We wtorek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów protestowali przedstawiciele organizacji społecznych. Sprzeciwiają się czasowemu i terytorialnemu zawieszaniu prawa do przyjmowania wniosków o azyl.
12 października premier Donald Tusk podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej przekazał, że "jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu". - Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji - oświadczył szef rządu.
Ogłoszona strategia rządu spotkała się z ostrą krytyką wielu organizacji pozarządowych. Była zastępczyni RPO Hanna Machińska skomentowała, że "trudno w ogóle uwierzyć, że tego typu propozycja mogłaby być sformalizowana i przekazana na forum UE". W podobnym tonie wypowiadała się na ten temat Janina Ochojska, założycielka i była prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. "Zastanawiam się też nad tym, czy Pan Premier Donald Tusk, zawieszając prawo do azylu zawiesza również Konwencję Genewską, prawa człowieka, zasadę 'non-reoufulement' i inne międzynarodowe prawa jak np. Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka?" - napisała w mediach społecznościowych Ochojska.
Agnieszka Holland wśród protestujących
We wtorek, 22 października, około godziny 11 przed KPRM rozpoczął się protest przeciwko migracyjnej strategii rządu. Przed kancelarią zgromadzili się przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych, to m.in. Obywatele RP, Grupa Granica, Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne, Fundacja Otwarty Dialog, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Fundacja Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna. Siostrzaną pikietę zaplanowano w tym samym czasie przy Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Na pikiecie pojawiła się także reżyserka Agnieszka Holland, zaangażowana w walkę o prawa człowieka. Mówiła o sytuacji uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. - Bardzo zachęcam rządzących do przeczytania ostatnich raportów Grupy Granica, dobrze udokumentowanych i solidnych, z czerwca i lipca tego roku. Znajdziemy tam opisy wszystkich zdarzeń: pushbacków, tortur, prześladowania, narażania na utratę zdrowia i życia. Dokonywanych tym razem pod egidą i zachętą obecnego rządu przez, niestety, funkcjonariuszy mundurowych naszego państwa – powiedziała Holland.
Zgromadzenie zabezpieczała policja. Protest nie zakłócał ruchu w Alejach Ujazdowskich. Uczestnicy pikiety zajmowali chodnik przed kancelarią.
Strategia migracyjna
Prace nad strategią migracyjną na lata 2025-2030 prowadzone są w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Dokument ma wyznaczać kierunek strategiczny Polski w zakresie migracji i polityki migracyjnej, a efektem prac nad strategią mają być projekty nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu.
Prace nad zmianami legislacyjnymi będą prowadzone po przyjęciu dokumentu strategicznego. Zaplanowano je na 2025 r.
Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, odpowiedzialny za opracowanie strategii migracyjnej, zapowiadał, że będzie oparta na bezpieczeństwie, które przejawia się w ośmiu obszarach. Wśród nich znalazły się m.in. obywatelstwo i repatriacja, kontakt z diasporą, integracja cudzoziemców, dostęp do rynku pracy, do edukacji, ochrona granic i polityka azylowa.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24