Enklawy bezpieczeństwa przy szkołach. Przed lekcjami nie będzie podwożenia pod drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Szkoła podstawowa na Hirszfelda Google Maps

Od września rodzice nie wjadą samochodami w okolice jednej z ursynowskich podstawówek. Na 45 minut przed lekcjami będzie obowiązywało ograniczenie ruchu. To pilotaż programu Zarządu Dróg Miejskich, w ramach którego przed placówkami edukacyjnymi mają powstać enklawy bezpieczeństwa. Podobne zmiany zostaną na początek wdrożone również w pięciu innych szkołach.

"Dane pokazują, że uczniowie nie czują się bezpiecznie w drodze do szkoły. A bezpieczeństwo dzieci to priorytet. Dlatego tworzymy program "szkolna ulica" ograniczający ruch samochodów w otoczeniu szkół przed lekcjami. Pilotaż ruszy we wrześniu przy szkole przy ulicy Hirszfelda" – zapowiedział we wtorek na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Plan ograniczenia ruchu w pobliżu szkół jest częścią programu Zarządu Dróg Miejskich "Droga na Szóstkę". - Sam projekt jest nie tylko pilotażem, ale też początkiem większej dyskusji, którą chcielibyśmy odbyć z mieszkańcami, dzielnicami i dyrektorami szkół. Podobnie jak w każdym projekcie, gdzie dotykamy ruchu samochodowego, czy pozornej wygody, którą każdy z nas chciałby mieć podwożąc dziecko do szkoły, dotykamy tu tematu percepcji, jak widzą to same dzieci – powiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami wiceprezydent Michał Olszewski, który odpowiada za Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym.

Dodał też, że celem drogowców jest poprawa bezpieczeństwa w otoczeniu szkół za pomocą prostych rozwiązań. - Chcemy dotrzeć do świadomości nie tylko kierowców, ale i rodziców, żeby popatrzyli innym okiem na to, jak wygląda bezpieczeństwo wokół szkół – wyjaśniał. Założenie jest takie, by po wprowadzeniu zmian dzieci nie musiały więcej lawirować pomiędzy autami. Chodzi też o to, by zachęcić do wyboru innych sposobów docierania do szkoły niż podwózka prywatnym samochodem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły"

Program "Droga na szóstkę" został uruchomiony przez Zarząd Dróg Miejskich w ubiegłym roku. Jest podzielony na trzy etapy. Pierwszym były zgłoszenia i wybór szkół podstawowych. Następnie drogowcy przeprowadzili audyt bezpieczeństwa ruchu drogowego i ocenili funkcjonalność przestrzeni w ich rejonie. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w ankietach. Audytorzy przygotowali rekomendacje, na podstawie których projektowane są zmiany wokół szkół. Ostatnim krokiem, który wkrótce będzie wdrażany jest przebudowa ulic, budowa sygnalizacji świetlnych i wdrażanie zmiany organizacji ruchu. - Mamy nazwane i określone konkretne problemy, mamy konkretne rozwiązania. Zbliżamy się do wdrożenia zmian – poinformowała podczas spotkania Edyta Mantorska z ZDM.

Podsumowanie audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

Jak podkreślała, ankiety przeprowadzone podczas części audytorskiej były "pierwszymi tak szerokimi badaniami mobilności uczniów w Polsce". W każdej z sześciu szkół biorących udział w programie przebadane zostały wszystkie roczniki. Łącznie uczęszcza do nich 3628 uczniów. Chodzi o placówki z Mokotowa (SP 157 na Kazimierzowskiej), Ochoty (SP 175 na Trzech Budrysów), Pragi Południe (SP 323 na Angorskiej), Ursynowa (SP 323 na Hirszfelda), Wawra (SP 195 na Króla Maciusia) i Śródmieścia (ZS 69 na Drewnianej). Dwie ze wspomnianych placówek mają filie, więc audytorzy brali pod uwagę łącznie osiem lokalizacji.

- Jeden na pięciu uczniów został prawie potrącony przez samochód lub rower, musiał wyjść zza nieprawidłowo zaparkowanego samochodu przy przejściu dla pieszych, wymuszono na nich pierwszeństwo lub sami je wymusili. Szesnaście procent uczniów nie czuje się bezpiecznie w drodze do szkoły – mówiła Mantorska.

Uczniowie odpowiedzieli w ankietach, w jaki sposób podróżują do szkoły i z niej wracają. Wyniki są następujące: pieszo 42 procent (do szkoły) / 46 procent (ze szkoły), komunikacją miejską 18 procent / 22 procent, rowerem 9 procent / 9 procent, samochodem 22 procent / 14 procent, inaczej (rolki, hulajnoga) 9 procent / 9 procent.

Jak uczniowie podróżują do ZDM

Zmiany przy podstawówce na Hirszfelda

Jak opowiadała Mantorska, w przypadku podstawówki na Hirszfelda, największe zagrożenie podczas drogi do szkoły odczuwają uczniowie dowożeni samochodami. - Myślę, że chodzi o moment wysiadania przed szkołą. Mamy tam duży ruch spowodowany głównie przez rodziców – zaznaczyła. Ulica jest wąska, jest na niej strefa parkingowa, ale auta zastawiają też chodniki. - Obserwujemy takie sytuacje, jak wysadzanie dzieci i otwieranie drzwi, gdy z naprzeciwka jedzie rowerzysta. Często na ulicy spotykają się jadące z naprzeciwka auta, a z dojść pomiędzy blokami wychodzą nagle uczniowie – wskazała.

Wyjaśniła też, że główną rekomendacją dla tej lokalizacji było ograniczenie ruchu samochodów z obu stron szkoły. Zakaz wjazdu przed rozpoczęciem lekcji będzie obowiązywał od godziny 7.30 do 8.15. W tym czasie dopuszczony będzie wyłącznie wyjazd ze strefy szkolnej dla aut, które były tam wcześniej zaparkowane. - Jest też konieczność budowy sygnalizacji świetlnej na przejściu przez ulicę Ghandi, Ta sygnalizacja jest już projektowana. Wyszła też konieczność poprawy przebiegu ciągu pieszego i rowerowego w rejonie Areny Ursynów. Chcemy wprowadzić te zmiany już od nowego roku szkolnego – przekazała.

- Szkolna ulica to pomysł wypromowany przez Wiedeń, ale nie będzie to pierwsza taka ulica w Polsce, podobne rozwiązanie wprowadzono już we Wrocławiu – wskazała Mantorska. Wyjaśniła też, że na ulicy pojawiły się znaki informujące o ograniczeniu wjazdu, a porządku pilnowała straż miejska.

Wyniki audytu w programie "Droga na szóstkę"ZDM

"Te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie"

- Różne rzeczy wynikają z audytu i różne rzeczy są do poprawy w tych sześciu szkołach i ośmiu lokalizacjach – zaznaczył Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM. - Oprócz zamknięcia dojazdu w uliczce prowadzącej bezpośrednio do szkoły na moment szczytu komunikacyjnego w okolicy godziny 8, są też rzeczy duże. Takie jak budowa nowej sygnalizacji przy szkole na Ursynowie, w Śródmieściu jest to zmiana dwukierunkowej ulicy na jednokierunkową, wprowadzenie azyli, wyniesienie tarcz skrzyżowań czy wdrożenie innych elementów uspokojenia ruchu – wyliczał Puchalski.

Zapowiedział też, że ZDM chciałby pogłębić analizy przeprowadzone na bazie dotychczasowych audytów. - Zaskakującym jest to, że dzieci dowożone do szkoły w samochodzie, czyli te najbardziej chronione, czują się najmniej bezpiecznie. Chodzi o moment partyzanckiego wysadzania dzieci, który je mocno stresuje. Widać bardzo wyraźnie, że bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa to dwie zupełnie różne sprawy, co pokazuje przykład Wawra, gdzie dzieci czują się najbardziej bezpiecznie, a okolica szkoły w statystykach jest miejscem, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych, łącznie z tymi śmiertelnymi – mówił Puchalski.

Jak dodał, zmiany przy pozostałych pięciu podstawówkach mają zostać wprowadzone najpóźniej w przyszłym roku. Zastrzegł, że poszczególne elementy projektów nowej organizacji ruchu mogą być wdrażane osobno. Tak będzie również przy Hirszfelda, gdzie już od września pojawi się strefa wyłączona z ruchu przed lekcjami, natomiast zmiany na przejściu dla pieszych zostaną wdrożone nieco później, ponieważ będzie za nie odpowiadała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w związku z pracami przy budowie POW. - To termin późniejszy, ale liczony w miesiącach, a nie latach – zastrzegł Puchalski.

Informowaliśmy też o planach przedłużenia ulicy Branickiego:

Branickiego urywa się w polu
Branickiego urywa się w poluTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP