Odnaleźli grób Zbytkowera, upamiętnili na macewie Sterna

Źródło:
PAP
Trwają prace archeologiczne na cmentarzu żydowskim na Bródnie
Trwają prace archeologiczne na cmentarzu żydowskim na BródnieFundacja Dziedzictwa Kulturowego
wideo 2/5
Trwają prace archeologiczne na cmentarzu BródnowskimFundacja Dziedzictwa Kulturowego

Zniszczony podczas II wojny światowej, dziś badany przez archeologów. Są już pierwsze efekty prac naukowców na terenie Cmentarza Żydowskiego na warszawskim Bródnie. Badaczom udało się odnaleźć miejsce pochówku założyciela cmentarza Szmula Zbytkowera. W trakcie prac upamiętniono też grób wybitnego wynalazcy Abrahama Sterna.

W piątek zaprezentowano efekty pierwszego etapu prac archeologów. - Stan tego cmentarza pokazuje wieloletnie, i trzeba to powiedzieć celowe, zaniedbanie. Po pierwsze celowe niszczenie kultury żydowskiej przez Niemców podczas II wojny światowej, a później także przez władze PRL - powiedział pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci minister Wojciech Labuda. Jak dodał, teren zostanie odpowiednio upamiętniony i zagospodarowany.

Odnaleźli grób założyciela cmentarza

- Udało się zlokalizować miejsce pochówku założyciela tego cmentarza w XVIII wieku Szmula Zbytkowera. Upamiętniono także miejsce pochówku Abrahama Sterna. W imieniu premiera i rządu możemy oddać hołd tej wyjątkowej postaci. Można go nazwać prekursorem współczesnej cybernetyki i informatyki - wskazał.

Czytaj też: Ogrodzą historyczną część Cmentarza Żydowskiego. "Mieszkańcy wyrzucali tam śmieci, wyprowadzali psy"

- W ramach projektu przeprowadzono pierwsze tak gruntowne prace topograficzne i archeologiczne na cmentarzu żydowskim na warszawskim Bródnie. Dzięki nim udało się odtworzyć historyczne ciągi komunikacyjne dla około jednej trzeciej części nekropolii - informuje organizator prac, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.

- Szmul Zbytkower był protegowanym króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i dzierżawcą obecnego terenu Targówka. Do dziś od jego nazwiska część Warszawy nosi nazwę "Szmulowizna" lub "Szmulki". W czasie rzezi Pragi w 1794 roku przez Rosjan ukrywał wielu mieszczan praskich, ratując ich od śmierci bądź niewoli. Wykupywał także dzieci z rąk Kozaków - powiedział przedstawiciel fundacji Jan Popławski.

Czytaj też: "Każdemu zmarłemu, który tutaj leży, może być zapewniony pełny szacunek"

Ustawili macewę na grobie wynalazcy

Podkreślił, że podczas prac na terenie nekropolii udało się również ustalić miejsce pochówku wynalazcy Abrahama Sterna (1769-1842).

- Ustawiono symboliczną macewę z tekstem w języku polskim i hebrajskim oraz z płaskorzeźbą przedstawiającą maszynę liczącą - wynalazek Sterna. Zaczynał on jako zegarmistrz w Hrubieszowie, gdzie skonstruował serię maszyn liczących, które wykonywały podstawowe działania arytmetyczne i potrafiły obliczać pierwiastki kwadratowe. Stanisław Staszic ściągnął go do Warszawy, dzięki czemu Stern następnie skonstruował "machinę rachunkową". Od 1830 roku był pierwszym żydowskim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk - przypomniał.

Odtworzyli ścieżki

- Dzisiejszą uroczystością rozpoczynamy nowy etap w historii cmentarza. Oddajemy do użytku alejki odtworzone w najstarszej części cmentarza. Dzięki pracom archeologicznym udało się dokładnie je wyznaczyć - powiedział w piątek dyrektor Cmentarza Żydowskiego na Bródnie, Remigiusz Sosnowski.

- Dzięki odtworzeniu ścieżek możemy się tam swobodnie poruszać, bez obawy, że chodzimy po ludzkich szczątkach. To jest bardzo ważne w tradycji żydowskiej - dodał.

Projekt zrealizowano dzięki uzyskaniu środków z funduszu celowego Kancelarii Premiera RP w ramach programu ochrony miejsc pamięci. Partnerem projektu jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

Cmentarz Żydowski na Bródnie powstał około 1780 roku na gruntach wsi Targówek z inicjatywy Szmula Jakubowicza Zbytkowera (1727-1800 lub 1801). Pod koniec lat 30. XX wieku zajmował 18,5 ha powierzchni. Spoczywa na nim 250 tys. zmarłych. W latach okupacji Niemcy zniszczyli cmentarne budynki, część ogrodzenia oraz większość nagrobków (macew). Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy pod murem nekropolii rozstrzelali grupę kilkudziesięciu Polaków. Proces dewastacji trwał po zakończeniu II wojny światowej. Zburzono pozostałą część muru. Na polecenie komunistycznych władz zniszczono pozostałe nagrobki, część wywieziono, a teren zalesiono.

Autorka/Autor:katke/tam

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl