Urodziły się przed 37. tygodniem ciąży. To wcześniaki. Dzieci te mają swoje święto 17 listopada. Tradycją tego dnia jest podświetlanie na fioletowo budynków - w Warszawie w tym kolorze w niedzielę zaświeci się Pałac Kultury i Nauki. W tym roku w stołecznych szpitalach urodziło się ponad 800 wcześniaków.
Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży – zdarza się, że jego waga urodzeniowa wynosi mniej niż 1500 gramów. Niektóre z nich mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka.
17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. "Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka życzę wszystkim maluchom dużo zdrowia, a ich rodzicom wiele radości. Podkreślam, że w miejskich szpitalach zapewniamy wszystkim noworodkom i ich mamom najlepszą opiekę medyczną oraz wsparcie specjalistów. Dodatkowo wyposażamy również oddziały noworodkowe w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie i zdrowie najmniejszych warszawianek i warszawiaków" – podkreślił, cytowany w komunikacie ratusza Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Tradycją Światowego Dnia Wcześniaka jest podświetlanie na fioletowo budynków użyteczności publicznej. W związku z tym w najbliższą niedzielę w Warszawie w tym kolorze zaświeci się Pałac Kultury i Nauki.
828 wcześniaków urodzonych w stołecznych szpitalach
Oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologii i bloki porodowe znajdują się w sześciu miejskich szpitalach: w Szpitalu Bielańskim, Centrum Medycznym "Żelazna", Szpitalu Południowym, Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, Szpitalu Praskim oraz Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet.
Od początku tego roku w miejskich szpitalach urodziło się już 828 wcześniaków (327 maluszków przyszło na świat w Centrum Medycznym "Żelazna", 310 w Szpitalu Bielańskim, 132 w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny i 59 wcześniaków w Warszawskim Szpitalu Południowym).
"Trzy z nich, czyli Szpital Bielański, Centrum Medyczne "Żelazna" i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, zapewniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie wyspecjalizowania tj. na III poziomie referencyjności (dzieci urodzone przedwcześnie są leczone w placówkach na II i III poziomie referencyjności)" - podkreślił ratusz w komunikacie.
"Dzięki profesjonalnej kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej oraz specjalistycznemu sprzętowi medycznemu w tych placówkach zapewniamy opiekę nawet najbardziej niedojrzałym i wymagającym leczenia noworodkom. III stopień referencyjności oznacza również, że miejskie szpitale na tym poziomie zajmują się kobietami z ciążą zagrożoną, o patologicznym przebiegu" – wyjaśniła cytowana w komunikacie Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy.
III stopień referencji pozwala leczyć wcześniaki z bardzo małą masą ciała, noworodki z powikłaniami okołoporodowymi, niewydolne oddechowo czy wymagające całkowitego żywienia pozajelitowego.
Przybywa wcześniaków
Jak wskazują specjaliści z Centrum Medycznego "Żelazna" corocznie w oddziale wcześniaków i patologii noworodka hospitalizowanych jest coraz więcej dzieci przedwcześnie urodzonych. To potwierdza ogólną tendencję wzrostu odsetka urodzeń wcześniaków. "Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej 1 na 10 noworodków to wcześniak, czyli dziecko urodzone przed 37. tygodniem ciąży. W Polsce wskaźnik ten wynosi ok. 7 proc. W CM 'Żelazna' przychodzi na świat najwięcej wcześniaków w całym województwie mazowieckim" - poinformował urząd miasta. Rekordzistką Centrum Medycznego "Żelazna" jest Patrycja, która urodziła się w 2020 roku i ważyła zaledwie 380 g. Po 12 tygodniach intensywnego leczenia, dziewczynka opuściła szpital.
Noworodek urodzony przedwcześnie, z ciąży patologicznej lub chory, oprócz wysokospecjalistycznego leczenia neonatologicznego, powinien otrzymać również nowoczesne leczenie żywieniowe. "Dlatego w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny prowadzony jest największy w Polsce Regionalny Bank Mleka Kobiecego, który zapewnia przebadane (dzięki wysokiej klasy sprzętowi laboratoryjnemu) i bezpieczne mleko do leczenia żywieniowego" - dodał ratusz.
"Ratujemy coraz mniejsze dzieci"
W Szpitalu Bielańskim, gdzie leczone są wcześniaki, wykonywane są operacje ratujące zdrowie i życie zanim jeszcze dzieci przyjdą na świat. Zdaniem ratusza, placówka z Bielan jest pionierem w zabiegach wewnątrzmacicznych, a zespół specjalistów z tego szpitala ma na koncie m.in.: fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa u płodu, transfuzje dopłodowe, fetoskopowe zabiegi w zespole przetoczenia między bliźniętami i innych powikłaniach ciąż wielopłodowych oraz uropatiach zaporowych. W szpitalu zostały przeprowadzone również wewnątrzmaciczne zabiegi interwencyjne krytycznych wad serca u płodów.
"Ratujemy coraz mniejsze i bardziej niedojrzałe dzieci, ale walczymy już nie o przeżycie, ale o jakość życia naszych pacjentów. Ta równowaga jest kluczowa. Dlatego przyszłością neonatologii jest praca zespołowa. To praca zespołu lekarskiego, pielęgniarskiego i położnych, ale również profesjonalne działanie innych członków zespołu neonatologicznego - psychologa, doradcy laktacyjnego, fizjoterapeuty, neurologopedy i muzykoterapeuty" – zaznaczyła, cytowana przez ratusz dr n. med. Beata Pawlus, kierująca Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny i konsultant województwa mazowieckiego ds. neonatologii.
Autorka/Autor: mg/tok
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Motyl/UM Warszawa