Dzikie kaczki na Wisłostradzie. Drogowcy ustawili znaki

Ostrzeżenie przed kaczkami
Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
W okolicy Łazienek od niedawna można spotkać rzadki gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Stawy i kanał nie zapewniają im jednak odpowiedniej ilości pokarmu, więc nurogęsi wędrują w stronę Wisły przez ruchliwą ulicę. Żeby chronić ptaki przed potrąceniem, drogowcy ustawili znaki ostrzegawcze dla kierowców.

- To ciekawy przyrodniczy fenomen – mówi Mariusz Burkacki z miejskiego Zarządu Zieleni.

Nurogęsi są rybożerne i najczęściej żyją w dziuplach drzew. W Polsce jest to bardzo nieliczny gatunek lęgowy, w Warszawie można go spotkać nad Wisłą.

"Trudna wędrówka"

Gniazdują w okolicy Łazienek Królewskich i parku Agrykola. - Niestety kanał i okoliczne stawy nie zapewniają im dostatecznej ilości pokarmu, dlatego zaraz po wykluciu młodych, ptaki podejmują trudną wędrówkę w kierunku Wisły. W tym czasie pisklęta są jeszcze nielotne, a na trasie z parku czekają na nie dwie, niebezpieczne bariery drogowe - wyjaśnia Burkacki.

Maluchy nie potrafią fruwać, więc matka prowadzi je przez jezdnię. Pierwsza przeszkoda to ulica Myśliwiecka, a druga to już sześciopasmowa ulica Czerniakowska. Ptakom udaje się pokonać te ulice, ale często są płoszone przez kierowców i przechodniów czy psy i koty. Dlatego Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Miejskimi Zakładami Autobusowymi, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zarządem Oczyszczania Miasta, a także lokalnymi obserwatorami ptaków ze Śródmieścia postanowili zająć się problemem.

Policzyli nurogęsi

Drogowcy ustawili już przy ulicy Myśliwieckiej i na Wisłostradzie (na wysokości kanału piaseczyńskiego) znaki ostrzegawcze. - Przygotowywane są tablice informacyjne, dodatkowe nasadzenia roślinności, dostosowywany poziom wody w Kanale Piaseczyńskim, a nawet rozpatrywana jest przebudowa przepustu pod ulicą Myśliwiecką umożliwiająca ptakom swobodne przepływanie – wylicza Burkacki.

Miłośnicy nurogęsi skupieni na profilu Facebooka: kanał piaseczyński – ostoją ptaków, obserwują nurogęsi, zdarza się również, że pomagają im przejść przez ulicę. Generalnie proces wykluwania się i podróży w kierunku Wisły może trwać ok 3 tygodni. Szacuje się, że nurogęsi jest około 10 sztuk.

ZOBACZ TEŻ BUDOWĘ, KTÓRĄ PRZERWAŁY SÓJKI:

Sójka wstrzymała budowę Rosnowskiego

Źródło: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Przelot nad drzewem
Przelot nad drzewem
Teraz oglądasz
Sójka wstrzymała budowę Rosnowskiego
Sójka wstrzymała budowę Rosnowskiego
Teraz oglądasz
Dzielnice zyskają nowe połączenie
Dzielnice zyskają nowe połączenie
Teraz oglądasz

Sójka wstrzymała budowę Rosnowskiego

ran//ec

Czytaj także: