Prezydent się rozmyśliła, urzędnicy poddali. Tempo-30 trafiło do szuflady

Tempo-30 miał objąć m.in. Muranówtvnwarszawa.pl

Strefy Tempo-30 na Muranowie i Nowym Mieście miały wskazać kierunek zmian na stołecznych ulicach. O ich wprowadzeniu zaczęły myśleć inne dzielnice. Ale początkowy zapał zgasł - zbuntowali się mieszkańcy Śródmieścia, "rozmyśliła się" też prezydent stolicy.

Tempo-30 to rozwiązanie sprawdzone w centrach wielu europejskich i niektórych polskich miast. Polega na ograniczeniu prędkości, ale nie chodzi w nim tylko o nowe znaki.

Podniesione skrzyżowania, wyspy dla pieszych i progi spowalniające, a przede wszystkim ograniczenie prędkości do 30 km/h -taki pomysł na organizację ruchu na ulicach Muranowa i Nowego Miasta dotarł do opinii publicznej ponad dwa lata temu.

Oba osiedla miały być papierkiem lakmusowym, który wskaże, czy na takie rozwiązanie warto stawiać na stołecznych ulicach.

Bez rewolucji

Na projekcie się jednak skończyło. Mieszkańcy, głównie Muranowa, zaprotestowali - uważali, że proponowane ograniczenie prędkości jest zbyt rygorystyczne. W czasie konsultacjiczęść progów zwalniających, a także część skrzyżowań z wprowadzoną zasadą prawej ręki, zostało wyeliminowanych bądź zastąpionych innymi rozwiązaniami.

- Po konsultacjach i protestach projekt został tak okrojony, że na tym etapie nie jesteśmy zainteresowani jego wdrożeniem. Po tych zmianach nie jest na tyle atrakcyjny, żeby patrzeć na niego pod kątem rowerowym - nie kryje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej.

To on osobiście zaangażował się w promowanie i namawianie do Tempo-30, głównie ze względu na ułatwienie życie rowerzystom. A teraz przekonuje: - Wdrożenie zmienionych propozycji niosłoby za sobą koszty, a poprawa sytuacji na drogach byłaby niewielka.

Ograniczenia na ulicach

O wprowadzeniu strefy Tempo-30 myślały też władze innych dzielnic. Już w 2013 roku pojawił się pomysł, by objąć nią ulice Starej Pragi. Jednak po ubiegłorocznych wyborach samorządowych zmieniły się władze. Czy nowy zarząd nadal jest zainteresowany projektem?

- Przyjrzymy się tym pomysłom, ale na razie nie myślimy o wprowadzeniu strefy Tempo-30. Uspakajamy i ograniczamy prędkość na ulicach, które modernizujemy. Stanie się to m.in. na Siedleckiej - mówi Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ.

Tempo-40?

O projekcie Tempo-30 na Mokotowie myśli z kolei burmistrz Bogdan Olesiński. - Na Sadybie są różne ograniczenia prędkości, a my chcielibyśmy wprowadzić jednolitą strefę, w której piesi mieliby też pierwszeństwo przy przekraczaniu lokalnych jezdni w dowolnym miejscu – mówił w styczniu na łamach "Gazety Stołecznej" burmistrz.

Na jakim etapie jest ten projekt teraz? - pytamy. Burmistrz przyznaje, że władze dzielnicy planowały jeszcze przed wakacjami rozpocząć konsultacje z mieszkańcami na temat wprowadzenia strefy. - Nasz wydział promocji, który zajmuje się konsultacjami, ma sporo pracy w związku z bardzo dużą liczbą projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego. Dlatego myślę, że konsultacje dotyczące strefy przeprowadzimy tuż po wakacjach - tłumaczy Bogdan Olesiński.

I zaznacza, że urzędnicy zadadzą mieszkańcom dwa pytania: jedno będzie dotyczyło solenia ulic podczas odśnieżania. A drugie ograniczenia prędkości. - Spytamy mieszkańców, czy chcą strefy Tempo-30 czy Tempo-40 - wyjaśnia Olesiński.

Jak wyjaśnia, konsultacje będą dotyczyć północnej części Sadyby przy Jeziorku Czerniakowskim. - A także Służewca z niską zabudową, mniej więcej pomiędzy ul. Puławską, Wałbrzyską i al. Wilanowską - wyjaśnia burmistrz Mokotowa.

Prezydent się rozmyśliła

Zapał do wprowadzenia Tempo-30 ugasiła też pod koniec ubiegłego roku prezydent stolicy. W jednej z ankiet wyborczych Hanna Gronkiewicz-Waltz opowiedziała się za wprowadzeniem strefy.

Ale kilka dni po ubiegłorocznych wyborach samorządowych w wywiadzie dla radia RMF FM oznajmiła, że Tempo-30 w centrum nie będzie. W rozmowie z dziennikarzem odpowiedziała krótko "rozmyśliłam się".

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT

WYPOWIEDŹ EKSPERTA Z HOLANDII O TEMPO-30:

Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling Embassy
Tom Godefrooij, ekspert Dutch Cycling EmbassyTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl