Osiemnaście dzieł wybitnych współczesnych artystów, między innymi Sasnala, Drożyńskiej, Olbińskiego, Horowitza, Żmijewskiego sprzedano na charytatywnej aukcji sztuki "Przyjaciele dla Muzeum POLIN", która odbyła się 16 października w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
To pierwsza taka aukcja w historii Muzeum POLIN. Jednak pomysł nie jest nowy. - Pomysł nie jest nasz. Obserwujemy naszych kolegów i przyjaciół z różnych towarzystw, wsparcia innych instytucji, przyjaciół Muzeum Narodowego, przyjaciół z MSN (Muzeum Sztuki Nowoczesnej - red.), Zachęty. Takie aukcje już się odbywały i odbywały się w DESIE - wyjaśniła Agnieszka Dulęba-Wołodkiewicz, pomysłodawczyni aukcji.
Muzeum POLIN postanowiło swoje 10. urodziny świętować w sposób szczególny. - Chcieliśmy z okazji 10. urodzin zorganizować taką aukcję w Muzeum POLIN. DESA Unicum przyjęła nasz pomysł z zainteresowaniem i entuzjazmem i dzięki tej współpracy dzisiaj udało się na aukcji sprzedać 18 prac, które dostaliśmy od artystów, artystek, kolekcjonerów i kolekcjonerek na rzecz przyszłości Muzeum POLIN - podkreśliła Dulęba-Wołodkiewicz.
18 - liczba o szczególnym znaczeniu
W żydowskiej filantropii liczba 18 ma szczególne znaczenie. Symbolizuje życie i szczęście – tradycyjnie darowizny z okazji ważnych wydarzeń wynoszą 18 lub wielokrotności tej liczby. Właśnie tyle dzieł zgromadzonych zostało na charytatywnej aukcji na rzecz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, który jest inicjatorem i współzałożycielem Muzeum POLIN.
PRZECZYTAJ: "Chronią pamięć o polsko-żydowskiej historii miast i miasteczek"
- Prace przekazali artyści i artystki oraz kolekcjonerzy i kolekcjonerki. Często współpracowali oni z muzeum przy wystawach oraz projektach artystycznych i jest im bliska misja naszej instytucji – zaznaczała przed aukcją jej koordynatorka Agnieszka Dulęba-Wołodkiewicz ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. - Zależało nam, aby z okazji 10. urodzin Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotować program, który byłby istotnym wsparciem dla tej instytucji; zajmujemy się przecież jako Stowarzyszenie gromadzeniem funduszy dla tego muzeum - dodała.
Autorami i autorkami osiemnastu dzieł, które można było wylicytować, są: Wilhelm Sasnal, Monika Drożyńska, Paweł Kowalewski, Małgorzata Rittersschild, Rafał Olbiński, Artur Żmijewski, Tadeusz Rolke, Agnieszka Brzeżańska, Honzy Zamojski, Guy Yanai, Tomasz Poznysz, Hel Enri, Majer Kirszenblat, Zuzanna Hertzberg, Ryszard Horowitz, Michał Zaborowski, Alfred Aberdam i Wojciech Bąkowski.
Aukcja charytatywna organizowana była przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce wraz z DESA Unicum.
ZOBACZ TAKŻE: Tisz znaczy stół. Pięć dni z kuchnią żydowską na wyjątkowym festiwalu.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN