TVN Warszawa | Śródmieście

Minister wskazał nowego dyrektora Zachęty. "Człowiek orkiestra. A przede wszystkim malarz"

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
mp/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wskazał nowego dyrektora Zachęty - od nowego roku tę funkcję ma pełnić Janusz Janowski, malarz, teoretyk sztuki, muzyk. Krytycy nie pozostawiają na nim suchej nitki. "Polecam lekturę jego osiągnięć w Wikipedii. Człowiek orkiestra. A przede wszystkim malarz" - skomentowała wybór była dyrektorka Zachęty Anda Rottenberg.

"Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał do związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych informację o zamiarze powołania Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie" - poinformował we wtorek resort.

Janowski ma zastąpić dotychczasową dyrektor Zachęty, Hannę Wróblewską, której kadencja upływa 31 grudnia 2021 roku.

Ministerstwo tak przedstawia Janowskiego: "jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Od października 2014 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2004 współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu 'Republika Sztuki'. Jest redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego ArsForum, autorem publikacji z zakresu teorii i historii sztuki oraz filozofii".

Podkreśla również, że Janowski w latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006 – 2014 - Prezesa Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku. "Jest członkiem ogólnopolskiej Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 2002-2014 był kuratorem gdańskiej Galerii ZPAP, kuratorem ponad stu wystaw, a także wielkich retrospektywnych wystaw laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Autor aranżacji wystaw Triennale Sztuki Pomorskiej (2013, 2016, 2019) w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Uczestniczy w Jury wielu konkursów na realizację pomników i rzeźb w przestrzeni społecznej, a także konkursów artystycznych branżowych różnego rodzaju" - czytamy w komunikacie.

Resort zwraca uwagę, że przyszły dyrektor jest również "autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, a latach 1983-2005 był aktywny również na scenie muzycznej, m.in. jako członek międzynarodowego zespołu jazzowego European Sextett".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nowy dyrektor w ogniu krytyki

"Minister ujawnił kandydata na dyrektora Zachęty. To Janusz Janowski z Gdańska. Polecam lekturę jego osiągnięć w Wikipedii. Człowiek orkiestra. A przede wszystkim malarz" - skrytykowała na Facebooku Anda Rottenberg, polska historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka oraz była dyrektorka Zachęty w latach 1993–2001.

Piotr Sarzyński z "Polityki" określa, że malarstwo Janowskiego jest "raczej marne", a Aleksander Hudzik w "Newsweeku" nazywa je "nieudolnym". Onet.pl zwraca z kolei uwagę, że o tym, jak mogą wyglądać kolejne lata w Zachęcie, świadczyć może zdanie wygłoszone przez Janowskiego w 2016 roku: "Od rewolucji Kanta rozwija się filozofia relatywistyczna, a pojęcie piękna staje się subiektywne. Paradygmat łaciński zastępowany jest systematycznie paradygmatami polegającymi na rozumieniu sztuki w sposób subiektywny. Zanegowane zostały wszystkie kryteria obiektywne sztuki i dotarliśmy do momentu, gdy artysta swą osobistą decyzją określa, co jest wartością w sztuce. Tworzy się chaos kulturowy".

"Gazeta Wyborcza" przypomina z kolei, że w ubiegłym roku w Polskim Radiu 24 Janowski przestrzegał przed "ideologią gender i LGBT". - Tę ideologię określiłbym mianem antyludzkiej. Dwa wspomniane nurty całkowicie zagarniają przestrzeń problematyki, którą, jak się okazuje, ludzie sztuki chcą dzielić się ze społeczeństwem. Warto przypomnieć, że przez ponad dwa i pół tysiąca lat mieliśmy do czynienia w kulturze Zachodu ze sztuką, która budowała przestrzeń duchową i umacniała doświadczenie wewnętrzne, nie tylko zmysłowe, ale również intelektualne - mówił.

Janowski zastąpi Wróblewską

Janusz Janowski od nowego roku zastąpi Hannę Wróblewską, która jest dyrektorką Zachęty od 2010 roku. Wcześniej pracowała tam na stanowisku kuratorki. Wśród wystaw, które przygotowała jako kuratorka są m.in. Retrospektywa Andrzeja Wróblewskiego, "Panoptykon. Architektura i teatr więzienia", czy "Rewolucje 1968".

Gliński: niepokoją mnie zupełnie nieodpowiedzialne i infantylne porównania odbioru tych "Dziadów", ze słynnymi "Dziadami" z 1968 roku
Gliński: niepokoją mnie zupełnie nieodpowiedzialne i infantylne porównania odbioru tych "Dziadów", ze słynnymi "Dziadami" z 1968 rokuTVN24

Autor:mp/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości