"Zabytki i zieleń to nie są wrogowie"

Źródło:
PAP
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowej
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o zieleni w przestrzeni zabytkowejTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

W piątek otwarta została wystawa zatytułowana "Zieleń a zabytki", promująca zieleń w obrębie historycznych układów miejskich. Ekspozycję można oglądać do 7 kwietnia.

Wystawę można oglądać przed siedzibą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20. Wydarzenie związane jest z dyskusją na temat wprowadzania zieleni do przestrzeni miejskich, znajdujących się pod opieką konserwatorską.

- Bardzo się cieszę, że temat zieleni i humanizacji miasta, który jest nam historycznie bardzo bliski, nadal jest równie bliski służbom konserwatorskim. Jest kilka wytycznych generalnego konserwatora zabytków dotyczących pielęgnowania ochrony zabytkowej i kształtowania przestrzeni publicznej w szacunku do tych elementów. Gratuluję podjęcia tego trudnego tematu - powiedziała dyrektor departamentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Pałubska.

Konferencja prasowa poświęcona wystawie "Zieleń a zabytki"UM Warszawa

Historyczne place bez zieleni trudne do życia

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że zieleń w mieście to warunek przetrwania. - Jeszcze kilka lat temu wydawałoby się, że nie da się pogodzić dwóch ważnych obszarów, jakim jest dbałość o naszą przeszłość - zabytki, z zielenią, która była odbierana jako ingerencja, przysłanianie zabytków - powiedziała.

W dobie zachodzących szybko zmian klimatycznych - dodała - coraz ważniejsze staje się przystosowanie do nich przestrzeni miejskich. - W centrach miast, szczególnie latem dotkliwe są wyspy ciepła, które nie pozwalają na dłuższe przebywanie na zewnątrz. Historyczne place i ulice stają się przez to trudne do życia. Tym, co może temu przeciwdziałać, są drzewa dające upragniony cień - stwierdziła Renata Kaznowska. Przypomniała, że już niedługo ulica Chmielna przejdzie metamorfozę i pojawią się na niej drzewa. Zaznaczyła, że we współpracy z mazowieckim konserwatorem zabytków udało się wprowadzić zieleń m.in. na ulicę Środkową, plac Trzech Krzyży, czy plac Pięciu Rogów.

Burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens zaznaczył, że niezwykle trudne dla konserwatorów zabytków jest pogodzenie tego, co niezbędne, z oczekiwaniami mieszkańców. Dodał, że spotyka się z tym bardzo często, kiedy mieszkańcy proszą o więcej zieleni. - A my mamy świadomość, że osoby, które projektowały po wojnie Warszawę, traktowały ją jako całość i te projekty same znajdują się już pod ochroną. I one nie zakładały wówczas takiej ilości zieleni, jakiej oczekują dzisiaj mieszkańcy - wyjaśnił. - Dzięki współpracy z konserwatorem możemy nawiązać rozmowy z naszymi mieszkańcami, tłumacząc im, dlaczego w danym miejscu, zieleni może być tylko tyle jest, ewentualnie negocjując sposoby dosadzenia zieleni - powiedział.

Konferencja prasowa poświęcona wystawie "Zieleń a zabytki"UM Warszawa

"Zabytki i zieleń to nie są wrogowie"

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki zaznaczył, że otwarta właśnie wystawa dotyczy całego Mazowsza, a jego częścią jest Warszawa.

- Przygotowując wystawę zwróciliśmy uwagę, że problem dotyczy całego Mazowsza. Po 1989 roku w wielu lokalizacjach drzewa zostały usunięte, wprowadzono nowe nawierzchnie. Miejsca te stały się nieprzyjazne dla mieszkańców i to jest dość powszechnie zauważane. Wszystkie te przestrzenie wymagają zmian" - powiedział prof. Jakub Lewicki. - Podkreślam zabytki i zieleń to nie są wrogowie, one muszę ze sobą współistnieć. Od zieleni nie ma odwrotu - dodał.

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki ocenił, że na razie jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o wprowadzanie zieleni do zabytkowej przestrzeni.

- W Warszawie mamy dużo przestrzeni miejskiej, historycznej, które są jeszcze przed modernizacją w kontekście przywrócenia zieleni. Bardzo często mówimy, że zieleń wraca do miejsc, w których wcześniej istniała - wyjaśnił. Zaznaczył, że pierwszym przykładem wprowadzenia zieleni był plac Pięciu Rogów, który będzie miał kontynuację w zielonej Chmielnej. - Zobaczymy, jak będzie z zielenią na placu Trzech Krzyży i na Marszałkowskiej. Jeśli chodzi o wyzwania, to na pewno plac Bankowy, plac Teatralny i w jakim zakresie dalszy ciąg zazieleniania ulic: Alej Jerozolimskich, czy Nowego Światu - dodał stołeczny konserwator.

Czytaj też: Pod cienką warstwą ziemi odkryli Warszawę, której już nie ma.

Wystawa "Zieleń a zabytki"

Otwarta wystawa pokazuje nie tylko miejsca warszawskie. Prezentowane na wystawie plansze odnoszą się m.in. do ulicy Chmielnej, Placu Trzech Krzyży, Żoliborza w Warszawie, ale także rynków w Zakroczymiu, Piasecznie, Wyszogrodzie, pl. Jana Pawła II w Ciechanowie, czy centrum miejscowości w Jabłonnej Lackiej.

Wystawa udowadnia, że nowe podejście konserwatorskie, które promuje zieleń w obrębie historycznych układów miejskich ma szansę stać się długoterminową zmianą. Ekspozycja czynna będzie do 7 kwietnia.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Na chodniku, na zakazie, tuż przy skrzyżowaniu, na trawniku, miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, drodze pożarowej, w bramie czy na przejściu dla pieszych - niektórzy kierowcy wciąż uważają, że przy parkowaniu obowiązuje brak zasad.

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Dla tych kierowców przy parkowaniu nie ma zasad

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony został sygnalizator świetlny. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mińskiem Mazowieckim czołowo zderzyły się dwa samochody. Cztery osoby odniosły obrażenia, trafiły do szpitali. Służby wyjaśniają okoliczności wypadku.

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie pod Mińskiem Mazowieckim. Cztery osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze komendy stołecznej "wszczęli czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie" byłego ministra - przekazała w piątek wieczorem policja, dodając, że informacje o "niebezpiecznej jeździe" polityka w centrum Warszawy pojawiły się w mediach.

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Powązkowskim trwa 50., jubileuszowa kwesta. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają znani artyści, dziennikarze, politycy i rekonstruktorzy w strojach historycznych.

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Źródło:
PAP

Małżeństwo policjantów spod Warszawy spędzało wolny dzień w stolicy. Kiedy rozpoznali na ulicy poszukiwanego listem gończym 32-latka, po chwili był on już obezwładniony. Dalsze działania policjantów w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby. Odzyskano też kradzione bmw warte 160 tysięcy złotych.

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwani listami gończymi niemal zawsze są zaskoczeni widokiem zatrzymujących ich policjantów. Tak było też w przypadku 48-latka i 57-latka. Oni sądzili, że - by uniknąć kary - wystarczy zamieszkać w innych miastach.

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Siedlec (Mazowieckie) poszukiwali zaginionego 90-letka. Wyszedł on z domu i poszedł w kierunku rzeki Bug. Życie starszego mężczyzny było zagrożone.

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

500 złotych mandatu i powrót do domu zamiast lotów na wakacje. Tak skończyły się dla dwóch podróżnych "bombowe żarty" na warszawskim lotnisku.

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy podczas patrolu zauważyli leżącego na ulicy człowieka i stojącą obok taksówkę. Byli przekonani, że doszło do wypadku. Mylili się. Taksówkarz zatrzymał się, by pomóc leżącemu na jezdni mężczyźnie.

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłosił, że na jednym z warszawskich przystanków autobusowych napadł go nieznany mężczyzna i grożąc nożem, zabrał mu telefon komórkowy. W trakcie kolejnych przesłuchań zaczął się motać, a policjanci szybko poznali jego plan. Teraz 40-latkowi grozi bardzo surowa kara.

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem trzy samochody zderzyły się na trasie S7 niedaleko Piaseczna. Dwie osoby trafiły do szpitala. Były utrudnienia w kierunku Warszawy.

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rondzie Wojnara w warszawskich Włochach trwa montaż kamer, które będą rejestrowały kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Nad skrzyżowaniem zawisło 28 żółtych urządzeń. To pierwszy taki system w Warszawie.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z posesji na warszawskim Targówku wydobywał się gęsty, gryzący dym. Z pomocą drona strażnicy miejscy potwierdzili, że w piecu palone są śmieci.

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny konserwator zabytków poinformował o przekazaniu płyt nagrobnych z cmentarza olędrów na Kępie Tarchomińskiej oraz lapidarium na Białołęce do prac konserwatorskich.

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Źródło:
PAP

W trakcie reanimacji na oddziale pediatrycznym szpitala w Otwocku nie było rurki do intubacji małego dziecka, a wspólna kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta wykazała, że w trakcie leczenia dziewczynki doszło do "szeregu nieprawidłowości". Dyrekcja przekonuje, że "działano zgodnie z procedurami", a mazowieccy urzędnicy nadzorujący szpital twierdzą, że nie mieli sygnałów o nieprawidłowościach.

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z programem hodowlanym, zamieszkująca warszawskie zoo samica krokodyla kubańskiego o imieniu Dwójka została przekazana do ogrodu zoologicznego w Tallinie. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów w jego ratowaniu.

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Źródło:
PAP

Prace budowlane przy ulicy Zgody przerwało odkrycie szczątków ludzkich. Po interwencji policji w sprawie bierze także udział prokuratura. Szczątki mogą pochodzić z czasów II wojny światowej. Nie ma jeszcze pewności czy pochówki są z okresu obrony Warszawy w 1939 roku, czy z czasu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

31-latek został zatrzymany przez stołecznych policjantów tuż po tym, jak odebrał od pokrzywdzonego 113 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzut i trafił do aresztu. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Łowcy cieni" Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwie osoby poszukiwane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz listów gończych.

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

Źródło:
PAP