Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdy
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdyPaweł Laskosz | Fakty po południu
wideo 2/3
Narodowe Święto Niepodległości. W wielu polskich miastach odbyły się biegi i rowerowe rajdyPaweł Laskosz | Fakty po południu

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Krakowskie Przedmieście

Festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" ma w zamyśle organizatorów "łączyć wszystkich Polaków chcących w sposób twórczy, artystyczny i historyczny świętować 11 listopada". W dniu Narodowego Święta Niepodległości ulica zamieni się w festiwalową estradę. Przechodzić nią będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać rekonstruktorzy, grać muzycy. Na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Warszawskiego ustawione będą sceny.

Zacznie się w samo południe na placu Zamkowym, gdzie zespół Warszawianka, wraz z osobami zgromadzonymi zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.

Na odcinku między bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywać się będą parady. O 14.20 wyruszą sprzed kościoła wizytek zabytkowe samochody (potem co około godzinę kolejne przejazdy). Paradować będą także szczudlarze (trzy pokazy od 14.20 do 18.00 co około dwie godziny), a motywem przewodnim parady tanecznej będzie polonez (trzy razy, od 15.30 do 18.20). Zaplanowano także prezentacje mody retro i bicykli (co półtorej godziny od 14.50 do 17.20) oraz pochody muzyczne z orkiestrami (w godzinach 15.10 – 17.40). Finałowa parada wystartuje o 18.30.

W trzech lokalizacjach: przy hotelu Bristol na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz na balkonie Uniwersytetu Warszawskiego (budynek Wydziału Geografii) od 14 do 18 grać będą brass bandy: Aldęte Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah Wah Brass Band, Brass Federacja, Orkiestra Dęta Kurzętnik oraz Orkiestra Dęta Echo Gór.

Scena Muzyczna stanie natomiast na dziedzińcu kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpią: Oskar Cyms (15.30), Natalia Przybysz (17), Paktofonika (18.45).

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściumat. organizatora

Po sąsiedzku na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych od 13 do 18 działać będzie Scena Dziecięca. "Zapraszamy dzieci i ich rodziców do kolorowego namiotu na dziedzińcu ASP, w którym znajdziecie bajeczną przestrzeń artystyczno-kulturalną stworzoną przez najciekawszych twórców dla dzieci. Chcemy przybliżyć polską kulturę w sposób dostępny dla percepcji młodego człowieka i pokazać, że historii naszego kraju można uczyć się w bardzo ciekawy sposób już od najmłodszych lat. Skupiamy się na dobrej literaturze, dawnej i nowszej, zaprezentujemy uznanych twórców teatralnych i muzycznych, zaproponujemy ciekawe warsztaty plastyczne, zabawy i konkursy" - zachęcają organizatorzy.

Swoją strefę przygotował także Pałac Saski, który zorganizuje warsztaty - tematem przewodnim będą charakterystyczne dla Krakowskiego Przedmieścia pomniki. Podczas warsztatów wykorzystane zostaną jako tło fragmenty starych zdjęć lub zarysy tych monumentów, aby stworzyć przestrzeń do wędrówki w czasie. Warsztat dostępny będzie przez cały czas trwania imprezy.

Zaplanowano także spacery historyczne z przewodnikami. Bohaterami przechadzek będą marszałek Józef Piłsudski oraz Fryderyk Chopin. Szczegóły znajdują się tutaj>>>

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustawiona zostanie Scena Tańców Polskich. "Zaprezentujemy bogatą opowieść o ostatnich wielkich mistrzach wśród wiejskich muzykantów i przedstawimy budzące nieustanne zainteresowanie Polską Muzyką Tradycyjną. Na scenie usłyszymy muzykę z różnych regionów kraju i poznamy warsztat taneczny Suwalszczyzny, tańców Wielkopolskich, Rzeszowszczyzny, Polski Centralnej i Radomszczyzny. Wydarzenie poprowadzi multiinstrumentalista i kompozytor, Janusz Prusinowski" - zapowiadają organizatorzy.

Wystąpią: Kazimierz Marcinek - wszechstronny muzyk, skrzypek z Rzeszowszczyzny; Anna Chuda - śpiewaczka ludowa, tancerka i gawędziarka z Biskupizny; Kapela Adama Kaisera; Kapela Kazimierza Marcinka; Kapela Zastawnych; Kapela Agopsowicza oraz śpiewaczki i tancerze z Gałek Rusinowskich.

Między Cytadelą Warszawską a Krakowskim Przedmieściem będzie kursował specjalny autobus.

Szczegółowy program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu>>>

Cytadela Warszawska

Muzeum Historii Polski zaprasza do swojej siedziby od 10 do 22. Dnia 11 listopada, otwarta zostanie wystawa "1025. Narodziny Królestwa", upamiętniającą rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. "Pokażemy bezcenne obiekty z skarbca katedralnego w Gnieźnie, które niezwykle rzadko są eksponowane poza ich miejscem przechowywania, a także serię obiektów, których jak dotąd nie wystawiano na widok publiczny (m.in. romańska archiwolta z Gniezna i tzw. Codex Pretiosus)" - czytamy na stronie MHP.

Przygotowano także grę terenową "Zagubiony skarb" (11-16, park koło muzeum), teatr dla dzieci "Bohaterski Miś" (11, sala kinowo-teatralna) oraz twórcze warsztaty historyczne (11-17 w salach edukacyjnych). Z tarasy na dachu budynku będzie można podziwiać panoramę Warszawy i dziki brzeg Wisły.

W Muzeum Wojska Polskiego na odwiedzających czekać będzie ekspozycja sprzętu wojskowego. Zaprezentowane zostaną m.in. czołg Abrams M1A1, samochód pancerny Cougar 4x4 MRAP i czołg Leopard 2PL. W godzinach od 12 do 18 będzie można również odwiedzić stałą wystawę muzeum, a w pawilonie obejrzeć prezentację fotografii Bartka Janiczka "Poczet Odtwórców Polskich". Wystawa pokazuje dokonania polskich rekonstruktorów.

Swoich sił będzie można spróbować na wirtualnych strzelnicach. W kuchni polowej na wszystkich czekać będzie wojskowa grochówka.

Gwoździem programu będzie koncert "Wspólna Niepodległa", który rozpocznie się o godzinie 18. Na scenie wystąpi 16 artystów. Każdy będzie reprezentował województwo, z którego pochodzi, prezentując tradycyjny utwór w nowoczesnej aranżacji. Wszystkie zostały przygotowane przez Jana Smoczyńskiego, który wraz z zespołem i z Kapelą Maliszów będzie towarzyszył artystom na scenie.

W koncercie wezmą udział: Sarsa (Pomorskie), Marika (Podlaskie), Grzegorz Hyży (Wielkopolskie), Igor Herbut (Dolnośląskie), Tatiana Okupnik (Łódzkie), Jarecki (Łódzkie), Kasia Moś (Śląskie), Skubas (Lubelskie), Filip Grodowski (Małopolskie), Michał Szpak (Podkarpackie), Natalia Nikiel (Warmińsko-Mazurskie), Sara James (Lubuskie), Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie), Reni Jusis (Zachodniopomorskie), Lanberry (Mazowieckie) i Józefina (Świętokrzyskie).

- Kilkunastu artystów przedstawi przyśpiewki i piosenki ludowe ze swoich regionów, będzie wiele nawiązań do tradycji. Zaprezentowane będą nie tylko aranżacje ludowe, ale również łączące muzykę współczesną aranżacje jazzowe czy funkowe. Spotkajmy się tutaj 11 listopada, aby razem świętować dzień niepodległości. To będzie kawałek polskiej historii, opowiedziany w sposób niebanalny i interesujący muzycznie - zaprasza wokalistka Reni Jusis.

Między Cytadelą Warszawską a Krakowskim Przedmieściem będzie kursował specjalny autobus.

Szczegółowy program wydarzeń w Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego

W Sali pod Liberatorem o godzinie 20 odbędzie się XVI Koncert Niepodległości ŻYWIĄ Y BRONIĄ. Inspiracją dla wydarzenia jest 230. rocznica wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska 1794 roku. Twórcami Koncertu Niepodległości są polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek "Wiejski" Górski.

W programie koncertu są współczesne kompozycje oraz aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych m.in.: utwory stworzone do wiersza Marii Konopnickiej "A jak poszedł król na wojnę" (1885), słów pieśni tradycyjnej "Na Kopańskim moście" (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich "Zdaj się Polaku w opiekę Maryi" (1768), a także kompozycje "Szaniec Czarnej Madonny" oraz "ŻYWIĄ Y BRONIĄ". Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" (1797) wraz z zapomnianą dziś zwrotką dedykowaną Tadeuszowi Kościuszce. Wstęp jest wolny, wejściówki do pobrania na stronie muzeum.

Natomiast w Sali Małego Powstańca odbędą się warsztaty edukacyjne "Kwiaty dla Polski" dla dzieci w wieku 6-12 lat. Uczestnicy wykonają obrazy w technice akwarelowej, a na koniec otrzymają nasiona i cebulki na własną łąkę (balkonową, osiedlową lub działkową). Godzinne warsztaty startują o 11, 13 i 15.

Ekspozycję stało Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada można oglądać w godzinach 10-20.

Łazienki Królewskie

W poniedziałek w ramach akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" można bezpłatnie zwiedzić Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię i wszystkie inne budynki w kompleksie Łazienek Królewskich. Ponadto w ogrodzie zaplanowano przemarsze kawalerii.

W okolicy Stajni Kubickiego o 10.30 i 12 odbędzie się spotkanie poświęcone złotym czasom polskiego jeździectwa. "Poznamy tradycje jeździeckie II Rzeczypospolitej oraz podstawowe zasady obowiązujące na zawodach w skokach przez przeszkody. Odwiedzimy ponadto miejsce w Łazienkach Królewskich, gdzie przed wojną były rozgrywane prestiżowe konkursy hipiczne, a także posłuchamy opowieści o najwybitniejszych polskich mistrzach jeździectwa" - zapowiadają organizatorzy.

Dokładny harmonogram przemarszów i innych wydarzeń w Łazienkach Królewskich>>>

Muzeum Niepodległości

11 listopada to także dobra okazja do zwiedzenia wystawy stałej Muzeum Niepodległości, które działa w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w alei Solidarności 62. "Przy okazji zwiedzania naszego muzeum, czeka na państwa upominek – kokarda w narodowych barwach" - zachęcają muzealnicy. Muzeum jest czynne od 10, bilet tego dnia kosztuje złotówkę.

Do hymnu!mat. organizatora

Autorka/Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: T.Tolloczko / IAM

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Piaseczna zatrzymali do kontroli 21-latka kierującego bmw. Auto nie miało przedniej rejestracji i było niesprawne technicznie. Mężczyzna wrócił do stolicy biedniejszy o 1500 złotych i bez dowodu rejestracyjnego.

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Nie miał przedniej tablicy rejestracyjnej. "Nie był w stanie tego wyjaśnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stanowisko wiceprezydenta pozostaje nieobsadzone. Zgodnie z umową powinno przypaść osobie z klubu Polski 2050. Tu kandydatem jest Jacek Wiśnicki, który obecnie pracuje w Centrum Komunikacji Społecznej. - Jestem kandydatem, ale na dziś przede wszystkim jestem urzędnikiem stołecznego ratusza - podkreślił sam zainteresowany.

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Fotel wiceprezydenta stolicy pozostaje nieobsadzony. Kto może go zająć?

Źródło:
PAP

W weekend nowy asfalt zyska jezdnia Wisłostrady na odcinku pomiędzy mostem Śląsko-Dąbrowskim a Gdańskim. Drogowcy będą kontynuować też prace na Wałbrzyskiej i Głębockiej. Z kolei po długim weekendzie robotnicy pojawią się na Myśliwieckiej. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Frezowanie na Wisłostradzie, Wałbrzyskiej i Głębockiej. Remont Myśliwieckiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z nowej trasy tramwajowej do Wilanowa skorzystało w tydzień prawie pół miliona osób. Prawie 75 tysięcy pasażerów podróżowało nią w dniu otwarcia. Największą popularnością cieszy się przystanek Miasteczko Wilanów. Z kolei z dwóch linii obsługujących trasę: 14 i 16, ta druga ma więcej podróżnych.

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Wyniki nowej trasy tramwajowej do Wilanowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Ostrołęce skazał 42-letniego Andriego I. na 25 lat więzienia. Jak wynika z ustaleń prokuratury, I. zadał 30 ciosów ostrym narzędziem 56-letniemu rodakowi. Poszkodowany zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Wyrok nie jest prawomocny.

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

"30–krotnie ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem". Mężczyzna zmarł. Jest wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od ubiegłego tygodnia warszawiacy mogą rezerwować wizyty w urzędzie za pomocą aplikacji Warszawa 19115. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Podpowie, jak duża jest kolejka, gdzie sprawę załatwimy szybciej. Nowy system rezerwacji w urzędzie już działa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura zapowiedziała apelację od wyroku dla księdza, który spowodował wypadek i uciekł, nie udzielając pomocy rannej 16-latce. Zdaniem śledczych kara orzeczona przez sąd jest zbyt niska.

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Potrącił nastolatkę i odjechał. Sąd skazał księdza, prokuratura zapowiada apelację

Źródło:
PAP

Odblokowano już drogę krajową numer 50 po czołowym zderzenia auta dostawczego z osobowym, do którego doszło w miejscowości Ostrówek. Co najmniej jedna osoba została ranna.

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Czołowe zderzenie auta dostawczego z osobowym

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz, polityk Prawa i Sprawiedliwości w lakonicznych słowach odniósł się do swojego "rajdu" autem po stolicy. Stwierdził, że dziennikarze kłamią, a on nie rozmawiał podczas jazdy przez telefon. Powiedział też, że nie wyprzedzał na pasach.

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Macierewicz o swoim rajdzie po Warszawie: nie wyprzedzam na żadnych pasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wyprawę rowerową drogą ekspresową wybrał się 42-latek. Jak informuje policja, zakończyła się ona mandatem karnym i reprymendą ze strony stróżów prawa, że takie zachowanie na drodze to igranie ze śmiercią.

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Jechał rowerem drogą ekspresową. "W swoim zachowaniu nie widział niczego nagannego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w środę współpracę z władzami stolicy przy renowacji i budowie osiedla domów studenckich na warszawskich Jelonkach. Jak stwierdził, koszt inwestycji wyniesie około 200-300 milionów złotych.

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Ministerstwo nauki wspólnie z Warszawą chce wyremontować Osiedle Przyjaźń. "To kultowe miejsce"

Źródło:
PAP

W kawiarni na serwetkach, w pracowni na kalce, w domu na kartce wyrwanej z zeszytu. Ołówkiem, długopisem i flamastrem. Kazimierz Maciej Piechotka rysował dla przyjemności i zebrania myśli. Rysunki architekta latami leżały w szufladzie, teraz 200 z nich można obejrzeć na wystawie na Bielanach.

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Zapomniane rysunki z szuflady znanego architekta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć pasażerowie, którzy chcieli skorzystać w środę rano z metra. Na jednej ze stacji doszło do awarii urządzeń sterowania ruchem.

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Awaria urządzeń sterowania ruchem w metrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie chciała jej część radnych, sprzeciwiał się też wojewoda. Strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku działa i przynosi pierwsze efekty. Samochodów jest mniej, a pustych miejsc do parkowania więcej. Na Kontakt 24 dostajemy sygnały, że część kierowców parkuje auta przy ulicach sąsiadujących z nową, płatną strefą.

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Wolne miejsca parkingowe na Francuskiej, Zwycięzców, Saskiej. Co się stało z samochodami?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z siedleckiej drogówki zauważyli mężczyznę, który szedł boso wzdłuż drogi krajowej numer dwa. 46-latek był skrajnie wychłodzony. Temperatura jego ciała spadła do 28 stopni Celsjusza, co zagrażało jego zdrowiu.

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Szedł boso wzdłuż drogi, był zdezorientowany i wychłodzony

Źródło:
PAP

Kamienica przy ulicy Łuckiej 8 została wykreślona z rejestru zabytków. By ją ratować, władze dzielnicy i stołeczny konserwator zabytków złożyli wniosek o ponowne wciągnięcie murów historycznego budynku na listę. Grozi mu wyburzenie.

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Najstarsza czynszówka na Woli wykreślona z rejestru zabytków. Deweloper dąży do rozbiórki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim działała narkotykowa linia produkcyjna. W ręce policjantów trafiła blisko tona klofedronu, mefedronu i marihuany. Czarnorynkową wartość wszystkich substancji oszacowano na ponad 43 miliony złotych. Trzy osoby zostały zatrzymane.

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Linia produkcyjna zlikwidowana. Policjanci znaleźli prawie tonę narkotyków

Źródło:
PAP

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o okradanie ciężarówek na parkingu przy autostradzie. 40-latkowi i 42-latkowi przedstawiono zarzuty dokonania czterech przestępstw.

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Aresztowani za okradanie ciężarówek przy autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma ponad 90 kilometrów - jest zatłoczona, odkąd powstała. Chodzi o autostradę A2 między Łodzią a Warszawą. Dla stojących w korkach kierowców nadchodzi wreszcie ratunek - droga zostanie poszerzona. Zyska po jednym pasie w każdą ze stron. Kiedy? Formalności już ruszyły. Drogowcy koniec prac przewidują na 2029 rok. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat".

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa. Drogowcy podają termin

Źródło:
TVN24