Enklawy bezpieczeństwa przy szkołach. Przed lekcjami nie będzie podwożenia pod drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szkoła podstawowa na Hirszfelda Google Maps

Od września rodzice nie wjadą samochodami w okolice jednej z ursynowskich podstawówek. Na 45 minut przed lekcjami będzie obowiązywało ograniczenie ruchu. To pilotaż programu Zarządu Dróg Miejskich, w ramach którego przed placówkami edukacyjnymi mają powstać enklawy bezpieczeństwa. Podobne zmiany zostaną na początek wdrożone również w pięciu innych szkołach.

"Dane pokazują, że uczniowie nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły. A bezpieczeństwo dzieci to priorytet. Dlatego tworzymy program "szkolna ulica" ograniczający ruch samochodów w otoczeniu szkół przed lekcjami. Pilotaż ruszy we wrześniu przy szkole przy ulicy Hirszfelda" – zapowiedział we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Plan ograniczenia ruchu w pobliżu szkół jest częścią programu Zarządu Dróg Miejskich "Droga na Szóstkę". - Sam projekt jest nie tylko pilotażem, ale też początkiem większej dyskusji, którą chcielibyśmy odbyć z mieszkańcami, dzielnicami i dyrektorami szkół. Podobnie jak w każdym projekcie, gdzie dotykamy ruchu samochodowego, czy pozornej wygody, którą każdy z nas chciałby mieć podwożąc dziecko do szkoły, dotykamy tu tematu percepcji, jak widzą to same dzieci – powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Michał Olszewski, który odpowiada za Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym.

Dodał też, że celem drogowców jest poprawa bezpieczeństwa w otoczeniu szkół za pomocą prostych rozwiązań. - Chcemy dotrzeć do świadomości nie tylko kierowców, ale i rodziców, żeby popatrzyli innym okiem na to, jak wygląda bezpieczeństwo wokół szkół – wyjaśniał. Założenie jest takie, by po wprowadzeniu zmian dzieci nie musiały więcej lawirować pomiędzy autami. Chodzi też o to, by zachęcić do wyboru innych sposobów docierania do szkoły niż podwózka prywatnym samochodem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły"

Program "Droga na szóstkę" został uruchomiony przez Zarząd Dróg Miejskich w ubiegłym roku. Jest podzielony na trzy etapy. Pierwszym były zgłoszenia i wybór szkół podstawowych. Następnie drogowcy przeprowadzili audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i ocenili funkcjonalność przestrzeni w ich rejonie. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ankietach. Audytorzy przygotowali rekomendacje, na podstawie których projektowane są zmiany wokół szkół. Ostatnim krokiem, który wkrótce będzie wdrażany jest przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnych i wdrażanie zmiany organizacji ruchu. - Mamy nazwane i określone konkretne problemy, mamy konkretne rozwiązania. Zbliżamy się do wdrożenia zmian – poinformowała podczas spotkania Edyta Mantorska z ZDM.

Podsumowanie audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

Jak podkreślała, ankiety przeprowadzone podczas części audytorskiej były "pierwszymi tak szerokimi badaniami mobilności uczniów w Polsce". W każdej z sześciu szkół biorących udział w programie przebadane zostały wszystkie roczniki. Łącznie uczęszcza do nich 3628 uczniów. Chodzi o placówki z Mokotowa (SP 157 na Kazimierzowskiej), Ochoty (SP 175 na Trzech Budrysów), Pragi Południe (SP 323 na Angorskiej), Ursynowa (SP 323 na Hirszfelda), Wawra (SP 195 na Króla Maciusia) i Śródmieścia (ZS 69 na Drewnianej). Dwie ze wspomnianych placówek mają filie, więc audytorzy brali pod uwagę łącznie osiem lokalizacji.

- Jeden na pięciu uczniów został prawie potrącony przez samochód lub rower, musiał wyjść zza nieprawidłowo zaparkowanego samochodu przy przejściu dla pieszych, wymuszono na nich pierwszeństwo lub sami je wymusili. Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły – mówiła Mantorska.

Uczniowie odpowiedzieli w ankietach, w jaki sposób podróżują do szkoły i z niej wracają. Wyniki są następujące: pieszo 42 procent (do szkoły) / 46 procent (ze szkoły), komunikacją miejską 18 procent / 22 procent, rowerem 9 procent / 9 procent, samochodem 22 procent / 14 procent, inaczej (rolki, hulajnoga) 9 procent / 9 procent.

Jak uczniowie podróżują do ZDM

Zmiany przy podstawówce na Hirszfelda

Jak opowiadała Mantorska, w przypadku podstawówki na Hirszfelda, największe zagrożenie podczas drogi do szkoły odczuwają uczniowie dowożeni samochodami. - Myślę, że chodzi o moment wysiadania przed szkołą. Mamy tam duży ruch spowodowany głównie przez rodziców – zaznaczyła. Ulica jest wąska, jest na niej strefa parkingowa, ale auta zastawiają też chodniki. - Obserwujemy takie sytuacje, jak wysadzanie dzieci i otwieranie drzwi, gdy z naprzeciwka jedzie rowerzysta. Często na ulicy spotykają się jadące z naprzeciwka auta, a z dojść pomiędzy blokami wychodzą nagle uczniowie – wskazała.

Wyjaśniła też, że główną rekomendacją dla tej lokalizacji było ograniczenie ruchu samochodów z obu stron szkoły. Zakaz wjazdu przed rozpoczęciem lekcji będzie obowiązywał od godziny 7.30 do 8.15. W tym czasie dopuszczony będzie wyłącznie wyjazd ze strefy szkolnej dla aut, które były tam wcześniej zaparkowane. - Jest też konieczność budowy sygnalizacji świetlnej na przejściu przez ulicę Ghandi, Ta sygnalizacja jest już projektowana. Wyszła też konieczność poprawy przebiegu ciągu pieszego i rowerowego w rejonie Areny Ursynów. Chcemy wprowadzić te zmiany już od nowego roku szkolnego – przekazała.

- Szkolna ulica to pomysł wypromowany przez Wiedeń, ale nie będzie to pierwsza taka ulica w Polsce, podobne rozwiązanie wprowadzono już we Wrocławiu – wskazała Mantorska. Wyjaśniła też, że na ulicy pojawiły się znaki informujące o ograniczeniu wjazdu, a porządku pilnowała straż miejska.

Wyniki audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

"Te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie"

- Różne rzeczy wynikają z audytu i różne rzeczy są do poprawy w tych sześciu szkołach i ośmiu lokalizacjach – zaznaczył Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. - Oprócz zamknięcia dojazdu w uliczce prowadzącej bezpośrednio do szkoły na moment szczytu komunikacyjnego w okolicy godziny 8, są też rzeczy duże. Takie jak budowa nowej sygnalizacji przy szkole na Ursynowie, w Śródmieściu jest to zmiana dwukierunkowej ulicy na jednokierunkową, wprowadzenie azyli, wyniesienie tarcz skrzyżowań czy wdrożenie innych elementów uspokojenia ruchu – wyliczał Puchalski.

Zapowiedział też, że ZDM chciałby pogłębić analizy przeprowadzone na bazie dotychczasowych audytów. - Zaskakującym jest to, że dzieci dowożone do szkoły w samochodzie, czyli te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie. Chodzi o moment partyzanckiego wysadzania dzieci, który je mocno stresuje. Widać bardzo wyraźnie, że bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa to dwie zupełnie różne sprawy, co pokazuje przykład Wawra, gdzie dzieci czują się najbardziej bezpiecznie, a okolica szkoły w statystykach jest miejscem, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, łącznie z tymi śmiertelnymi – mówił Puchalski.

Jak dodał, zmiany przy pozostałych pięciu podstawówkach mają zostać wprowadzone najpóźniej w przyszłym roku. Zastrzegł, że poszczególne elementy projektów nowej organizacji ruchu mogą być wdrażane osobno. Tak będzie również przy Hirszfelda, gdzie już od września pojawi się strefa wyłączona z ruchu przed lekcjami, natomiast zmiany na przejściu dla pieszych zostaną wdrożone nieco później, ponieważ będzie za nie odpowiadała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z pracami przy budowie POW. - To termin późniejszy, ale liczony w miesiącach, a nie latach – zastrzegł Puchalski.

Informowaliśmy też o planach przedłużenia ulicy Branickiego:

Branickiego urywa się w polu
Branickiego urywa się w poluTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl