Nowa ekspresówka ze stolicy nad morze. Mogą ruszać prace na kolejnym odcinku

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na odcinku S7 Modlin - Czosnów trwają już praceGDDKiA

Jest pozwolenie na rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka trasy S7 Płońsk - Czosnów. Wojewoda mazowiecki wydał decyzję dotyczącą 12-kilometrowego odcinka pomiędzy Załuskami a Modlinem. Drogowcy przewidywali, że prace zakończą się latem 2025 roku, jednak wykonawca oczekuje wydłużenia terminu na realizację inwestycji.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wojewoda mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na około 12-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 pomiędzy Załuskami a Modlinem. Etap prac projektowych został już zakończony i możliwe jest rozpoczęcie robót w terenie. Wkrótce nastąpi przekazanie wykonawcy placu budowy.

Drogowcy dodają też, że decyzja ZRID oznacza rozpoczęcie procedur związanych w wypłatą odszkodowań dla właścicieli nieruchomości, które przejęto pod budowę trasy. Postepowania w tej sprawie prowadzi wojewoda mazowiecki.

Decyzja wojewody dotyczy jednego z trzech nowych odcinków S7 na północ od stolicy. W ramach tego etapu inwestycji powstanie około 12 kilometrów drogi o przekroju dwujezdniowym z trzema pasami ruchu. Planowane są tu dwa węzły drogowe: Załuski i Ostrzykowizna. Projekt zakłada również budowę dróg równoległych do obsługi przyległego terenu, a także urządzeń ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Wykonawca oczekuje wydłużenia kontraktu

Za prace budowlane będzie odpowiadała firma Mostostal Warszawa. Koszt realizacji kontraktu to 636 milionów złotych. GDDKiA podaje, że zakończenie prac przewidywane jest latem 2025 roku. Obecnie termin stoi jednak pod znakiem zapytania, ponieważ wykonawca złożył roszczenia, w których oczekuje wydłużenia czasu na ukończenie oraz dodatkowych środków finansowych.

"Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót" - wyjaśniają drogowcy w komunikacie.

S7 od stolicy do granicy Mazowsza

W ramach budowy S7 między Płońskiem a Czosnowem trwają już prace na odcinku Modlin - Czosnów. Ten etap inwestycji rozpoczął się we wrześniu tego roku. Z kolei dla fragmentu Płońsk - Załuski trwa postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania zezwolenia na rozpoczęcie realizacji inwestycji. Drogowcy podają, że spodziewają się jej wydania w marcu 2023 roku.

Tuż przed świętami zniknęły ostatnie ograniczenia w ruchu na nowym odcinku S7 Napierki - Płońsk, czyli 71-kilometrowym fragmencie ekspresówki, kończącym się przy granicy województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Kierowcy mają już do dyspozycji jezdnię w pełnym zakresie i z dopuszczalną prędkością 120 km/h dla pojazdów osobowych.

S7 Napierki - PłońskGDDKiA

Planowana jest z kolei budowa nowego odcinka S7 Czosnów - Kiełpin - Warszawa. Jak informuje GDDKiA, trwa przygotowanie dokumentów niezbędnych do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy. "Po przyznaniu środków finansowych ogłosimy postępowanie przetargowe na realizację zadania. Natomiast dla zadania Kiełpin - Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji ZRID" - czytamy w komunikacie.

Drogowcy przypominają, że w listopadzie 2021 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Dzięki temu możliwe jest staranie się o pozyskanie finansowania na realizację inwestycji. Harmonogram prac zostanie podany, gdy uda się zdobyć pieniądze.

Informowaliśmy także o otwarciu nowego odcinka S7 Lesznowola - Warszawa Lotnisko:

Budowa trasy S7 (odcinek A, wideo z 19 sierpnia 2022 roku)
Budowa trasy S7 (odcinek A, wideo z 19 sierpnia 2022 roku) GDDKiA

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac na Mazowieckiej, która zmieni się w ulicę dwukierunkową. Powstaną nowe przystanki autobusowe, a także wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna.

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na torach w Grodzisku Mazowieckim doszło do wypadku. Występują duże opóźnienia w kursowaniu pociągów regionalnych i dalekobieżnych.

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, duże utrudnienia na kolei

Wypadek na torach w Grodzisku Mazowieckim, duże utrudnienia na kolei

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Centrum Leczenie Niepłodności uzyskało finansowanie z budżetu państwa. To efekt przegłosowanej przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro.

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie, podczas prac w ogrodzie, przypadkowo znaleziono cenny zabytek sprzed tysięcy lat. To krzemienna siekierka pochodząca z okresu neolitu.

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Mławie kierowca audi uderzył w ogrodzenie prywatnej posesji. Jak podaje policja, zatrzymał się dopiero na ścianie budynku. Następnie razem z pasażerem zniknęli z miejsca zdarzenia.

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Uderzył w ogrodzenie posesji. Zatrzymał się na ścianie budynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód zjechał z drogi w powiecie legionowskim i przewrócił się na bok przy przydrożnym lesie. Pojazdem podróżowały trzy osoby. Trwają działania służb.

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Samochód zjechał z drogi i przewrócił się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragicznie zakończyła się jazda motocyklisty, który nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Mężczyzna, który jechał bez kasku, stracił panowanie nad pojazdem, wjechał w środek wysepki ronda i przewrócił się. 46-latek zginął na miejscu.

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Motocyklista uciekał przed policją. Przewrócił się i zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala w Ciechanowie trafił mężczyzna z raną postrzałową brzucha. Policjanci rozpoczęli poszukiwania sprawcy i zatrzymali 45-latka z powiatu legionowskiego. Usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Postrzelił mężczyznę w brzuch, usłyszał zarzut

Źródło:
PAP

Pozostałości dekoracji malarskich zostały odkryte na ścianie w budynku na Pradze. Jak poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, mogły być one związane z mieszkaniem znanego praskiego rabina.

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

"Praga nieustannie zaskakuje". W starej kamienicy odkryli dekoracje malarskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl