"Pierwszy, ale bardzo ważny krok w stronę wprowadzenia ciszy alkoholowej w Warszawie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutki
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24
wideo 2/4
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24

Śródmiejscy radni jednogłośnie poparli nocny zakazu sprzedaży alkoholu. Ich stanowisko nie ma jednak mocy prawnej. Decyzja należy do Rady Warszawy. Póki co urząd miasta przygotowuje raport z konsultacji społecznych na ten temat.

"Rada Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zdecydowanie popiera ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych" - czytamy w stanowisku śródmiejskich radnych.

Radni w obronie prawa do wypoczynku i niezakłóconego snu

W uzasadnieniu stanowiska podniesiono, że na przestrzeni kilku ostatnich lat mieszkańcy dzielnicy "wyraźnie odczuwają, że warunki ich życia uległy znacznemu pogorszeniu w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego, co potwierdzają statystyki policyjne".

"Osoby pijące alkohol na ulicach odbierają mieszkańcom prawo do wypoczynku i zdrowego trybu życia, w tym niezakłóconego snu. Zwłaszcza w sezonie letnim spożycie alkoholu na ulicach i skwerach spowodowane licznymi w okolicy centrum punktami sprzedającymi alkohol trwa do wczesnych godzin rannych" - zaznaczono.

Powołano się też na inne polskie miasta, które pochyliły się nad problemem i "zaczęły wdrażać rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie uciążliwości spożywania alkoholu w miejscach publicznych". Przykładem jest Kraków, gdzie ograniczenie nocnej sprzedaży przyniosło wymiernie efekty: mniej zakłóceń porządku publicznego, spadek liczby interwencji związanych ze spożyciem alkoholu w miejscach publicznych. Poprawić miał się też poziom czystości i higieny miasta.

"Rada Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy uważa, że wprowadzenie tego typu rozwiązania systemowego również w Warszawie, a co najmniej w Śródmieściu, to konieczne i skuteczne działanie w celu ochrony mieszkańców Śródmieścia przed skutkami nadużywania alkoholu w miejscach publicznych. Takie rozwiązanie jest również zgodne z duchem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i sprzyja wypełnianiu jej założeń. Ponadto rozwiązanie to przyczyni się do ograniczenia najbardziej uciążliwego hałasu nocnego" - podsumowali radni w stanowisku.

Jednogłośne poparcie dla ciszy alkoholowej. "Mamy to"

Radna Zofia Piotrowska z klubu Razem i Miasto Jest Nasze napisała na Instagramie, że decyzja zapadła ponad podziałami. "Radne i radni wyrazili jednogłośne poparcie wprowadzenia ciszy alkoholowej" - przekazała. "To dopiero pierwszy, ale bardzo ważny krok w stronę wprowadzenia ciszy alkoholowej w Warszawie. Hurra!" - skonstatowała.

Ze stanowiska radnych cieszył się także miejski aktywista Jan Śpiewak, który mocno angażuje się w inicjatywy ograniczania sprzedaży alkoholu. "Mamy to. Rada Dzielnicy Śródmieście poparła jednogłośnie wprowadzenie nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu. Teraz czas na radę miasta i podpis Rafała Trzaskowskiego" - napisał na platformie X.

W czerwcu Śpiewak złożył do Rady Warszawy projekt uchwały obywatelskiej w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu nocą. Zakaz miałby obowiązywać w całym mieście w godzinach 22-6. - Pijemy 40 procent więcej, niż piliśmy w latach 90. A sama Warszawa pije jeszcze więcej niż cała Polska. W Warszawie jest sześć tysięcy punktów sprzedaży alkoholu, to oznacza niemal jeden punkt na 300 mieszkańców - argumentował przed sesją, podczas której złożył projekt.

30 czerwca zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Jak czytamy na stronie miasta, trwają prace nad raportem z konsultacji, który ma ukazać się w sierpniu.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zadzwonił na policję i powiedział, że jest poszukiwany. Podał adres i poprosił o przyjazd patrolu. Trafił do aresztu, bo - jak powiedział - chciał zrobić "na złość" swojej partnerce.

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

"Na złość" partnerce trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na warszawskich Bielanach zderzyły się dwa auta: karetka i taksówka. W wyniku uderzenia pojazd uprzywilejowany przewrócił się na bok.

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Po zderzeniu z taksówką karetka przewróciła się na bok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wiele osób wybiera się na groby bliskich wcześniej, dlatego już w najbliższy weekend zostanie ułatwiony dojazd do cmentarzy Północnego i Bródnowskiego. Na trasy wyjadą autobusy przegubowe - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy stołecznych cmentarzach

Źródło:
PAP

W sobotę, 19 października, w Rembertowie odbędzie się 12 edycja biegu "RUNbertów". Z kolei w niedzielę, 20 października biegacze spotkają się na starcie Biegu Przez Most ulicami Białołęki oraz mostem północnym. W związku z biegami mieszkańców czekają utrudnienia.

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

W sobotę bieg w Rembertowie, w niedzielę na Białołęce

Źródło:
PAP