Radni zwiększyli budżet na program in vitro. Teraz to ponad 40 milionów złotych

Autor:
katke
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
In vitro i problemy Polaków z niepłodnością
In vitro i problemy Polaków z niepłodnościąTVN24
wideo 2/3
TVN24In vitro i problemy Polaków z niepłodnością

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy zadecydowano o zwiększeniu budżetu na program in vitro w latach 2023-25 do ponad 40 milionów złotych. Wniosek w tej sprawie składali radni Koalicji Obywatelskiej.

Dzięki stołecznemu programowi in vitro w latach 2017-2022 na świat przyszło blisko 1700 dzieci. Z programu skorzystało ponad 8 tysięcy par. Radni KO zaproponowali, żeby zwiększyć kwotę na ten cel. Po czwartkowej uchwale Rady Miasta kwota wzrośnie o ponad 7 milionów złotych: do 40,2 miliona złotych.

Warszawski program in vitro ma już pięć lat

W pierwszej edycji na dofinansowanie in vitro w Warszawie przeznaczono 17,3 mln złotych. W drugiej budżet ten podwojono – w latach 2020-2022 miasto wsparło niepłodne pary łączną kwotą 33 mln złotych, w kolejnych latach.

Warszawski program polityki zdrowotnej wspierający osoby zmagające się z niepłodnością ma już pięć lat. Był jedną z pierwszych takich inicjatyw w Polsce uruchomionych po likwidacji rządowego programu w 2016 roku.

Za przyjęciem poprawki zwiększającej kwotę budżetu przeznaczonego na in vitro głosowało 39 radnych, przeciw było 8, wstrzymało się 16 radnych. Następnie odbyło się głosowanie nad uchwałą "w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2023-2025". Za przyjęciem uchwały głosowało 39 radnych, wstrzymało się 14, jedna osoba była przeciw.

Uchwała podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej m. st. Warszawy. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat

Jak podano w uzasadnieniu uchwały, zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat, będąc prawdopodobnie naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata i stanowi ważny wieloaspektowy problem wymagający pomocy medycznej. "Niepłodność jest szczególną chorobą, ponieważ dotyka dwojga młodych ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe" - dodano.

Według zamieszczonych w uzasadnieniu szacunków, problem niepłodności dotyczy 10-12 proc. populacji. Jak wyjaśniono, odnosząc ten schemat do populacji kobiet w wieku 25-40 lat zamieszkałych w Warszawie, wynoszącej ok. 250 tys. osób, wielkość niepłodnej populacji warszawskiej oszacowano na około 25 tys. par. Natomiast wielkość populacji wymagającej leczenia metodami IVF/ICSI oszacowano na około 2,5 tys. (10 proc. niepłodnych par).

Program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego, dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów, wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.

Program zaplanowano na okres od stycznia 2023 do grudnia 2025 roku.

 Z obecnej edycji miejskiego programu finansowania zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało już ponad 5 tys. par, urodziło się blisko 1700 dzieci. To 1700 pięknych historii, 1700 szczęśliwych rodzin. 1700 maluchów, które przyszły na świat dzięki programowi in vitro w Warszawie, jestem pewien, że takich historii będzie dużo więcej – powiedział cytowany w komunikacie na ten temat prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości