Jak przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, remont pawilonu dawnej Cepelii przy Marszałkowskiej zmierza do finału. Po zakończeniu wszystkich prac do budynku wprowadzi się empik. "Już w grudniu pawilon zostanie oddany do użytku" - zapowiedział konserwator.
"Zakończyły się już prace konserwatorskie przy okładzinach ceramicznych autorstwa Stanisława Kucharskiego. Jako historyczny świadek we wnętrzu pawilonu został zamontowany fragment dawnej okładziny blaszanej elewacji z logo Cepelii, dający obraz pierwotnego standardu wykończenia budynku" - poinformował w mediach społecznościowych Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wskazał też, że kontynuowane są ostatnie prace montażowe na elewacjach. Wyjaśnił, że aluminiowa blacha została wyprodukowana na potrzeby inwestycji oraz wyprofilowana zgodnie z pierwowzorem. "Na podstawie wytycznych konserwatorskich odstąpiono od jej malowania, dzięki czemu pawilon odzyska surowy wyraz estetyczny typowy dla realizacji z lat 60. XX w., a z czasem pojawi się na nim naturalna patyna" - podał konserwator.
Z kolei w otoczeniu pawilonu odtwarzane są gabloty oraz mała architektura w postaci gazonów i murków oporowych, wykończona gruboziarnistym lastrico. Jak ujawniła "Gazeta Stołeczna", na dzisiejszym parkingu między pawilonem a hotelem Metropol ma powstać zielony skwer.
Lekka konstrukcja, duże okna
Pawilon projektu wybitnego architekta Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 roku. Konstrukcja wyróżniała się lekkim stalowym szkieletem i niemal w całości przeszklonymi elewacjami, dzięki którym piętro sprawiało wrażenie, jakby unosiło się w powietrzu. Cały projekt opierał się na koncepcji lokalu handlowo-usługowego przenikającego się z ulicą. Przez dekady budynku mieścił się sklep oferujący rękodzieło polskich artystów ludowych.
Z czasem Cepelia ustąpiła miejsca innym sklepom i punktom usługowym. Blaszana elewacja została przykryta pstrokatą, pomarańczową okładziną. Pojawiły się też wielkoformatowe reklamy, a na ceramice pseudograffiti i bohomazy. Po wyprowadzce ostatniego najemcy przez kilka lat w zrujnowanym zabytku nic się nie działo.
Kiedy otwarcie salonu Empiku?
Przełom nastąpił w lutym tego roku. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont. To, kto wprowadzi się do budynku, początkowo było owiane tajemnicą. Dopiero na początku maja spółka Empik ogłosiła, że w zabytku urządzona zostanie trzypiętrowa księgarnia tej sieci wraz ze sceną do wydarzeń kulturalnych i spotkań autorskich.
Nowy sklep Empiku wypełni lukę po flagowym salonie, który przez ponad 70 lat mieścił się przy Nowym Świecie. Firma wyniosła się stamtąd w 2022 roku, ponieważ nie zgadzała się na znaczącą podwyżkę czynszu. Od tego czasu kamienica jest pusta.
Empik zapytaliśmy o dokładny termin otwarcia nowego salonu. Rzeczniczka prasowa spółki Monika Marianowicz poprosiła o cierpliwość. - Konkretną datę otwarcia i szczegóły zdradzimy po koniecznych odbiorach, zaplanowanych po wykonaniu wszystkich prac objętych pozwoleniem na budowę - zapowiedziała Marianowicz.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ