Konserwator chce wpisać do rejestru zabytków kandelabry przed Pałacem Kultury i Nauki

 Kandelabry przed Pałacem Kultury
Prace na placu Centralnym
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Profesor Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, wszczął postępowanie dotyczące dekoracyjnych latarni zlokalizowanych przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - poinformowano w mediach społecznościowych MWKZ.

Chodzi o osiem kandelabrów znajdujących się przed głównym wejściem do pałacu. "Należą do najcenniejszych elementów zagospodarowania jego przedpola" - wyjaśnił konserwator.

Latarnie przed wejściem głównym mają formę kamiennych kolumn z dekoracyjnymi kapitelami, na które nałożono metalową konstrukcję wspierającą pięć profilowanych kloszy.

"Zachowanie oraz konserwacja kandelabrów jest konieczna ze względu na wartość artystyczną obiektów. Dzięki wpisowi zdemontowane obecnie latarnie z terenu, gdzie prowadzone są prace wykopaliskowe i remontowe będą mogły być poddane profesjonalnej konserwacji. Decyzji o wpisie można się spodziewać po zakończeniu postępowania" - przekazał prof. Lewicki.

Podczas prac związanych z przebudową centralnego fragmentu placu Defilad robotnicy odkryli bruk i tory starych, zasypanych ulic.

Wysokie secesyjne kamienice

Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie powstały na terenie 50 hektarów pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater. W tym celu w latach 50. XX wieku zlikwidowano liczne ulice i pozostałości 80 kamienic. W części przeznaczonej na plac budowy znajdują się fragmenty ulic: Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz część Marszałkowskiej. W trakcie budowy Pałacu w całości zniknęła ulica Wielka, biegnąca równolegle do Marszałkowskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Pierwsza od prawie 70 lat okazja, by zajrzeć do centrum Warszawy sprzed 1939 roku"

Na przełomie XIX i XX wieku teren obecnego placu Defilad wypełniały wysokie secesyjne kamienice. Znajdowało się na nim około 180 budynków mieszkalnych.

Już po zakończeniu dokumentacji, docelowy układ chodników i zieleni na placu odwzorowana zostanie sieć dawnych ulic i zarys budynków z 1939 roku.

Posadzka placu – zaprojektowana przez architektów z pracowni A-A Collective – zostanie ułożona z sześciu rodzajów kamieni. Obrysy dawnych kamienic powstaną z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej.

Czytaj także: