Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

Najnowsze

Ministerstwo nie przedłuży umowy dyrektorce Zachęty, bo według urzędników pełni tę funkcję zbyt długo 

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, pozostanie na swoim stanowisku tylko do końca roku. O swojej decyzji minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu poinformował instytucję pisemnie. Póki co, nie wiadomo, w jakim trybie zostanie wybrany nowy dyrektor. Zgodnie z ustawą może go wskazać sam szef resortu.

Informację o nieprzedłużeniu kontraktu Wróblewskiej potwierdziła rzeczniczka prasowa Zachęty Olga Gawerska. - Drugiego lipca wpłynęło do nas oficjalne pismo od ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu informujące, że nie będzie przedłużał umowy z Hanną Wróblewską - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Gawerska.

Jak dodała, umowa wygaśnie 31 grudnia 2021 roku. - Do tego czasu będziemy działać zgodnie z planem - przekazała rzeczniczka instytucji.

W piśmie od ministra nie ma informacji na temat powodów takiej decyzji. "Zgodnie z paragrafem 5 ust. 2 Umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i Programu jej działalności, zawartej w dniu 22 grudnia 2017 r., uprzejmie informuję, że nie zamierzam kontynuować tej Umowy" - czytamy w piśmie ministra.

Nieznany jest również tryb, w jakim zostanie wybrany nowy dyrektor instytucji. "Pytania o tryb wyboru nowego dyrektora Zachęty − Narodowej Galerii Sztuki prosimy kierować do MKDNiS" - informuje w komunikacie Zachęta.

"Zmiana może korzystnie wpłynąć na kondycję instytucji"

Rzeczniczkę prasową MKDNiS zapytaliśmy o powody decyzji ministra Piotra Glińskiego, a także o to, w jakim trybie zostanie wybrany nowy dyrektor Zachęty. Odpowiedź otrzymaliśmy we wtorek rano.

"Pani Hanna Wróblewska pełni tę funkcję nieprzerwanie od 2010 roku. Wydaje się, że po tak długim czasie zmiana na stanowisku kierowniczym może korzystnie wpłynąć na kondycję instytucji oraz jej dalszy rozwój" - poinformowało Centrum Informacyjne MKDNiS.

"Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej Minister powołuje dyrektora instytucji na czas określony. Wybór kandydata na to stanowisko może nastąpić poprzez wskazanie Ministra lub w drodze konkursu – ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła" - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Kuratorka i dyrektorka

Hanna Wróblewska jest dyrektorką Zachęty od 2010 roku. Wcześniej pracowała tam na stanowisku kuratorki. Wśród wystaw, które przygotowała jako kuratorka są m.in. Retrospektywa Andrzeja Wróblewskiego, "Panoptykon. Architektura i teatr więzienia", czy "Rewolucje 1968".

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy otwarciu Zachęty po poluzowaniu obostrzeń pandemicznych:

Warszawska Zachęta otworzyła się dla zwiedzających
Warszawska Zachęta otworzyła się dla zwiedzających TVN24

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości