"W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej" – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, arcybiskupa warszawskiego kard. Kazimierza Nycza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego Jerzego Samca, biskupa naczelnego Kościoła starokatolickiego Marka Marię Karola Babiego, ks. Bogdana Krubę z Kościoła greckokatolickiego i ks. Doroteusza Sawickiego z Kościoła prawosławnego.
Autorzy zaznaczyli, że sytuacja w strefie przygranicznej "wywołuje dawno niespotykany odruch solidarności wobec potrzebujących i skrzywdzonych, z drugiej zaś budzi dyskusję o statusie uchodźców". Jednak – według nich – "skomplikowana i wielowątkowa sytuacja nie powinna przesłonić najważniejszego – człowieka, któremu trzeba pomóc tu i teraz".
CZYTAJ RAPORT: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej >>>
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest trudna i złożona. To poważne wyzwanie dla naszego państwa i zaangażowanych służb, ale też ważna lekcja człowieczeństwa dla nas wszystkich. Razem z przedstawicielami kościołów i religii podpisałem apel o wsparcie dla potrzebujących. pic.twitter.com/FQXY1WNkOM
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) November 18, 2021
Chcą okazać współczucie i solidarność
"Dlatego my – przedstawiciele Kościołów i wspólnot wyznaniowych Warszawy, razem z prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy, chcemy dziś wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, zarówno wierzącymi, jak i niewyznającymi żadnej religii, w sposób zdecydowany okazać współczucie i solidarność wobec potrzebujących migrantów i uchodźców" – podkreślili.
"Jesteśmy przekonani, że ponad wszystkimi argumentami w dyskusji na temat politycznych aspektów kryzysu migracyjnego musi zatriumfować szacunek dla każdej osoby ludzkiej, a wszystkie nasze działania powinny być oparte na uznaniu jej niezbywalnej godności i motywowane potrzebą szybkiej pomocy" – dodali.
Sygnatariusze listu zaapelowali o wspieranie organizacji pomocowych zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie.
"Wierzymy, że najważniejsze granice przebiegają przez serce człowieka. Te granice zawsze powinny być otwarte" – zastrzegli.
OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO
Zbiórka dla migrantów
O zorganizowanie 21 listopada ogólnopolskiej zbiórki funduszy w kościołach zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zapowiedział, że "środki zbierane podczas tej kwesty zostaną przeznaczone – za pośrednictwem Caritasu Polska – na finansowanie działań pomocowych na terenach przygranicznych podczas kryzysu migracyjnego oraz na proces długotrwałej integracji uchodźców, którzy zdecydują się pozostać w Polsce".
W dniach 27-28 listopada zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie migrantów, zorganizuje miasto stołeczne Warszawa. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży i do Hajnówki.
Zbiórka odbędzie się w godzinach od 9 do 15 (a w niektórych lokalizacjach do godz. 18). Dary będą przyjmowane w miejskich punktach, m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu
Autorka/Autor: katke/gp
Źródło: PAP