Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Jeden puszcza pieszą, pięciu jej nie zauważa

Warszawa

KonradPiesza kontra pięciu kierowców

To jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji na drodze: jeden kierowca przepuszcza pieszego, a jadący pozostałymi pasami nawet go nie zauważają. Na filmie, który pojawił się w internecie widać, jak pieszą ignoruje pięciu (!) kolejnych kierowców.

Ulica Grójecka na wysokości Harfowej. Do przejścia dla pieszych zbliża się kobieta prowadząca rower. Jadący prawym pasem kierowca - z kamerą za przednią szybą - zwalnia, by ją przepuścić.

To, co dzieje się później, raczej nie zaskakuje, bo do takich sytuacji na warszawskich ulicach dochodzi często. Wrażenie robi jednak "kumulacja": pięciu kolejnych kierowców nawet nie przesuwa nóg w stronę pedału hamulca. Trzech pierwszych przejeżdża, zanim piesza wchodzi na jezdnię, a dwóch kolejnych nie zwalnia, mimo że kobieta jest już w 1/3 jezdni.

14 procent potrąceń

Nic dziwnego, że - jak wynika z oblikowanego w ubiegłym tygodniu przez Zarząd Dróg Miejskich raportu o stanie bezpieczeństwa na stołecznych drogach - przejścia dla pieszych nie gwarantują bezpiecznego przekroczenia jezdni. 2/3 potrąceń w ubiegłym roku zdarzyło się właśnie na nich, z czego niemal połowa przy działającej sygnalizacji świetlnej.

Główne grzechy kierowców pozostają bez zmian: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (18,7 proc. przypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (14,9 proc.), nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych (14,1 proc.) oraz nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (11 proc.).

skw/r