Święto Niepodległości pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru"

Źródło:
PAP
Uroczystości na placu Piłsudskiego
Uroczystości na placu Piłsudskiego
TVN24
Uroczystości na placu PiłsudskiegoTVN24

Centralne obchody Święta Niepodległości 11 listopada odbędą się tradycyjnie na placu Piłsudskiego. Tegoroczne święto Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje pod hasłem "Dzień szacunku dla munduru" - poinformował resort.

Jak informuje resort obrony narodowej, centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godzinie 12 na placu Piłsudskiego w Warszawie. "To tam żołnierze pełnią wieczną wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza" - zaznaczono w komunikacie. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14 odbędzie się Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy na temat Wojska Polskiego.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta wystawa "Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru". A o godz. 17.30 odbędzie się capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Święto Niepodległości odbędzie się w tym roku pod hasłem "Dzień szacunku do munduru". W akcji uczestniczyć będą 103 jednostki wojskowe w całym kraju. "W tym roku obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego symbolicznie w akcji wezmą udział właśnie 103 jednostki wojskowe" - przekazało MON.

11 listopada podczas "Dnia szacunku dla munduru" będzie można dowiedzieć się, czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Żołnierze opowiedzą o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m.in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Wytłumaczą też, kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach żołnierz występują w umundurowaniu galowym, a w jakim na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.

W wybranych jednostkach będzie również można podziwiać pokazy mundurów, zaprezentowany zostanie też sprzęt wojskowy. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego będzie mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. Jak zaznacza MON, to wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar, który jest najważniejszym i najcenniejszym znakiem jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki.

22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, ul. Bociańskiego 1, Komorowo; 1. Baza Lotnictwa Transportowego, ul. Żwirki i Wigury 1 c, Warszawa; Dowództwo Garnizonu Warszawa, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego 4, Warszawa; 42. Baza Lotnictwa Szkolnego, ul. Sadków 9, Radom; 32. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej, ul. Wojska Polskiego, Olszewnica Stara; 1. Brygada Pancerna, Plac Wojska Polskiego 129, Warszawa-Wesoła; 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, ul. Wojska Polskiego 48, Kolonia Janów (k. Mińska Mazowieckiego); 2. Mazowiecki Pułk Saperów, ul. Wojska Polskiego 24, Kazuń Nowy; Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego, Słomczyn-Kącin, Grójec; Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, ul. Warszawska 250/56, Mińsk Mazowiecki; 5. Brygada Obrony Terytorialnej, ul. Wojska Polskiego 54, bud. nr 7, Ciechanów; Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, ul. Juzistek 2, Zegrze; Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego, ul. Kajakowa 8, Warszawa.

Pełna lista dostępna jest na rządowej stronie.

Autorka/Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl