Piesi z pierwszeństwem na przejściach. Zmiana dotyczy też dróg dla rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejścia dla pieszych przez ścieżki rowerowe
Przejścia dla pieszych przez ścieżki roweroweMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Przejścia dla pieszych przez ścieżki roweroweMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Piesi mają pierwszeństwo na przejściach przez jezdnię i ścieżki rowerowe. Sytuacje przy tych drugich bywają jednak kłopotliwe. Niepewne spojrzenia, wahanie kto komu ustępuje i w końcu niebezpieczne manewry, bo przy zatłoczonych skrzyżowaniach o kolizję albo utratę równowagi nietrudno. Wyjaśniamy, kiedy rowerzyści powinni zwolnić i przepuścić pieszych.

Nasz reporter przez kilka czerwcowych dni nagrywał to, co dzieje się w pobliżu przejść dla pieszych przy drogach rowerowych na Placu Grunwaldzkim, przy rondzie ONZ i skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z Grzybowską. - Nie wszyscy piesi i rowerzyści mają świadomość, kto ma pierwszeństwo. Wydaje się wręcz, że większość z nich uważa, że rower. I to piesi są bardziej skorzy do ustępowania. Niestety, nie brakuje też sytuacji, gdy rowerzyści nie zwalniają, albo wręcz denerwują się, gdy piesi wchodzą przed nimi na oznakowane przejście - opisuje Mateusz Szmelter z tvnwarszawa.pl.

- Przygotowaliśmy te nagrania, by wyjaśnić ten spór i ostrzec przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na pieszych i rowerzystów. Chcemy też przypomnieć, że wszyscy mamy obowiązek dbania o to, by było bezpiecznie - zaznacza Szmelter.

Z naszych obserwacji wynika, że jednym z zapalnych punktów jest przejście przez ścieżkę na placu Grunwaldzkim. - Zebra znajduje się przy żywopłocie, co może ograniczać widoczność, ale jest dobrze oznakowana znakami poziomymi i pionowymi. Niestety dochodzi tu do groźnych sytuacji i zdarza się, że piesi muszą wręcz uciekać z przejścia przed nadjeżdżającym rowerem. Można usłyszeć, że niektórzy rowerzyści wyklinają pieszych i reagują agresywnie - opisuje. - Z drugiej jednak strony piesi też nie są bez winy, bo bywa tak, że zamiast korzystać z przejścia, przecinają ścieżkę kilka metrów dalej, co też nie powinno mieć miejsca - dodaje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kto ustępuje?

Piesi mają pierwszeństwo zarówno na oznakowanych przejściach przez jezdnie, jak i tych przez ścieżki rowerowe. - Tam, gdzie ruch pieszych przecina drogę dla rowerów i jest wyznaczone przejście dla pieszych, rowerzysta ma obowiązek ustąpić pieszemu - mówi Mikołaj Pieńkos, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Ta sytuacja dotyczy wyznaczonych przejść dla pieszych przez drogi rowerowe, czyli takich, które posiadają namalowaną zebrę i znaki drogowe ostrzegające o przejściu dla pieszych. W takim miejscu osoba na rowerze czy hulajnodze ma obowiązek zwolnić i zatrzymać się, jeśli pieszy chce przejść przez drogę rowerową - dodaje.

Przypomnijmy, że od 20 maja z dróg dla rowerów mogą korzystać osoby poruszające się hulajnogami elektrycznymi oraz innymi urządzeniami transportu osobistego. Wraz ze zmianą przepisów są one traktowane jako kierujący pojazdami, a nie piesi.

To nie jedyna zmiana dotycząca przepisów ruchu drogowego. Od 1 czerwca zwiększona została ochrona pieszych. Odtąd mają oni również pierwszeństwo przed pojazdami nie tylko, gdy są już na pasach, ale również już podczas wchodzenia na nie. - Użytkownicy ruchu drogowego korzystający z drogi dla rowerów są kierującymi pojazdami i obowiązują ich przepisy Prawa o ruchu drogowym, a umieszczone na tej drodze znaki obowiązują w adekwatny sposób, jak te na jezdni - podkreśla Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zasada pierwszeństwa przy wchodzeniu na pasy nie dotyczy wyłącznie przejść przez torowiska. Tu tramwaj nadal ma pierwszeństwo.

Nowe zasady na przejściach dla pieszych
Nowe zasady na przejściach dla pieszychKGP

Kto ma pierwszeństwo, gdy nie ma zebry?

Sytuacja komplikuje się jednak w rejonie skrzyżowań, gdzie ścieżka przecina chodnik w kilku miejscach. Przykładem jest Górczewska przy skrzyżowaniu z Młynarską, gdzie piesi po zejściu z jezdni mają do dyspozycji wyłącznie niewielki skrawek chodnika, a dostęp do dalszej części odgradza droga dla rowerów, na której nie ma namalowanych pasów. Podobne rozwiązanie znajdziemy też na rondzie ONZ.

- Wyznaczanie przejścia jest zwykle stosowane tam, gdzie jest to jeden, konkretny ciąg, przecinający drogę rowerową. Jeżeli mamy rejon skrzyżowania, gdzie ruch rowerowy i pieszy mieszają się w kilku miejscach, to wyznaczanie przejść dla pieszych okazuje się nie do końca uzasadnione - tłumaczy Pieńkos. I podkreśla, że rowerzysta powinien w takiej sytuacji zachować ostrożność, bo przy takich odcinkach piesi będą przekraczać ścieżkę w różnych miejscach. - Wyznaczanie przejść co 10-15 metrów byłoby absurdalne. W większości sytuacji stawia się na sugerowane ścieżki przejścia przez drogę dla rowerów. Nie maluje się zebry i nie stawia się znaków, ewentualnie stosuje się płytki ostrzegawcze dla osób niewidomych, by miały świadomość, że przekraczają drogę dla rowerów - zaznacza.

- Oczywiście osobom niewidomym należy ustąpić pierwszeństwa niezależnie od tego, czy wchodzą na wyznaczone przejście czy obok niego - dodaje.

Droga rowerowa na Górczewskiejmapa.um.warszawa.pl

Formalnie pieszy nie ma więc pierwszeństwa, jeśli na drodze dla rowerów nie namalowano zebry. - Natomiast przepisy to jest jedno. Należy też dbać o zdrowy rozsądek, wzajemny szacunek i zaufanie. Jeżeli pieszy chce przejść przez ścieżkę, to nie należy rozpędzać się i stwarzać niebezpiecznych sytuacji - mówi rzecznik ZDM. Sugeruje też, że powinniśmy zwolnić i przepuścić taką osobę. - Szanujmy się wzajemnie na drodze i dbajmy o to, żeby było nam bezpiecznie - apeluje.

Rowerowe zasady na Bulwarach Wiślanych

Nieco inne zasady obowiązują na Bulwarach Wiślanych. - Mamy tam bardzo duży ruch rowerowy i ruch pieszych, a na znacznym odcinku nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów. Jest to teren oznakowany jako strefa zamieszkania. Ograniczenie prędkości dla rowerzystów wynosi 20 kilometrów na godzinę, natomiast na całej szerokości i długości tego odcinka pierwszeństwo mają piesi – wskazuje Pieńkos.

Oznacza to, że rowerzyści na Bulwarach Wiślanych powinni zachowywać ostrożność i uważać na osoby, które chcą przejść przez ciąg dla rowerów.

Bulwary WiślaneUM (zdjęcie ilustracyjne)

W stolicy jest też kilkadziesiąt kilometrów ciągów oznaczonych jako pieszo-rowerowe. To miejsca, gdzie piesi i rowerzyści poruszają się wspólnie całą jego szerokością. - Tutaj pierwszeństwo również ma zawsze pieszy - podkreśla rzecznik ZDM.

Takie miejsca są oznaczone poziomym znakiem C-13/16. Na górze tarczy mamy symbol pieszego, a dołu roweru. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy mogą korzystać z całej szerokości ciągu.

Dwie wersje znaku C-13/16TVN24

Natomiast wariant pionowy znaku C-13/16 wyznacza, po której stronie odbywa się ruch rowerowy i pieszych.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszychPAP

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz, Mateusz Szmelter

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl