Budowa metra: nowe przystanki, zmiany na Górczewskiej

Organizacja ruchu na Górczewskiej
Organizacja ruchu na Górczewskiej
Źródło: UM Warszawa
Kolejne zmiany organizacji ruchu związane z budową metra dotyczą Górczewskiej, a dotkną głównie pasażerów komunikacji miejskiej. Dla kierowców – jak przekonuje miasto – korekty będą niewielkie.

Nowa organizacja zostanie wprowadzona w środę około godziny 22.

Północna jezdnia Górczewskiej (między Księcia Janusza a Deotymy) zmieni się w plac budowy. Autobusy, taksówki czy pojazdy z identyfikatorami Metra Warszawskiego będą mogły poruszać się wyłącznie po jezdni południowej.

"Po północnej stronie jezdni utrzymane będzie przejście dla pieszych. Natomiast po stronie południowej wyznaczony zostanie ciąg pieszo-rowerowy. Utrzymane będą przejścia dla pieszych pomiędzy dwiema stronami ul. Górczewskiej: przy ul. Deotymy, za Księcia Janusza, przy Góralskiej i przed wjazdem do centrum handlowego" – informuje w komunikacie stołeczny ratusz.

Nowe przystanki

Zmieni się nieco lokalizacja przystanków. Zawieszony zostanie przystanek 02 PARK MOCZYDŁO. W zamian uruchomiony będzie przystanek 52 PARK MOCZYDŁO zlokalizowany za skrzyżowaniem z Elekcyjną (w kierunku zachodnim).

Niewielkie korekty przystanków miasto wprowadza również w rejonie Redutowej, a więc dla pasażerów linii 155 i 167. Przystanek 53 REDUTOWA zostanie wprowadzony na Jana Olbrachta (przed skrzyżowaniem z Redutową) i zastąpi przystanek 52 REDUTOWA, który jest na Redutowej, za skrzyżowaniem z Jana Olbrachta.

Zmieni się też charakter przystanków ELEKCYJNA i MONTE CASSINO. Zamiast "na żądanie" (jak było do tej pory), autobusy będą się tam zatrzymywać obowiązkowo.

A to nie wszystko. "Na wniosek mieszkańców zawieszone zostaje funkcjonowanie przystanku 01 ORDONA. W zastępstwie uruchomiony zostanie przystanek zastępczy 51 ORDONA zlokalizowany przy Kasprzaka za skrzyżowaniem z Ordona – w kierunku wschodnim" – zapowiada na swojej stronie urząd dzielnicy Wola.

Ograniczenia dla kierowców

Dla kierowców indywidualnych niewiele się zmieni. Górczewska - od skrzyżowania Elekcyjnej i Deotymy do wjazdu do centrum handlowego Wola Park - nadal pozostanie zamknięta. Przejechać tamtędy mogą (i nadal będą mogły) wyłącznie autobusy, taxi i MTON (Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych – red.) oraz posiadacze identyfikatorów.

Miasto przypomina, że kierowcy jadący od strony al. Prymasa Tysiąclecia muszą rozjechać się w Deotymy lub Elekcyjną. Autobusy, taxi i MTON jadące od strony Powstańców Śląskich przejeżdżają na swój odcinek Górczewskiej przejazdem przez pas dzielący w pobliżu Konarskiego, czyli za wiaduktem kolejowym (patrząc od strony budowy).

Natomiast ci, którzy chcą dojechać do centrum handlowego oraz: Białowiejskiej, Szańców, Przanowskiego, Mrocznej i Góralskiej jadą prosto (bo wjechać w te ulice będą mogli wyłącznie mieszkańcy). Na wyłączonych z ruchu powierzchniach zostały wytyczone parkingi.

Elekcyjną w kierunku południowym, czyli do Wolskiej mogą poruszać się wszyscy bez ograniczeń. Jednak na skrzyżowaniu z Wolską muszą się rozjechać w prawo lub w lewo, bo na wprost (do Kasprzaka) jest tylko przejazd dla autobusów, taxi i MTON.

Natomiast w Elekcyjną od strony Wolskiej (w kierunku północnym) wjazd w ciągu dnia możliwy jest tylko dla autobusów, taxi i MTON, ale w godzinach od 22.00 do 5.00 wjazd będzie możliwy dla wszystkich. Natomiast za Pustolą to ograniczenie znika, co umożliwia dojazd i wyjazd z posesji, które są na dalszym odcinku Elekcyjnej.

Dodatkowo, od 22 marca zmieniony zostanie kierunek ruchu na Batalionu AK "Zośka" – ruch na tej ulicy będzie odbywał się w stronę Elekcyjnej (w godz. 22.00 – 5.00 możliwy będzie wyjazd na Elekcyjną).

Najszybszy środek transportu

Rozbudowa II linii metra na Woli to trzy stacje i ok. 3,4 km trasy. Planowane stacje to: Płocka (C08) umiejscowiona pod Płocką w rejonie skrzyżowania z Wolską, Młynów (C07) planowana pod Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie Sokołowskiej i Syreny oraz Księcia Janusza (C06) pod Górczewską w rejonie skrzyżowania z Księcia Janusza.

Urzędnicy ratusza przekonują, że metro jest najszybszym i najsprawniejszym środkiem komunikacji. Pierwszą linią, która w całości działa od października 2008 roku każdego dnia podróżuje około 550 tys. pasażerów. Pociągi na II linii metra rozpoczęły kursowanie dwa lata temu (8 marca 2015 roku) i dziś przewożą około 140 tys. pasażerów dziennie.

Budowa metra na Woli

Źródło: Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
Prace na stacji Księcia Janusza nie zostały wstrzymane
Prace na stacji Księcia Janusza nie zostały wstrzymane
Teraz oglądasz
Budowa metra na Woli
Budowa metra na Woli
Teraz oglądasz
Budowa metra na Płockiej
Budowa metra na Płockiej
Teraz oglądasz
Dronem nad budową metra
Dronem nad budową metra
Teraz oglądasz
Ruszyła budowa metra na Woli
Ruszyła budowa metra na Woli
Teraz oglądasz

Budowa metra na Woli

kw/b

Czytaj także: