Przez stolicę przeszedł marsz narodowców

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Marsz narodowców w Warszawie
Marsz narodowców w WarszawieTVN24
wideo 2/9
Marsz narodowców w WarszawieTVN24

Marsz narodowców po godzinie 14.30 wyruszył z ronda Dmowskiego, a zakończył się około 17 na błoniach Stadionu Narodowego. Część ulic w najbliższej okolicy przemarszu była zamknięta dla kierowców i pieszych. Zdaniem ratusza w wydarzeniu wzięło udział "mniej więcej 40 tysięcy uczestników".

Po godzinie 13 uczestnicy marszu zaczęli gromadzić się w pobliżu ronda Dmowskiego. Wielu z nich miało biało-czerwone opaski na ramionach, inni poprzypinane do kurtek kotyliony. Niektórzy założyli też wianki i czapki w kolorach narodowych.

Jak relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński, na czele marszu pojawił się samochód ciężarowy z doczepionymi z tyłu flagami Unii Europejskiej oraz tęczową, które były ciągnięte po jezdni.

Z kolei jak opisywał reporter TVN24 Jan Piotrowski, przekrój uczestników był bardzo różny, od rodzin z dziećmi aż po nacjonalistycznych polityków i organizacje. - Widzieliśmy już pierwsze flagi ze skrajnie rasistowskimi hasłami. Widać krzyże celtyckie, zielone flagi Obozu Narodowo-Radykalnego - mówił Piotrowski na antenie TVN24.

Zanim jednak marsz wyruszył z ronda, przed jego czołem na jezdni usiedli aktywiści klimatyczni, których usunęli policjanci.

Aktywiści klimatyczni na trasie marszuTVN24

Na rondzie Dmowskiego uczestnicy marszu wysłuchali przemówień. - Ze sceny, która jest ustawiona przy dawnym hotelu Forum, słyszeliśmy, że to jest marsz Polaków, patriotów, narodowców - relacjonował reporter TVN24. I dodawał: - Słyszeliśmy wiele słów o tym, że niepodległość Polski jest zagrożona, że zdaniem organizatorów tego marszu niepodległości trzeba będzie bronić. Pojawiło się dużo haseł antyunijnych.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Bez Roberta Bąkiewicza i w atmosferze konfliktów. Narodowcy szykują się na Marsz Niepodległości

Uczestnicy marszu narodowców na rondzie DmowskiegoTVN24

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki, a pochód zabezpieczały znaczne siły policji, a także Straży Marszu Niepodległości. Barierkami wygrodzone zostały Aleje Jerozolimskie. W bocznych ulicach zaparkowanych było dużo policyjnych samochodów.

W pobliżu ronda Dmowskiego słychać było pojedyncze wystrzały petard.

Uczestnicy marszu narodowców na rondzie DmowskiegoTVN24

Jak relacjonował chwilę po godzinie 15 Tomasz Zieliński, w okolicy ulicy Kruczej doszło do incydentu. - Narodowcy wyrwali flagę LGBT aktywistce, która stała obok trasy marszu. Flaga została podeptana, a następnie spalona - mówił.

Po godzinie 15 czoło manifestacji przechodziło przez most Poniatowskiego. Tutaj - jak relacjonowała "Gazeta Wyborcza" - straż marszu zasłaniała białą płachtą widok na kamienicę, gdzie trzy lata temu narodowcy obrzucili racami i doprowadzili do pożaru jednego z mieszkań.

Dalej uczestnicy zeszli łącznikiem na Wał Miedzeszyński, skąd po kilkuset metrach skręcili na błonia Stadionu Narodowego.

Około godziny 17 większość uczestników pochodu dotarła przed stadion, gdzie rozpoczął się koncert. Większość osób uczestniczących w marszu rozeszła się, niektórzy zostali, by wysłuchać występów zaplanowanych do godziny 20.

Frekwencja na marszu narodowców

- Oceniamy ten marsz na mniej więcej 40 tysięcy uczestników - poinformował wieczorem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

O frekwencji na marszu mówił też obserwujący wydarzenie Jan Piotrowski. Reporter TVN24 ocenił, że liczba uczestników jest podobna do tej z ubiegłego roku, ale niższa niż w poprzednich latach. - Pamiętam zeszłoroczny marsz, dwa lata temu, pamiętam marsze, które były znacznie bardziej liczne przed laty. To były manifestacje rozciągnięte od Stadionu Narodowego aż po rondo Dmowskiego - opowiadał na antenie TVN24 Piotrowski. Jak relacjonował, tegoroczny marsz był rozciągnięty mniej więcej od mostu Poniatowskiego do ronda Dmowskiego.

Były utrudnienia w ruchu

Wyłączone z ruchu były Aleje Jerozolimskie od ronda Waszyngtona do ronda Czterdziestolatka. Autobusy jadące w kierunku centrum kierowane były na plac Daszyńskiego, nie kursowały tramwaje. Zamknięty dla ruchu był Trakt Królewski od ul. Książecej, rondo de Gaulle'a, ul. Miodowa i pl. Krasińskich. Tramwaje nie kursowały w ciągu ulic Marszałkowska i Andersa na odcinku pl. Unii Lubelskiej - Międzyparkowa.

Po zakończeniu marszu zarówno Zarząd Transportu Miejskiego, jak i stołeczna policja poinformowały o przywracaniu ruchu na tymczasowo zamkniętych ulicach. "Systematycznie przywracamy ruch kołowy. Przejezdna jest ul. Marszałkowska oraz Al. Jerozolimskie. Do godziny 19:00 ruch zostanie przywrócony na pozostałych ulicach. Cały czas jest bezpiecznie" - napisała w mediach społecznościowych o godzinie 18.30 policja.

Na swoje trasy wrócił także ruch szynowy. "Przywrócony został ruch tramwajowy pomiędzy placem Starynkiewicza a rondem Waszyngtona oraz w ul. Zielenieckiej i al. Waszyngtona, tym samym wszystkie ciągi tramwajowe na terenie Warszawy są już przejezdne" - poinformował ZTM.

Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierki
Na trasie przemarszu rozstawione zostały metalowe barierkiTVN24

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W zabezpieczeniu brali udział policjanci z całego kraju

Jak informował rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak, 11 listopada to co roku jedno z największych zabezpieczeń dla KSP. - W zabezpieczeniu uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości biorą udział policjanci z całego kraju. Tradycyjnie, od wielu lat Komendant Główny Policji wspiera nasze siły kierując dodatkowych policjantów zarówno z oddziałów prewencji poszczególnych garnizonów, jak również policjantów wydziałów ruchu drogowego. To te obszary są najbardziej widoczne podczas naszych działań - powiedział.

Marczak zaznaczył, że dodatkowi policjanci pojawili się w wielu miejscach Warszawy - tam, gdzie odbywają się główne uroczystości państwowe, podczas dużych zgromadzeń, takich jak Marsz Niepodległości, a także na dworcach, w metrze i na lotnisku. - Robimy wszystko, aby było bezpiecznie. Te dodatkowe siły są ważne w przypadku tych dużych zabezpieczeń - dodał.

Autorka/Autor:dg/ tam,mm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Brodka - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, reżyserka i laureatka Fryderyków - została zaproszona do współpracy przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Upamiętni 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Artystka objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej projektu "WAWA".

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

"Dźwiękami sięga do istoty człowieczeństwa". Koncert Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Źródło:
PAP

Studenci protestują przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego w obronie Palestyny. Demonstracji towarzyszą okrzyki. Obecna jest też policja.

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Studenci przed uniwersytetem. "Rektorze, gdzie jesteś, gdy mordują dzieci"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego protestują w obronie Palestyny. We wtorek przenieśli się na Kampus Główny. Na prośbę rektora interweniowała policja. Jak poinformowała, 32 osobom zostało wystawione wezwanie dotyczące naruszenia miru domowego.

Studenci protestowali w obronie Palestyny, policja wystawi wnioski do sądu o ukaranie 13 osób

Studenci protestowali w obronie Palestyny, policja wystawi wnioski do sądu o ukaranie 13 osób

Źródło:
PAP

Na Targówku zderzyły się dwa samochody osobowe. Oba są mocno zniszczone. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. Na miejscu pracował pies tropiący.

"Nie wyrobili się na zakręcie". Zderzenie na Targówku

"Nie wyrobili się na zakręcie". Zderzenie na Targówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nielegalnym wywozie z Polski obrazu Jacka Malczewskiego znanego jako "Rzeczywistość". - Nie udało się ustalić losów zarówno obrazu, jak i całej kolekcji lwowskiego kolekcjonera - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Skiba.

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Koniec śledztwa w sprawie "aresztowanego" obrazu Jacka Malczewskiego

Źródło:
PAP

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła Adama Szłapki (Koalicja Obywatelska) do odpowiedzialności karnej. Sprawa dotyczy potrącenia 16-letniej rowerzystki na Saskiej Kępie w Warszawie.

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce za potrącenie rowerzystki. "Zrzeknę się od razu"

Źródło:
PAP

Duże utrudnienia na krajowej numer 50 w okolicy Wyszogrodu, gdzie zderzyły się trzy auta. Dwa z nich wypadły z jezdni. Na miejscu pracują służby.

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Tir w rowie, auto osobowe w polu. Utrudnienia na krajowej "50"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-letnia kobieta została przetransportowana do szpitala po wypadku w Legionowie. Seniorka została potrącona przez kierowcę auta osobowego.

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

85-latek potrącił na pasach 75-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie, którzy w czwartek podróżowali metrem. W podziemnej kolejce doszło do awarii. Cztery stacje pierwszej linii zostały zamknięte na kilka godzin.

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Awaria w metrze. Na kilka godzin zamknięto cztery stacje pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w związku rozbojem dokonanym na na konwojentach. Łupem trzech Gruzinów i Ukraińca padła "znaczna ilość gotówki". Grozi im 12 lat więzienia. Pieniądze udało się odzyskać.

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

"Usłyszeli hałas i zauważyli mężczyzn ubranych w kominiarki". Napad na konwojentów przed kantorem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza miała być w Krakowie, a będzie w Warszawie. Stolica odlicza dni do startu Strefy Czystego Transportu. Od 1 lipca miasto wyrzuci z centralnych dzielnic najstarsze samochody. Znaki już są stawiane, naklejki dla mieszkańców wydawane. Łukasz Wieczorek.

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Warszawa coraz bliżej Strefy Czystego Transportu

Źródło:
TVN24

W czwartek rano na Przyczółkowej w Wilanowie zderzyły się trzy samochody osobowe. Jezdnię zablokowały służby.

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Zderzenie na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do dwóch kolizji doszło w porannym szczycie w Rembertowie. Łącznie uszkodzonych jest osiem samochodów. Na miejscu pracują służby, tworzą się korki.

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Dwie kolizje, osiem rozbitych aut. Korek w porannym szczycie na Żołnierskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek był poszukiwany na podstawie aż 30 różnych dokumentów wydanych przez sąd i prokuraturę. W mieszkaniu, które zajmował były znaczne ilości narkotyków. Najbliższe osiem lat spędzi w więzieniu, a grozi mu kolejnych 10.

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Ma 20 lat, był poszukiwany sześcioma listami gończymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Strażacy na Lotnisku Chopina nie dojechali na czas. Ujawniamy wyniki kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Około stu osób zostało ewakuowanych w środę wieczorem z terenu lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż. Na miejscu działały służby.

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Trzech kajakarzy nie wróciło na miejsce. Znalazłem pusty kajak wypełniony pustymi butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody" - takie zgłoszenie po godzinie 23 otrzymał dyżurny wyszkowskiej policji od właściciela wypożyczalni kajaków.

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia. Zaznacza w nim, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rozpoczynają się prace nad dwoma kluczowymi dla przyszłości Warszawy dokumentami. Urzędnicy nie ukrywają, że termin, który narzuciła ustawa, jest bardzo wyśrubowany. Strategia rozwoju i plan ogólny muszą zostać uchwalone przez radnych do końca przyszłego roku. Najmniejsze opóźnienie może oznaczać inwestycyjny paraliż w mieście.

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Metro Warszawskie zawarło porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała Zajączka. Uczniowie tej żoliborskiej placówki będą przyjmowani na praktyki zawodowe i staże organizowane przez miejskiego przewoźnika. Dodatkowo, w ramach współpracy spółki ze szkołą, planowane jest uruchomienie klas patronackich i pracowni dydaktycznej.

Metro utworzy klasy patronackie

Metro utworzy klasy patronackie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł w mieszkaniu, miał obrażenia wskazujące na pobicie. W tej sprawie policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Oboje usłyszeli zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, jest oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Proces rozpoczął się w środę, 12 czerwca. S. nie było na sali sądowej. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl/Gazeta Wyborcza