Piotr Milczarek, 30-letni strażak, który niemal 1,5 roku był w śpiączce, jest ósmym pacjentem, który opuszcza klinikę "Budzik" dla dorosłych prowadzoną przez Fundację "Akogo" Ewy Błaszczyk, a opiekującą się osobami w śpiączce.
- Za każdym razem, kiedy ktoś, kto zapadł w śpiączkę, wraca do świadomości, jest to wzruszający moment - powiedziała prezes Fundacji "Akogo" Ewa Błaszczyk.
Milczarek miał wypadek w kwietniu ubiegłego roku. Wracając do domu ze służby, pomagał ofiarom wypadku samochodowego. Ratując poszkodowanych, sam został potrącony przez nadjeżdżające auto. Doznał ciężkich obrażeń. Przez pierwsze trzy tygodnie walczył o życie. W czerwcu 2023 roku trafił do kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie.
- Przez pierwsze trzy miesiące reaktywność była znikoma. Mieliśmy wątpliwości, czy Piotr w ogóle widzi. Uraz był potężny i dotyczył między innymi rejonu twarzoczaszki. Sprawdziliśmy to za pomocą metod neurofizjologicznych. Wykonaliśmy potencjały wzrokowe i ku naszemu szczęściu okazało się, że Piotr widzi. Tylko nie może o tym powiedzieć - powiedział prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz, dyrektor kliniki.
- W końcu doczekaliśmy się tego, co świadczy o przytomności. Tego, co jest charakterystyczne dla człowieczeństwa, czyli okazywania emocji - dodał prof. Maksymowicz. Wyjaśnił, że Piotr, choć nie może jeszcze nic powiedzieć, swoje emocje wyraził uśmiechem.
Klinika "Budzik"
Klinika "Budzik" dla dorosłych została otwarta w lutym ubiegłego roku. Funkcjonuje przy Mazowieckiem Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Wzorcem kliniki "Budzik" dla dorosłych była uruchomiona w 2013 roku przez Fundację "Akogo?" klinika "Budzik" dla dzieci.
W Polsce działają już trzy kliniki, które pomagają osobom w śpiączce wracać do zdrowia. Jako pierwsza powstała klinika dla dzieci w Warszawie, kolejna była klinika dla dorosłych w Olsztynie, którą otwarto w grudniu 2016 roku. Klinika "Budzik" dla dorosłych w Warszawie powstała jako trzecia w 2023 roku.
Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.
Autorka/Autor: Dariusz Gałązka
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP