"Zabytki i zieleń to nie są wrogowie"

Źródło:
PAP
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowej
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

W piątek otwarta została wystawa zatytułowana "Zieleń a zabytki", promująca zieleń w obrębie historycznych układów miejskich. Ekspozycję można oglądać do 7 kwietnia.

Wystawę można oglądać przed siedzibą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20. Wydarzenie związane jest z dyskusją na temat wprowadzania zieleni do przestrzeni miejskich, znajdujących się pod opieką konserwatorską.

- Bardzo się cieszę, że temat zieleni i humanizacji miasta, który jest nam historycznie bardzo bliski, nadal jest równie bliski służbom konserwatorskim. Jest kilka wytycznych generalnego konserwatora zabytków dotyczących pielęgnowania ochrony zabytkowej i kształtowania przestrzeni publicznej w szacunku do tych elementów. Gratuluję podjęcia tego trudnego tematu - powiedziała dyrektor departamentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Pałubska.

Konferencja prasowa poświęcona wystawie "Zieleń a zabytki"UM Warszawa

Historyczne place bez zieleni trudne do życia

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że zieleń w mieście to warunek przetrwania. - Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się, że nie da się pogodzić dwóch ważnych obszarów, jakim jest dbałość o naszą przeszłość - zabytki, z zielenią, która była odbierana jako ingerencja, przysłanianie zabytków - powiedziała.

W dobie zachodzących szybko zmian klimatycznych - dodała - coraz ważniejsze staje się przystosowanie do nich przestrzeni miejskich. - W centrach miast, szczególnie latem dotkliwe są wyspy ciepła, które nie pozwalają na dłuższe przebywanie na zewnątrz. Historyczne place i ulice stają się przez to trudne do życia. Tym, co może temu przeciwdziałać, są drzewa dające upragniony cień - stwierdziła Renata Kaznowska. Przypomniała, że już niedługo ulica Chmielna przejdzie metamorfozę i pojawią się na niej drzewa. Zaznaczyła, że we współpracy z mazowieckim konserwatorem zabytków udało się wprowadzić zieleń m.in. na ulicę Środkową, plac Trzech Krzyży, czy plac Pięciu Rogów.

Burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens zaznaczył, że niezwykle trudne dla konserwatorów zabytków jest pogodzenie tego, co niezbędne, z oczekiwaniami mieszkańców. Dodał, że spotyka się z tym bardzo często, kiedy mieszkańcy proszą o więcej zieleni. - A my mamy świadomość, że osoby, które projektowały po wojnie Warszawę, traktowały ją jako całość i te projekty same znajdują się już pod ochroną. I one nie zakładały wówczas takiej ilości zieleni, jakiej oczekują dzisiaj mieszkańcy - wyjaśnił. - Dzięki współpracy z konserwatorem możemy nawiązać rozmowy z naszymi mieszkańcami, tłumacząc im, dlaczego w danym miejscu, zieleni może być tylko tyle jest, ewentualnie negocjując sposoby dosadzenia zieleni - powiedział.

Konferencja prasowa poświęcona wystawie "Zieleń a zabytki"UM Warszawa

"Zabytki i zieleń to nie są wrogowie"

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zaznaczył, że otwarta właśnie wystawa dotyczy całego Mazowsza, a jego częścią jest Warszawa.

- Przygotowując wystawę zwróciliśmy uwagę, że problem dotyczy całego Mazowsza. Po 1989 roku w wielu lokalizacjach drzewa zostały usunięte, wprowadzono nowe nawierzchnie. Miejsca te stały się nieprzyjazne dla mieszkańców i to jest dość powszechnie zauważane. Wszystkie te przestrzenie wymagają zmian" - powiedział prof. Jakub Lewicki. - Podkreślam zabytki i zieleń to nie są wrogowie, one muszę ze sobą współistnieć. Od zieleni nie ma odwrotu - dodał.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki ocenił, że na razie jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o wprowadzanie zieleni do zabytkowej przestrzeni.

- W Warszawie mamy dużo przestrzeni miejskiej, historycznej, które są jeszcze przed modernizacją w kontekście przywrócenia zieleni. Bardzo często mówimy, że zieleń wraca do miejsc, w których wcześniej istniała - wyjaśnił. Zaznaczył, że pierwszym przykładem wprowadzenia zieleni był plac Pięciu Rogów, który będzie miał kontynuację w zielonej Chmielnej. - Zobaczymy, jak będzie z zielenią na placu Trzech Krzyży i na Marszałkowskiej. Jeśli chodzi o wyzwania, to na pewno plac Bankowy, plac Teatralny i w jakim zakresie dalszy ciąg zazieleniania ulic: Alej Jerozolimskich, czy Nowego Światu - dodał stołeczny konserwator.

Czytaj też: Pod cienką warstwą ziemi odkryli Warszawę, której już nie ma.

Wystawa "Zieleń a zabytki"

Otwarta wystawa pokazuje nie tylko miejsca warszawskie. Prezentowane na wystawie plansze odnoszą się m.in. do ulicy Chmielnej, Placu Trzech Krzyży, Żoliborza w Warszawie, ale także rynków w Zakroczymiu, Piasecznie, Wyszogrodzie, pl. Jana Pawła II w Ciechanowie, czy centrum miejscowości w Jabłonnej Lackiej.

Wystawa udowadnia, że nowe podejście konserwatorskie, które promuje zieleń w obrębie historycznych układów miejskich ma szansę stać się długoterminową zmianą. Ekspozycja czynna będzie do 7 kwietnia.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl