski podsumował też, ile zostało do zrobienia w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego. Do wymiany zostało około 25 tysięcy opraw. Od 2022 roku miasto wymieniło ich ponad 53 tys. Zakończenie programu wymiany oświetlenia jest przewidziane na przełom tego i przyszłego roku.
Dyrektor ZDM zaznaczył też, że dobiega końca ośmioletni program doświetlania przejść dla pieszych. W tym czasie doświetlono około 2100 przejść. Na ten rok przewidziano realizację tylko w 40 lokalizacjach. - Głównie dlatego, że wszystkie lub prawie wszystkie przejścia dla pieszych zostały już doświetlone - podkreślił Puchalski.
PRZECZYTAJ: Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem.
Zieleń zamiast betonu
Szef stołecznych drogowców zapowiedział też przyspieszenie w zakresie ubogacania chodników o zieleń. W najbliższym czasie krzewy i byliny zasadzone zostaną na ulicy Koszykowej. Zazieleniona kosztem zbędnego betonu zostanie ulica Świętojerska. Więcej zieleni pojawi się także przy przekształcaniu ulicy Mazowieckiej na dwukierunkową przy jej skrzyżowaniu z ulicą Kredytową. Z kolei w ramach budżetu obywatelskiego odbetonowana zostanie ulica Saska, między aleją Stanów Zjednoczonych a ulicą Zwycięzców. Na "pewnej" liście ulic, gdzie kosztem betonu pojawi się zieleń, znalazły się jeszcze Filtrowa, Odyńca oraz aleja "Solidarności" w rejonie Muzeum Niepodległości.
Rowerowe priorytety
Łukasz Puchalski wskazał też priorytety w budowie dróg rowerowych. Jako numer jeden wskazał ścieżkę w ciągu ulicy Andersa. - Wykonawca złożył dokumenty celem zawarcia umowy. Mamy nadzieję, że w tym roku zaczniemy i w przyszłym skończymy tę inwestycję - powiedział dyrektor ZDM. Dodał, że drogowcy mają zabezpieczone środki na budowę drogi rowerowej od wiaduktów nad Agrykolą w kierunku mostu Łazienkowskiego.
Na liście priorytetów w kontekście budowy dróg rowerowych znalazły się też ulice: Jana Kazimierza, Ordona, Płowiecka, Broniewskiego, Światowida, Fieldorfa, Strażacka, Warszawska, Sanguszki oraz odcinek Alej Jerozolimskich na Ochocie.
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM