Cztery młode sokoły z Pałacu Kultury dostały imiona i obrączki

Autor:
katke
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Młode sokoły z Pałacu Kultury i Nauki zaobrączkowane
Młode sokoły z Pałacu Kultury i Nauki zaobrączkowaneMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Młode sokoły z Pałacu Kultury i Nauki zaobrączkowane

Franek i Figa - sokoły zamieszkujące Pałac Kultury i Nauki doczekały się potomstwa. Cztery tegoroczne pisklęta wykluły się trzy tygodnie temu. We wtorek zostały zaobrączkowane. Nadano im też imiona. Poznajcie Hetmana, Prezesa, Iwo i Wuzetkę.

Franek i Giga od kilku lat mieszkają na szczycie Pałacu Kultury i Nauki, pod koniec kwietnia wykluły się im cztery pisklęta. Trzytygodniowe sokoły we wtorek zostały zaobrączkowane, nadano im także imiona.

Były zestresowane

Podczas obrączkowania młode ptaki były zestresowane, jednak dumnie zniosły tę procedurę. - Obrączkujemy sokoły w celu monitoringu, co się z młodymi dzieje i skąd pochodzą ptaki lęgowe w gniazdach, które znamy - wytłumaczył Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Pisklaki dostały po jednej obrączce na każdą nogę - niebieską i żółtą, co oznacza, że są one dzikimi ptakami miejskimi. Obrączki mają także własne grawery, dzięki którym można zidentyfikować każdego z osobników.

Młode sokoły są już na tyle duże, że widać ich płeć, lecz na tyle małe, że nie potrafią jeszcze latać. - Pierwszy tydzień przed wylotem są ćwiczenia skrzydeł, mocno tłuką skrzydłami i podfruwają. Mają możliwość ćwiczenia na rynnie wokół pałacu. Potem jest próba lotu, najczęściej wraz z powiewem wiatru. Albo jest to szczęśliwy lot i wracają na poręcz, albo lądują na budynku obok. Czasami trzeba je zgarniać z siatki, która znajduje się poniżej - opowiedzieli miłośnicy przyrody z grupy FalcoFani, którzy dbali o pisklaki podczas obrączkowania. Młode powinny nauczyć się latać za kolejne 3 tygodnie.

Jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce

Gatunek sokoła wędrownego w latach 50. i60. wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" od lat zajmuje się przywróceniem go, a także innych gatunków, polskiej naturze. - Prawie 1,5 tysiąca ptaków wypuściliśmy z hodowli na przestrzeni 30 lat - powiedział prezes Sielicki. Samych sokołów w tej chwili w Polsce jest ponad 50 par, a co roku przybywają nowe. Sokoły są jednym z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.

Sokoły to ptaki drapieżne, które żywią się mięsem, najczęściej innych ptaków. Gatunek ten potrafi w locie nurkowym osiągnąć prędkość nawet do 320 km/h. Wąskie i długie skrzydła umożliwiają ptakom zręczny i szybki lot. Sokoły zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości