TVN Warszawa | Śródmieście

Ciężki sprzęt wjechał na Marszałkowską

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
W 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej (wideo arichiwalne)
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plW 2021 roku ruszy budowa ścieżki rowerowej na Marszałkowskiej

W środę rozpoczęły się pierwsze prace budowlane na Marszałkowskiej. Po zachodniej stronie wzdłuż placu Defilad powstanie droga dla rowerów. Prace potrwają do lata.

Jak poinformował Zarząd Dróg Miejskich, drogę dla rowerów wybuduje firma Adrog. "Już zabezpieczyła plac budowy i rozstawiła potrzebny sprzęt, po czym w środę przystąpiła do pierwszych prac. Te na początku będą wiązały się z demontażem części chodnika i wytyczaniem śladu pod przyszłą trasę dla rowerzystów" – przekazali drogowcy.

Droga rowerowa wzdłuż placu Defilad

I przypomnieli, że nowa droga dla rowerów powstanie wzdłuż placu Defilad. "Od północy zostanie włączona do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Od południa połączy się z planowanym na ten rok układem dróg i przejazdów rowerowych na rondzie Dmowskiego" – zaznaczyli.

ZDM podkreślił, że rozpoczęta inwestycja zakłada też remont chodnika i wytyczenie miejsc postojowych na szerokiej jezdni. Zgodnie z umową, prace potrwają do lata.

"Przebudowę uzupełni nowa zieleń. Po zakończeniu przebudowy planujemy posadzić m.in. 38 lip srebrzystych 'Varsaviensis' oraz żywopłot z irgi (podobnie jak na ul. Świętokrzyskiej)" – zapowiedzieli urzędnicy.

Więcej zieleni i dostępność dla pieszych

Przypomnieli też, że inwestycja to pierwszy krok do odnowienia ulicy Marszałkowskiej w ramach realizacji programu Nowe Centrum Warszawy. Następnie – w kolejnych latach – przejdzie znacznie większe zmiany. "Mają one bazować na koncepcji 'Zielonej Marszałkowskiej', opracowanej przez Zarząd Zieleni i konsultowanej z mieszkańcami. Przewiduje ona więcej zieleni, w tym także między torowiskiem a jezdnią" – czytamy w zapowiedzi.

Drogowcy podkreślają, że Marszałkowska stanie się bardziej dostępna dla pieszych. Oprócz nowych zebr na wysokości ulic Nowogrodzkiej i Widok, które powstają, by ułatwić dostępność pieszym przy rondzie Dmowskiego, utworzone będą również naziemne przejścia na wysokości ulicy Złotej oraz na Osi Saskiej. "Mamy również w planach budowę sygnalizacji świetlnej na niebezpiecznym przejściu dla pieszych przy Senatorskiej i przebudowę sygnalizacji i zbiegu z Królewską, gdzie często dochodziło do kolizji" – zaznaczyli.

Na całej długości ulicy Marszałkowskiej powstanie też droga dla rowerów. "Od ul. Królewskiej do pl. Bankowego zostanie ona wytyczona dzięki przeniesieniu parkowania na jezdnię. Dalej na północ rowerzyści przejadą przez pl. Bankowy i drogą rowerową wzdłuż ul. Andersa dojadą na Żoliborz. Tam – w ramach osobnego projektu – powstanie trasa rowerowa w ciągu ul. Mickiewicza. W ten sposób powstanie długi i spójny korytarz rowerowy północ-południe przez ścisłe centrum miasta" – podsumował ZDM.

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości