W marszu brało udział kilkaset osób. - Niektórzy uczestnicy ubrani są w mundury Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej. Mieszkańcy stolicy niosą ze sobą również zdjęcia pomordowanych osób - relacjonował Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.
Oddany został symboliczny hołd zamordowanym przez Sowietów Polakom w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie.
Trasa:Muzeum Wojska Polskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Rynek Starego Miasta – Nowomiejska – Długa – Bonifraterska – Muranowska – pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Zgromadzenie zakończyło się o godz. 17.
Marsz poprzedziła msza polowa o godz. 11.00, odprawiona przed Muzeum Katyńskim w Cytadeli.Organizatorami IX Katyńskiego Marszu Cieni są Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” i Instytut Pamięci Narodowej.
Rozstrzelali 22 tys. osób
Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 r. - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia). Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy. 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach. 6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.
Ruszył Katyński Marsz Cieni
TAK WYGLĄDAŁ MARSZ W UBIEGŁYM ROKU:
ran
Marsz Cieni w stolicy