Budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w kolejny etap. Zmiany w organizacji ruchu nastąpią z piątku na sobotę, z 3 na 4 listopada. Budowniczowie zamkną jezdnie alej Witosa i Sikorskiego w stronę Siekierek. Na tym fragmencie kierowcy będą dzielić sąsiednią nitkę tych dróg. Niewielkie zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej.
W połowie września tramwajarze zmienili liczbę pasów i dopuszczalne kierunki jazdy u zbiegu ulicy Jana III Sobieskiego oraz alej Sikorskiego i Witosa. Cały czas był tu jednak utrzymany ruch dwoma jezdniami tych alej. "Obecnie budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w etap, w którym niezbędne jest zamknięcie wschodniej – prowadzącej w kierunku mostu Siekierkowskiego – jezdni alei Sikorskiego, a także alei Witosa. Tramwajarze 'przetną' to skrzyżowanie torowiskiem" - wyjaśnił ratusz w komunikacie.
Jak dodał, rozpoczęcie prac w tym miejscu było uzależnione od otwarcia drugiego wiaduktu na Trasie Łazienkowskiej. Nowy, południowy wiadukt przy Agrykoli jest już gotowy. Kierowcy pojechali nim w nocy z wtorku, 31 października, na środę, 1 listopada. Oznacza to, że tramwajarze mogą zacząć roboty na równie ważnym ciągu.
Zmiana na skrzyżowaniu ulicy Jana III Sobieskiego z alejami Witosa i Sikorskiego zacznie obowiązywać od soboty, 4 listopada, od godziny 0:01. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych możliwa jest zmiana terminu wprowadzanie zmian w organizacji ruchu.
Przeczytaj także: Umowa na nową trasę tramwajową na Mokotowie podpisana >>>
Zmiany w alei Sikorskiego i Witosa
Jezdnia alei Sikorskiego i alei Witosa prowadząca w stronę ulicy Czerniakowskiej i Trasy Siekierkowskiej zostanie wyłączona z ruchu pomiędzy stacją benzynową (przed skrzyżowaniem z ulicą Jana III Sobieskiego) a ulicą Idzikowskiego. Na tym fragmencie kierowcy będą jechali wspólnie drugą nitką drogi – będą tu mieli po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.
Dla jadących od strony Ursynowa, jeszcze przed skrzyżowaniem z ulicą Jana III Sobieskiego, urządzona zostanie zawrotka. Zachowana zostanie także możliwość wjazdu na stację paliw. Na samym skrzyżowaniu kierowcy skręcą w obu kierunkach w ulicę Jana III Sobieskiego lub pojadą prosto. Jadący w kierunku Czerniakowskiej wrócą na właściwą jezdnię przed skrzyżowaniem z ulicą Idzikowskiego.
Dla kierowców jadących w stronę Doliny Służewieckiej dostępne będą dwa pasy do jazdy prosto (także na skrzyżowaniu). Będą oni mieli także osobny pas do skrętu w prawo w ulicę Idzikowskiego.
Na ulicy Jana III Sobieskiego organizacja ruchu nie zmieni się. Utrzymana zostanie możliwość skrętu w prawo – w aleję Witosa i aleję Sikorskiego.
Przystanki autobusowe w innym miejscu
Przystanki Tor Stegny zostaną przeniesione. Przystanek Tor Stegny 03, zlokalizowany przy alei Sikorskiego w kierunku Doliny Służewieckiej, zmieni numer na 53 i zostanie przeniesiony około 150 metrów bliżej ulicy Leśnej Jeżyny. Tor Stegny 04, czyli dla podróżujących w kierunku Czerniakowskiej, znajdzie się przy pasie dzielącym jezdnie i otrzyma numer 54.
Przeczytaj także: Tramwajem na Stegny. Budowa odnogi linii do Wilanowa >>>
"Ponad 4300 pasażerów na godzinę"
Jak podał ratusz, wykonawca tramwaju do Wilnowa – firma Budimex – stopniowo otwiera gotowe już ulice. "Od początku września, wraz z wykonaniem nowych torów, gotowe są obie jezdnie Puławskiej. Na przełomie listopada i grudnia wróci ruch na jednej z jezdni ulic Goworka i Spacerowej. Otwarcie skrzyżowania Spacerowej z Belwederską – dla ruchu drogowego w relacji wschód-północ-zachód – nastąpi przed świętami Bożego Narodzenia. W grudniu auta pojadą obiema jezdniami ulicy Gagarina" - zapewnił w komunikacie.
Tramwaj ma skrócić czas przejazdu mieszkańców Wilanowa i Dolnego Mokotowa do centrum. "Przejazd od terminalu na wysokości ulicy Branickiego do stacji metra Centrum wyniesie 25 minut" - uzupełnił ratusz. Trasa do Wilanowa będzie miała dwie odnogi: wzdłuż ulicy Gagarina i wzdłuż ulicy Św. Bonifacego. "Według prognoz, po uruchomieniu trasy tramwaj z Wilanowa będzie przewoził ponad 4300 pasażerów na godzinę" - dodano.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa