Honorowe obywatelstwa Warszawy: KO zaszantażowała PiS, w pakiecie z Brzeską przegłosowali Rzeplińskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przy Nabielaka 9 mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska. Jest decyzja sądu w tej sprawie
Przy Nabielaka 9 mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska. Jest decyzja sądu w tej sprawieTVN24
wideo 2/2
Przy Nabielaka 9 mieszkała zamordowana Jolanta Brzeska. Jest decyzja sądu w tej sprawieTVN24

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni podjęli decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa zamordowanej działaczce lokatorskiej Jolancie Brzeskiej oraz byłemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego Andrzejowi Rzeplińskiemu. Radni Koalicji Obywatelskiej nie chcieli dyskutować nad projektem uchwały. Nie chcieli też rozdzielić jej na dwa głosowania.

W maju radni z klubu PiS zapowiedzieli, że na najbliższej czerwcowej sesji, na której zwykle nadaje się tytuły honorowego obywatela miasta, ponownie zgłoszona zostanie kandydatura Jolanty Brzeskiej. Wcześniej - jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w połowie marca - radni odrzucili ten pomysł. W porządku obrad czwartkowej sesji rzeczywiście znalazł się projekt uchwały o nadaniu tytułu aktywistce. Ale radni Koalicji Obywatelskiej postanowili umieścić nazwisko Brzeskiej w jednej uchwale z niewygodnym dla PiS byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Andrzejem Rzeplińskim.

W dodatku podczas sesji przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski zaapelował o zagłosowanie nad projektem bez prowadzenia dyskusji.

"To nie fair w stosunku do Jolanty Brzeskiej"

W odpowiedzi radny PiS Wiktor Klimiuk zaproponował, aby wykreślić profesora Rzeplińskiego z uchwały i głosować nad nadaniem tytułu dla byłego prezesa TK osobno. - Jeżeli się nie zgodzicie i będzie to procedowane łącznie, to my zagłosujemy "za". Nie jesteśmy zwolennikami przyznania honorowego obywatelstwa panu Rzeplińskiemu - stwierdził Klimiuk. - Sądzę, ze jest to nie fair w stosunku do świętej pamięci Jolanty Brzeskiej, jak i w stosunku do pana Andrzeja Rzeplińskiego. Chyba że z nim rozmawialiście i zgodził się na taką łączoną uchwałę - dodał.

- Ja rozmawiałam z profesorem Rzeplińskim i pan profesor podobnie jak ja uważa, że łączenie jest ważniejsze niż dzielenie - odpowiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta.

Ostatecznie radni zdecydowali, żeby głosować nad projektem bez dyskusji. Zgłoszoną przez radnego Klimiuka poprawkę o wykreślenie Rzeplińskiego odrzucono. Za przyznaniem honorowego obywatelstwa Jolancie Brzeskiej i Andrzejowi Rzeplińskiemu było 55 radnych. Nikt nie zagłosował przeciw.

Protestujące kobiety porównał do "francuskiej hołoty"

Co do kandydatury Jolanty Brzeskiej wątpliwości nie miało dwoje radnych reprezentujących Wiosnę Roberta Biedronia: Agata Diduszko-Zyglewska oraz Marek Szolc. Ale oni też nie byli zadowoleni ze sposobu, w jaki sprawę rozegrała KO. Jak zaznaczyli w oświadczeniu wysłanym do mediów, "Andrzej Rzepliński wzbudza nasz ogromny szacunek jako obrońca praworządności, niegodnie atakowany przez propagandowe media Zjednoczonej Prawicy autorytet prawniczy i symbol rzetelnego wymiaru sprawiedliwości". Jednocześnie zauważyli jednak, że to pod przewodnictwem Rzeplińskiego Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2015 roku, że oczekiwanie od lekarza, który odmawia pacjentce należnej pomocy z powodu własnych prywatnych przekonań religijnych (a co za tym idzie podpisanej tzw. klauzuli sumienia) tego, żeby wskazał jej "realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym", jest niekonstytucyjne.

"To orzeczenie Trybunału skazało wiele Polek na upokorzenia wynikające z niechcianej konfrontacji z czyimiś wierzeniami religijnymi i na porzucenie przez państwo w chwili, kiedy potrzebowały pomocy, na poczet której opłacały przecież przez całe życie składki zdrowotne. Niestety również niektóre wypowiedzi Pana Profesora na temat kobiet (i mężczyzn) protestujących ostatniej jesieni w całym kraju przeciwko fundamentalistycznemu i barbarzyńskiemu zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, wprowadzonemu na życzenie hierarchów kościoła katolickiego, były dla nas i dla wielu protestujących trudne do zaakceptowania" - czytamy w oświadczeniu radnych.

- Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem - mówił w wywiadzie z Robertem Mazurkiem dla "Dziennika Gazety Prawnej" Rzepliński o protestach przed kościołami po wyroku w sprawie aborcji. Na pytanie, dlaczego jego zdaniem protestujący chodzą przed świątynie, sędzia odpowiedział: "A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?". Dopytywany, czy nazywa protestujących "hołotą", Rzepliński stwierdził: "nazwijmy ich awanturnikami".

Jak podkreślili radni Wiosny, gdyby kandydatury były głosowane osobno, wówczas przy nadaniu honorowego obywatelstwa Rzeplińskiemu wstrzymaliby się od głosu.

KO nie chciała Brzeskiej

W marcu, kiedy decyzją większości radnych projekt nadania tytułu honorowej obywatelki Warszawy Jolancie Brzeskiej został zdjęty z porządku obrad, Jarosław Szostakowski przekonywał, że obywatelstwo jest wyróżnieniem przyznawanym osobom żyjącym. Jednak później sam wymienił kilka odstępstw od tej reguły. Tytuł pośmiertnie otrzymali Lech Kaczyński, Paweł Adamowicz oraz Witold Pilecki. Wskazywał, że Jolanta Brzeska została już uhonorowana przez radę w 2016 roku, kiedy jej imieniem nazwano skwer na Dolnym Mokotowie przy ulicy Iwickiej.

Z kolei Wiktor Klimiuk z PiS w opozycji do Szostakowskiego podkreślał, że Jolanta Brzeska została zamordowana dlatego, że walczyła o to, aby mieszkańcy Warszawy byli traktowani jak ludzie, a nie jako "wkładka mięsna". Przyznania honorowego obywatelstwa dla Brzeskiej domagały się także posłanki Lewicy, ale właściwy projekt w tej sprawie składali radni PiS.

10 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej

10 lat od śmierci liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów minęło 1 marca. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Nabielaka 9 w Warszawie, która stała się jednym z symboli w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej. Spalone ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w marcu 2011 roku w lesie w Powsinie. Śledztwo w sprawie śmierci działaczki prowadzi Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Nie ma jednak podejrzanych w tej sprawie.

Więcej o śledztwie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej pisaliśmy tutaj>>

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl