TVN Warszawa | Śródmieście

Powiśle wyróżnione przez brytyjskich dziennikarzy. "Bulwar przypomina karnawał każdego lata"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
dg/ks
Źródło:
theguardian.com
Odcinek bulwarów przed otwarciem (wideo archiwalne)
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plOdcinek bulwarów przed otwarciem (wideo archiwalne)

Ranking "10 najfajniejszych okolic w Europie" ukazał się w elektronicznej wersji dziennika "The Guardian". Brytyjczycy pochwalili w nim warszawskie Powiśle, między innymi za bogatą ofertę gastronomiczną, ciekawą historię i pełen atrakcji wiślany bulwar.

Co szczególnie urzekło Brytyjczyków na Powiślu? Według nich, to miejsce burzy mit szarej i zimnej Warszawy. "Przez większość roku [Warszawa - red.] jest naprawdę zielona i gorąca. Dzięki boomowi gospodarczemu główny bulwar Powiśla przypomina karnawał każdego lata" - piszą dziennikarze "Guardiana".

Bogata oferta gastronomiczna i ciekawa historia

Ich zdaniem, na Powiśle przyciąga bogata oferta gastronomiczna - puby z rzemieślniczym piwem, uliczne jedzenie od pierogów po wietnamską zupę pho, a także muzyka na żywo, tłumy bawiących się, odpoczywających na leżakach oraz uprawiających sporty mieszkańców miasta. Piszą również, że "Warszawa jest jednym z najbardziej przyjaznych dla wegan miejsc na świecie" .

Jako najważniejszy obiekt Powiśla brytyjscy dziennikarze wskazali budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Zachwycają się jego fasadą. Z kolei Centrum Nauki Kopernik polecają jako miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. W swoim opisie nie zapominają również o bogatej historii tej części Śródmieścia i zachęcają do zobaczenia przemysłowej architektury z początku XX wieku, a przede wszystkim Elektrowni Powiśle przy ulicy Zajęczej.

Wspominają również o tragicznych kartach historii. - Powiśle było na froncie powstania warszawskiego przeciwko nazistowskim Niemcom i z dumą nosi blizny po odłamkach - zaznaczają.

W rankingu "Guardiana" Powiśle znalazło się na szóstym miejscu.

Obok Powiśla w rankingu zatytułowanym "10 of the coolest neighbourhoods in Europe" dziennikarze "Guardiana" wyróżnili: plac Järntorget w Göteborgu, dzielnicę uniwersytecką w Brukseli, El Cabanyal w Walencji, Bonfim - część Porto, berlińską dzielnicę Neukölln, praskie Holešovice, Ostiense w Rzymie, położony na Dunajem Dorćol w Belgradzie oraz Place de la Réunion w Paryżu.

Bulwary Wiślane (zdjęcie ilustracyjne)Fakty/TVN

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o otwarciu przebudowanych Bulwarów Wiślanych przy pomniku Syrenki:

Autor:dg/ks

Źródło: theguardian.com

Źródło zdjęcia głównego: Fakty/TVN

Pozostałe wiadomości